Dānijas profesoram draud vafeļprāva

2011. gada 07. jūlijs plkst. 9:55
Autors: Db.lv
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Par saviem izteikumiem attiecībā uz vafeļu Selga kaitīgumu veselībai Dāņu profesoram Stēnam Stenderam var nākties maksāt dārgi, uzskata juristi, taču tikpat labi vafeļprāva var beigties ar to, ka profesors tiek attaisnots. Laikraksta Diena aptaujātie juristi lielā mērā ir vienisprātis par to, ka NP Foods vērsties tiesā pret Dānijas profesoru un mēģināt pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu vai vismaz publisku atvainošanos tādā pašā apjomā, kā izskanēja sākotnējā ziņa par vafeļu kaitīgumu.

Zvērināts advokāts Agris Bitāns norāda, ka pie atbildības var saukt arī par neapzinātu aizskārumu, ja profesors sākotnēji nav zinājis, ka pieļauta kļūda. Viņš gan pieļauj, ka profesoru varētu arī attaisnot, ja viņam izdotos pierādīt, ka sākotnējās analīzes uzrādītais rezultāts bijis tik slikts, ka par to bija uzreiz bija jābrīdina sabiedrība.

Zvērināts advokāts Lauris Liepa norāda, ka «specifiski šādu prasību, kurās būtu vērsies pārtikas uzņēmums, Latvijā ir ārkārtīgi maz, lai gan šādi gadījumi ir bijuši, - uzņēmumi diezgan bieži, kad noskaidrota patiesība, nolemj tālāk neiet - jo vairāk šādu jautājumu cilā, jo vairāk sabiedrībai tas tiek atgādināts».

NP Foods paziņojis, ka plāno EK lūgt izvērtēt «nepamatotus un prettiesiskus konkurences izkropļojumus iekšējā tirgū». Uz šādu soli juristi gan skatās skeptiski. Zvērināts advokāts Aldis Gobzems norāda, ka svarīgs ir jautājums, no kā kompensāciju prasīt. «Vai tas, ka profesors ir no kādas valsts, nozīmē ka visai valstij ir jāatbild? Vai EK iejauktos vienas privātpersonas un viena privātuzņēmuma strīdā?» viņš jautā.

«Ja tā ir valsts amatpersona, kas izsakās negatīvi par citas valsts ražojumiem, kā tas bija Spānijas gurķu gadījumā, var runāt par vienotā tirgus principu pārkāpumiem. Bet, ja tā ir privātpersona, neatkarīgs speciālists, skaidrs, ka te Eiropas tiesību kontekstā atlīdzinājumu nevarētu skatīties,» savu viedokli pauž L. Liepa.

jau ziņots, ka Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma vēstīja par dāņu profesora Stēna Stendera izpētīto, ka Laimas ražotās vafeles Selga esot kaitīgas cilvēka veselībai. Profesora sarakstā, kurā ir vairāk nekā 1000 produktu, Latvijā ražotās vafeles ierindotas ceturtajā vietā.

Uz šo apgalvojumu asi reaģēja NP Foods, kas, žurnālistiem demonstrējot vafeļu ražotni, uzsvēra, ka uzņēmums produktu receptūras izstrādē sadarbojas ar zinātniekiem un turpinās to darīt, lai garantētu patērētājiem nekaitīgus un drošus produktus.

Nozare.lv aptaujātie tirgotāji, norāda, ka pēc dāņu profesora Stēna Stendera atzinuma par Selgas vafeļu kaitīgumu veselībai to noiets tirdzniecībā ir strauji krities, atzina aptaujātie tirgotāji.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi