Pašlaik tiek izskatīti vairāki varianti pievienotās vērtības nodokļa (lielākais valsts pamatbudžeta finansētājs) likmju iespējamām izmaiņām, tā šorīt intervijā Latvijas Radio atzina Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.
Viņš atzina, ka viena no iespējām ir pārskatīt samazinātās PVN likmes normas, vai nu ceļot pašreizējo 5% PVN likmi līdz 9%, vai arī līdz 18 % likmei palielināt tiem darījumiem, kuros tā ir 0 %. Db par šādā iespējām rakstīja 28.11. 2008. gada numurā. Pēc M. Bičevska teiktā vēl viens risinājums ir 18% PVN pamatlikmi palielināt par 2-3%, pretī skatot jautājumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa iespējamu samazināšanu. Db jau 1.12.2008. rakstīja, ka Lietuvas jaunās valdības plāns paredz samazināt IIN likmi no pašreizējiem 24 % līdz 20 %, vienlaikus paaugstinot PVN likmi no 18 % līdz 20 % varētu būt iegansts ko līdzīgu īstenot arī Latvijā.
Db jau pērn oktobrī rakstīja, ka Ārvalstu investoru padome Latvijā (ĀIP) rosināja diskusiju par nodokļu sloga pārnešanu no tiešajiem uz netiešajiem nodokļiem, tādējādi palielinot Latvijā strādājošo uzņēmumu konkurētspēju starptautiskajā tirgū. Proti, tika piedāvāta kompleksa risinājumu pakete, kuru vidū arī IIN likmes samazināšana no 25 % līdz 15 %, vienlaikus palielinot PVN pamatlikmi no pašreizējiem 18 % līdz 20 — 22 %, un diskutēt par iespēju to diferencēt, piemēram, pirmās nepieciešamības precēm. Šo ideju, kā iespēju samazināt ražošanas izmaksas un palielināt konkurētspēju ārvalstu tirgū atbalsta daudzi Latvijas rūpnieki, bet skeptiski uz to raugās tie, kuri realizē savu preci vai pakalpojumu vietējā tirgū. Nodokļu nastas pārdale no tiešajiem uz netiešajiem nodokļiem ir vērojama daudzviet pasaulē, jo netiešo nodokļu negatīvā ietekme uz stimuliem strādāt un investēt ir mazāka.
«PVN standarta likmes palielināšana, piemērām, līdz 20% būtu bijis apsveicams solis, piemēram, ar 2007.g., bet arī šobrīd tas ir iespējams,» skaidro bijušais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors, nodokļu konsultants Dr. oec. Kārlis Ketners. Savu teikto viņš pamato ar to, ka PVN likmes paaugstināšana ar 2007.g. varēja mazināt iekšējo pieprasījumu un attiecīgi uzlabot importa – eksporta attiecību. K. Ketners norāda, ka šādu soli spēra Vācija no 2007.gada 1.janvāra, paaugstinot PVN likmi no 16% līdz 19%, Vācijas ekonomistu bažas par ļoti negatīvām sekām nav attaisnojušās. Šobrīd, kad skaidri redzams, ka iekšējais pieprasījums samazinās un acīmredzot vēl turpinās samazināties īstermiņā šāds solis ir iespējams, tikai ievērojot valsts budžeta stāvokli un arī starptautiskos salīdzinājumus, brīdina K. Ketners.
Db 2.12. 2008 numurā rakstīja, ka premjers ir kategoriski pret PVN pamatlikmes 18 % palielināšanu, piemēram, līdz 20 %, jo tādējādi nodokļa pieaugums palielinātu attiecīgo preču un pakalpojumu cenu un samazinātu to realizāciju. Valdība ir konceptuāli lēmusi par samazināto PVN likmju palielināšanu, kas pēc premjera teiktā ir nepatīkams solis, it īpaši tāpēc, ka tas attiecas uz apkuri, tomēr tādējādi iespējams gūt reālus ienākumus budžetā.