Investors

Biržu indeksi krītas, naftas cenas pieaug

LETA, 15.03.2018

D. Tramps

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ASV biržu indeksi un vairums Eiropas biržu indeksu trešdien kritās, jo investoru pārliecību ietekmēja augošas bažas par tirdzniecības kara risku.

ASV paziņoja, ka vērsīsies Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO) pret Indijas eksporta subsīdijām. Baltais nams arī apsver jaunu tarifu noteikšanu Ķīnas preču importam, sevišķi tehnoloģiju un telekomunikāciju nozarē, uzskatot, ka Ķīna piekopj amerikāņu intelektuālā īpašuma zagšanu.

Šīs ziņas papildināja ASV prezidenta Donalda Trampa pagājušonedēļ pieņemto lēmumu par muitas tarifu noteikšanu tērauda un alumīnija importam.

«Ir daudz nervozitātes, sevišķi saistībā ar tirdzniecības jautājumiem,» sacīja «Edward Jones» investīciju stratēģe Keita Vorna.

«Tas viss šķiet daudz protekcionistiskāks, nekā investori gaidīja pirms dažām nedēļām. Protekcionisma palielināšanās rada bažas par atbildes reakciju un to, kā tas var kavēt globālo izaugsmi.»

Volstrītas analītiķi, kas uzskatīja līdzšinējo ASV valsts sekretāru Reksu Tilersonu par brīvā tirgus aizstāvi, arī bažījas, ka jaunais valsts sekretārs Maiks Pompeo var ieņemt skarbāku nostāju tirdzniecības jautājumos.

«Investori akcijās turpina būt ārkārtīgi piesardzīgi attiecībā uz tirdzniecības kara eskalācijām,» sacīja OANDA tirdzniecības vadītājs Āzijas-Klusā okeāna reģionā Stīvens Iniss.

Londonas un Parīzes biržu indeksi nedaudz samazinājās. Frankfurtes biržas indekss pieauga, ko daļēji veicināja Vācijas sporta apģērbu, apavu un aprīkojuma ražotāja «adidas» peļņas pieaugums pērn un firmas akcijas cenas kāpums par 11,2%.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās pieauga.

Eiro vērtība pret ASV dolāru kritās, britu mārciņas vērtība pret dolāru kāpa, bet dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena piegādēm aprīlī trešdien pieauga par 0,25 ASV dolāriem līdz 60,96 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena piegādēm maijā Londonas biržā kāpa par 0,25 dolāriem līdz 64,89 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» trešdien samazinājās par 1,0% līdz 24 758,12 punktiem, indekss «Standard & Poor's 500» saruka par 0,6% līdz 2749,48 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» kritās par 0,2% līdz 7496,81 punktam.

Londonas biržas indekss FTSE 100 trešdien samazinājās par 0,1% līdz 7132,69 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 pieauga par 0,1% līdz 12 237,74 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 kritās par 0,2% līdz 5233,36 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru trešdien kritās no 1,2390 līdz 1,2369 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret dolāru kāpa no 1,3962 līdz 1,3964 dolāriem par mārciņu, bet dolāra kurss attiecībā pret jenu samazinājās no 106,58 līdz 106,32 jenām par dolāru.