Biznesa ideja: Ražo salmiņus no niedrēm

2018. gada 08. oktobris plkst. 6:50
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Tukumnieki Dita un Jānis Katlapi radījuši produktu Niedriņi, kas ir alternatīva plastmasas salmiņiem.

Biznesa ideju radusies šā gada pavasarī, kad kādā siltā dienā jaunie uzņēmēji malkoja kokteiļus vecāku lauku mājās. «Runājām par to, cik skaista apkārtne, pilna resursiem un potenciāla, ka varam noteikti atrast veidu, kā šo visu likt lietā kādā ģimenes biznesā. Vīra Jāņa mamma pa jokam izmeta, ka mēs pat plastmasas kokteiļu salmiņus varētu aizstāt ar teritorijā esošajām niedrēm. Pasmējāmies, bet tad nodomājām – kāpēc gan ne? Jau nākamajā dienā, izmēģinājuši pirmos salmiņus, sapratām, ka šī ir lieliska ideja,» atceras D. Katlapa.

Izpētot tirgu, jaunie uzņēmēji atrada, ka kaut ko līdzīgu izgatavo ASV – gan niedru, gan bambusa un citu augu salmiņus, taču tirgus ir mazs. Vasarā uzņēmēji cītīgi strādāja, lai rudenī Niedriņus sāktu piedāvāt plašākai publikai. Niedru salmiņu ražošana notiek J. Katlapa vecāku lauku mājās, izejviela nāk no Kurzemes laukiem. Niedres ir izturīgas, nepakļaujas mitrumam, neizmirkst, tās ir grūti salauzt. Lai arī šobrīd uzņēmums salmiņus pozicionē kā vienreizlietojamus, paši uzņēmēji ikdienā tos izmanto vairākkārt, izskalojot un rūpīgi izžāvējot. «Paši tos ievācam, apstrādājam. Katrs salmiņš ir roku darbs, paņem diezgan daudz laika un prasa pacietību. Testējām dažādas tehnoloģijas, instrumentus ražošanai, to, kā labāk Niedriņus pasterizēt. Sākumā atbalstīja draugi un tuvinieki, konsultējot un palīdzot izveidot dizainu. Pasūtījām kartona kastīšu iepakojumus, pielāgojām salmiņu daudzumam un izmēram,» stāsta D. Katlapa.

J. Katlaps reģistrējies kā pašnodarbinātais, un šobrīd salmiņi tiek pārdoti tikai interneta platformā Etsy, pieejami kastītēs pa 40 un 20, taču uzņēmēji plāno vēl dažādot piedāvājumu. «Etsy veikaliņu atvērām vien pirms pāris dienām, un interese jau ir milzīga. Esam saņēmuši piedāvājumus un jautājumus gan no privātpersonām, gan bāriem, kafejnīcām, kas labprāt vēlētos sadarboties, gan tepat, Latvijā, gan Lietuvā,» atzīst uzņēmuma līdzīpašniece. Galvenā produkta mērķauditorija ir cilvēki, kuri interesējas par videi draudzīgām alternatīvām plastmasai. Tās izstrādājumu apjoms, kas nonāk dabā, ir milzīgs, un lielākajai daļai cilvēku ir vēlme aizstāt plastmasu ar dabīgiem, pārstrādājamiem produktiem. Viņasprāt, Niedriņi ir lielisks zero waste produkts – no dabas nākuši, dabai arī atdodami. «Ir patīkami, ka mūsu salmiņus cilvēki labprāt vēlas iegādāties. Vēl lielāks gandarījums ir tas, ka esam atraduši veidu, kā sniegt savu artavu dabas aizsardzībā un sekmēt zaļo dzīvesveidu. Mūsu mērķis ir darīt labu, to, kas baro dvēseli un no kā ir jūtams reāls labums pasaulei,» pauž D. Katlapa.

Uzņēmēju tālākajos plānos ir turpināt augt un attīstīties. «Nākotnē ceram sadarboties ar plašāku auditoriju, palielināt ražošanas apjomus, piedāvājot Niedriņus ne vien kā dāvanas un preci ikdienas lietošanai, bet arī nodrošināt preci bāriem, kafejnīcām, zero waste veikaliem, lai vairotu interesi par plastmasas salmiņu aizstāšanu ar dabas produktiem,» saka D. Katlapa.

Visu rakstu Plastmasu aizstāj ar niedrēm lasiet pirmdienas, 8.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi