Attālinātā darba iespēja – uz palikšanu 

Viens no svarīgākajiem attālinātā darba ieguvumiem ir līdzsvara gūšana starp darbu un personīgo dzīvi; to darbinieki vērtē augstāk par finansiāliem labumiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Linda Zalāne, 2018. gada 28. novembris plkst. 9:01

Foto: Scanpix/LETA

«Par Latviju mūsu rīcībā nav precīzas statistikas, taču saskaņā ar Regus veikto aptauju, kurā atbildes sniedza 20 tūkst. uzņēmumu no simts valstīm, 54% jau ir ieviesuši nedēļā vismaz 2,5 dienas darbu attālināti, bet otra puse vēl tikai plāno. Galvenais šāda lēmuma virzītājspēks ir biroja izmaksu samazināšana un darba ņēmēju uzvedības izmaiņas un dinamisks dzīves ritms. Arvien vairāk cilvēku vēlas strādāt ne tikai attālināti, bet arī pielāgot darba laiku savam dzīves ritmam, šādā situācijā ir svarīgs gan juridiskais regulējums, gan darba drošības jautājumi, kas Latvijā šobrīd vēl tikai tiek gatavoti,» stāsta PwC Cilvēkresursu vadītāja Latvijā Signe Jansone-Lapiņa. Tiem cilvēkiem, kuriem ir iespēja un vēlme strādāt attālināti, piemīt arī noteiktas rakstura īpašības. DB aptaujātie eksperti kā svarīgākās no rakstura iezīmēm piemin spēju sevi disciplinēt, kas palīdz fokusēties darbam, izvirzīt prioritātes un sasniegt vēlamo rezultātu.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Attālinātais darbs ir kļuvis par neatņemamu sastāvdaļu daudzos starptautiskos un vietējos uzņēmumos, kas darbojas Latvijas tirgū.

«Šāda prakse nav iedomājama bez atbalstošas uzņēmuma kultūras, abpusējas uzticēšanās un elastīga darba laika. Esam pārliecinājušies, ka šī pieeja pilnīgi noteikti der projektu darbiem, kur ir nosprausti konkrēti termiņi un iepriekš definēts rezultāts, kā arī darba veicējiem, kuriem nav nepieciešams atrasties noteiktā vietā, jo īpaši ar nosacījumu, ka ir iespēja izmantot dažādas tehnoloģijas, sistēmas un tehnisko nodrošinājumu, piemēram, attālinātu pieslēgšanos serverim. Lai viss ritētu nevainojami, darba devējam ir nepieciešami laika uzskaites kontroles mehānismi, jābūt sakārtotiem informācijas drošības jautājumiem,» teic S. Jansone-Lapiņa. Viņasprāt, attālinātā darba praktizēšana ir ieguldījums darbinieka pašsajūtas uzlabošanā un motivācijas paaugstināšanā, kā arī iespēja tuvoties darba un privātās dzīves līdzsvaram. Apmierināts darbinieks ir galvenais darba devēja ieguvums.

Nolūkā veicināt darbinieku darba un privātās dzīves līdzsvaru, SIA Bite Latvija tiek praktizētas attālināta darba iespējas. Tās šobrīd var izmantot aptuveni puse uzņēmuma darbinieku, jo ir amata pozīcijas, piemēram, pārdošanā un klientu apkalpošanā, kur strādāt ārpus biroja nav iespējams, jo nav sistēmu, kurām šie darbinieki var piekļūt, esot ārpus biroja. «Ņemot vērā, ka darbā cilvēks pavada trešo daļu dzīves, darbs no mājām ļauj veltīt vairāk laika ģimenei un vienlaikus veicina darbinieku motivāciju, tāpēc šobrīd plānojam sakārtot juridiskās un tehniskās lietas, lai arī šo struktūrvienību darbiniekiem būtu iespēja strādāt attālināti. Būtībā dodam cilvēkiem brīvību darīt darbu tur, kur to izdarīt šķiet ērtāk. Galvenais ir rezultāts, un to var sasniegt, ja ir pareizi saliktas prioritātes. Cik veiksmīgi tas notiek, ir katras komandas vadītāja rūpes,» teic SIA Bite Latvija Klimata kontroles (Personāla daļas) menedžere Ance Kovale.

Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kuri piekopj t.s. brīvo darba vietu principu, bet Bitē šāda prakse nav ieviesta – visiem, arī tiem, kuri mēdz strādāt attālināti, birojā ir sava darba vieta, kas veicina piederības sajūtu uzņēmumam.

Taujāta, kādi ir lielākie plusi attālinātam darbam, ja raugās no darbinieka puses, A. Kovale spriež, ka cilvēki jūt, ka darba devējs viņiem uzticas. Strādājot vidē, kur tas ir visērtāk, ceļas produktivitāte, līdz ar to tiek sasniegti labāki daba rezultāti. Tāpat darbs no mājām ļauj iegūt vairāk laika privātajām vajadzībām, jo cilvēkam nav regulāri jāsēž sastrēgumos pa ceļam uz un no darba, – viņš var sākt strādāt uzreiz pēc brokastīm un beigt ātrāk, lai vakarā ar ģimeni apmeklētu kādu pasākumu. «Ja līdzsvaru starp darbu un mājām var panākt, strādājot no mājām, kāpēc gan neizmantot šo iespēju? Īpaši, ja ņem vērā, ka šādos gadījumos esi pats sev priekšnieks, pats motivē sevi darbam. Protams, ir cilvēki, kuri to nespēj izdarīt. Tieši tāpēc mājas aizvien biežāk ienāk arī birojā. Piemēram, Bitē bērni un dzīvnieki ir bieži viesi,» viņa klāsta.

Visu rakstu Attālinātā darba iespēja – uz palikšanu lasiet 28. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 27. aprīlis plkst. 8:42

Latvijā reģistrētām bankām, maksājumu iestādēm, brokeru sabiedrībām aizliedz sadarboties...

2018. gada 09. aprīlis plkst. 11:00

Mobilo sakaru operators «BITE Latvija» noslēdzis «Stream Networks» un tā meitasuzņmēmuma «LATNET...

2016. gada 21. septembris plkst. 8:14

Telekomunikāciju operators Bite nāk klajā ar jauniem pakalpojumiem,...

2016. gada 04. aprīlis plkst. 12:44

Mobilo sakaru operators SIA Bite Latvija iegādājies sakaru tehnikas tirgotāju SIA Spaineta...

2016. gada 15. marts plkst. 8:56

PwC, iegādājoties informācijas sistēmu drošības audita SIA BITI, stiprina savas pozīcijas...

Nepalaid garām

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...

No šīs sadaļas
2018. gada 14. novembris plkst. 13:35

Labāko darbavietu pasaulē saraksts tapis saskaņā ar konsultāciju uzņēmuma «Great Place to...

2018. gada 24. oktobris plkst. 12:32

Mūsdienās darbinieki grib darbu pielāgot savai dzīvei, nevis dzīvi darbam; arī konservatīvāku...

2018. gada 24. oktobris plkst. 12:09

IT uzņēmuma Accenture Latvija jaunā biroja dizainā inteliģenti pelēkais un melnais iet...

2018. gada 23. oktobris plkst. 12:13

Pēc īsas slimības 77 gadu vecumā miris apģērbu zīmola Benetton līdzdibinātājs Gilberto...

2018. gada 19. oktobris plkst. 11:51

Lai gan pirmā atbilde, kas nāk prātā daudziem, ir: «Ak, Dievs, protams,...

2018. gada 26. septembris plkst. 12:08

Pieaugot darbinieku skaitam, informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums Accenture atvēris jaunu biroju...

2018. gada 17. septembris plkst. 15:27

Latvijā vēl arvien visizplatītākā telpa darba veikšanai ir kabineti – trešā daļa...

2018. gada 29. augusts plkst. 8:50

Wunder Latvia jaunais Valmieras birojs atspoguļo uzņēmuma logo – «burkāna» vērtības –...

2018. gada 15. augusts plkst. 13:34

2018. gada 2. ceturksnī Latvijā bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 %...

2018. gada 08. augusts plkst. 13:52

Valmierā strādājošā SIA SunGIS izstrādājusi platformu, kas vienkopus parāda dažādus ģeogrāfiskos...