Cilvēkveidīgo robotu Pepper programmē arī Latvijā 

Divi tehnoloģiju uzņēmumi Hansab un SoftBank Robotics ir apvienojusi spēkus, piedāvājot iespēju uzņēmumiem izmantot cilvēkveidīgo robotu Pepper, lai inovatīvā veidā nodrošinātu komunikāciju ar saviem klientiem un partneriem.

Laura Mazbērziņa, 2019. gada 01. marts plkst. 10:46

2016. gada beigās Hansab kļuva par sertificētu Softbank Robotics cilvēkveidīgā robota Pepper oficiālo partneri un izplatītāju Baltijas teritorijā. Hansab kā sertificēts partneris nodarbojās ar individuālu programmatūras izstrādi atbilstoši gala lietotāja biznesa vajadzībām. Softbank Robotics izstrādā un ražo humanoīdos robotus, Francijā, tomēr aplikāciju izstrāde notiek Hansab Grupas ietvaros. SIA Hansab veic gala lietotāja biznesa vajadzību identificēšanu un tālāk šo informāciju nodod uzņēmumam Hansab IT solutions, kas veic programmatūras izstrādi. Uzņēmumā šobrīd ir nodarbināti 9 cilvēki, taču Hansab IT Solutions mērķis jau pārskatāmā laikā ir darbinieku skaitu palielināt līdz 20 cilvēkiem. Fiziski uzņēmums atrodas Igaunijā, Tallinā, tāpēc izstādi veic gan Igaunijā, gan Latvijā.

Robots savā standarta komplektācijā pratīs sarunāties ar cilvēkiem un veidot vienkāršus dialogus gan izmantojot robota spēju runāt, gan izmantojot priekšā izvietoto planšetdatoru. Tomēr uzņēmums izstrādā arī programmatūru ar kuras palīdzību robotam var iemācīt darīt arī citas lietas, piemēram, Hansab robotu Pepper var saprogrammēt tā, lai tas spētu atpazīt cilvēka emocijas, garastāvokli, dzimumu un vecumu.

«Katrai organizācijai ir iespēja pēc vajadzības ar programmatūras izstrādes palīdzību nodefinēt uzdevumus, kurus robotam būtu jāprot darīt. Lai uzdevumu izpilde ritētu sekmīgi un atbilstoši robota tehniskajām iespējām. Igaunijā šis robots strādā kādā muzejā, kur pilda gida funkciju un ir daļa no muzeja interaktīvās ekspozīcijas. Robotam ir ieprogrammētas precīzas koordinātas un informācija par muzejā izvietotajiem eksponātiem, ko tas izmanto, lai spētu tālāk šo informāciju nodot muzeja apmeklētājiem. Savukārt kādā citā projektā Lietuvā Pepper darbojas kā pārdevējs, kurš apmeklētājiem prot pastāstīt par veikalā pieejamajām precēm. Jautājumu un atbilžu formā robots cenšas noskaidrot apmeklētāju vēlmes un šo informāciju izmanto, lai piedāvātu atbilstošākās preces un pakalpojumus. Kopumā Pepper robotus izmanto ap 10 Baltijas valstu uzņēmumos,» pastāstīja Raivis Bidiņš, SIA Hansab multimediju pārdošanas projektu vadītājs.

Robotam līdzīgi kā mobilajām ierīcēm ir operētājsistēma Android un IOS, ir operētājsistēma Naoqi, kurā arī ik pa laikam notiek atjauninājumi un visa informācija tiek uzglabāta Peppers mākonī jeb cloud sistēmā, kurš tiek izstrādāts SoftBank Robotics.

Tas var darboties un aizstāt uzņēmuma administratoru, pārņemot tā pienākumus, piemēram, ja uz tikšanos ir ieradies kāds pārstāvis un vēlas satikt uzņēmuma pārstāvi, robots to reģistrē, brīdina personālu par apmeklētāja ierašanos, izmantojot e-pastu. Kamēr apmeklētājs gaida konkrēto uzņēmuma pārstāvi, robots piedāvā uzzināt kaut ko vairāk par uzņēmumu, kad tas radies, cik cilvēki strādā u.c. lietas. R. Bidiņš pastāstīja, ka šobrīd lielākajā daļā gadījumu robots tiek izmantots kā mārketinga rīks, ar kura palīdzību piesaistīt cilvēku uzmanību un palielināt apmeklētāju plūsmu. Arvien populārāks kļūst robota izmantošanas veids dažādās izglītības iestādēs, nodrošinot jaunajiem programmētājiem platformu, ar kuras palīdzību mācīties programmēt.

Pats robots ir vien 120 cm garš un 28 kg smags. Viņa galvā un dažādās ķermeņa vietās ir iebūvēti sensori, kas ļauj sajust pieskārienus un reaģēt uz tiem. Tam ir 3D un HD kameras, infrasarkanie sensori un cita veida sensori, kas ļauj robotam uztvert apkārtējo vidi, izvairīties no dažādiem šķēršļiem neveidojot sadursmi. Robots pēc vajadzības pats spēj autonomi pārvietoties arī gadījumos, kad robota akumulatora līmenis ir pietuvojies robežai, kas liecina par drīzu izlādi, robots pats spēj aizbraukt līdz uzlādes vietai un uzlādēt sevi. Pepper darbības laiks ar vienu uzlādi ir līdz pat 9 līdz 10 stundām.

Viena robota iegādes izmaksas ir zem 20 tūkstošiem eiro. Speciāla ikdienas uzturēšana nav nepieciešama, bet kā jau visai elektronikai, ir ražotāja noteikta garantija (2 līdz 3 gadi).

Hansab pirmie realizētie programmatūras izstrādes Pepper projekti parādījās 2017.gadā. Hansab ikdienā izmanto robotus, lai testētu dažādus izstrādātos risinājumus saviem klientiem. Šobrīd robotam ir pieejams 15 valodu atbalsts. Nozīmīgākai Hansab šā gada mērķis ir izstrādāt arī latviešu, igauņu un lietuviešu valodu atbalstu, lai robots pielāgotos potenciālajiem lietotājiem Baltijas valstīs. R. Bidiņš mierina sakot, ka roboti šādā izpildījumā nepārņems pasauli un tie neaizvietos cilvēkus.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 05. jūnijs plkst. 15:02

Mobilo sakaru operatora «Tele2» inženieri tā sauktās gudrās tehnoloģijas uzstādījuši mājā...

2018. gada 29. maijs plkst. 7:19

Latvijā arvien vairāk tiek izmantotas virtuālo asistentu un čatbota tehnoloģijas, turklāt tas...

2018. gada 24. maijs plkst. 13:42

Izsludināta pieteikšanās Deloitte reģionālajā konkursā «Technology Fast 50 Central Europe»,...

2018. gada 23. maijs plkst. 9:19

Tik mazā valstī kā Latvija ir diezgan daudz sporta tehnoloģiju jaunuzņēmumu, norāda...

2018. gada 19. aprīlis plkst. 11:16

Tūrisma tehnoloģiju konkursā «Latvia Tours Traveltech» uzvarējis rīdzinieks Uldis Žimants, piedāvājot...

Nepalaid garām

1992. gada 13. aprīlī toreizējā Preses nama 13. stāvā 13 darbinieku lokā...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2019. gada 20. februāris plkst. 13:43

2019. gada janvārī Latvijā ir reģistrēti 418 jaunuzņēmumi, no kuriem 346 ir jaunāki par...

2019. gada 20. februāris plkst. 6:34

Krievijas likumdevēji apstiprinājuši likumprojektu, ar kuru militārpersonām aizliegts izmantot...

2019. gada 19. februāris plkst. 15:38

Latvijā dibināts uzņēmums UX Design Agency februārī uzstājies finanšu inovāciju pasākumā Finovate...

2019. gada 19. februāris plkst. 13:39

Globālā kriptovalūtu platforma «Blockchain» atvērusi biroju Viļņā un līdz gada beigām tajā...

2019. gada 19. februāris plkst. 13:26

Šonedēļ Rīga kļūs par Baltijas tehnoloģiju galvaspilsētu, pulcējot vairāk nekā 2000 jaunuzņēmumu...

2019. gada 19. februāris plkst. 7:13

Kompetences centros ir pabeigti 174 pētījumi, to rezultātā radītas 492 darba vietas,...

2019. gada 18. februāris plkst. 13:01

Lielbritānijas Nacionālais kiberdrošības centrs (NCSC) secinājis, ka drošības riski, ko varētu...

2019. gada 18. februāris plkst. 12:01

ASV kopbraukšanas pakalpojumu kompānijas «Uber» tīrie zaudējumi pērn ceturtajā ceturksnī samazinājās...

2019. gada 18. februāris plkst. 9:25

Mobilo sakaru operators Tele2 šogad plāno būtiski palielināt investīciju apjomu, attīstībā ieguldot...

2019. gada 15. februāris plkst. 10:44

Meklējot labāku vietu, kur iestrādāt viedtelefona priekšējo kameru, Honor View 20 veidotāji...