«Vafeļu profesors»: Piepildījies mans ļaunākais murgs

2011. gada 14. jūlijs plkst. 11:52
Autors: Andra Briekmane
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Uzreiz pēc intervijas LD profesors Stēns Stenders tika aizvests uz policijas iecirkni, lai sniegtu liecību par saviem izteikumiem vafeļskandālā. Profesors atzīst, ka piepildījies viņa ļaunākais murgs. Šis dāņu biomediķis ir viens no atzītākajiem savas nozares profesionāļiem, kas jau 30 gadus cīnās pret sirds slimību izraisītajiem. Viņš jau gadiem ir McDonald's bieds. Laboratorijas kļūdaino rezultātu paziņošana Latvijas televīzijā par transtaukskābju daudzumu Selga vafelēs nopietni iedragājusi viņa reputāciju.

Vai tagad, kad ir noskaidrojies, ka Selga vafelēs nav tik daudz transtaukskābju, un vienam no iecienītākajiem Latvijas uzņēmumiem ir nopietni iedragāta reputācija, jūtaties vainīgs, ka izdarījāt to, ko izdarījāt?

Man ir ļoti žēl, ka es nosaucu šo skaitli – 44%. Žēl, ka mani maldināja, un žēl, ka nosaucu nepamatotu taukskābju daudzumu NP Foods produktā. Bet esmu priecīgs, ka Latvijas iedzīvotājiem netiek tirgots produkts, kas satur 44% transtaukskābju. Šajā brīdī gan sākas strīds, jo Selga vafeles satur vairāk nekā 2% transtaukskābju. Runa ir par vienībām, ko var pasniegt dažādos veidos – cik daudz transtaukskābju ir gramā, 100 gramos vai kādā citā daudzumā produkta. Bet produkts satur ogļhidrātus, ūdeni un taukus. Parasti transtaukskābes nerēķina produkta daudzumā, bet gan tauku daudzumā. Ja 100 gramos produkta ir 25 g tauku, tad 1,5 % transtaukskābju no 100 gramiem produkta ir aptuveni 6% transtaukskābju no tauku daudzuma.

Es Selgas vafeles, tāpat kā visus citus pārbaudāmos produktus, sadalīju divās porcijās un aizsūtīju uz divām dažādām laboratorijām, kur vairākos veidos tika veiktas analīzes. Vidēji visas šīs analīzes uzrādīja 10% transtaukskābju. Bet, rēķinot uz 100 gramiem produkta, procentuāli tas ir daudz mazāk.

Tad jūs apgalvojat, ka Selgas vafeles ir kaitīgas, lai arī transtaukskābju rādītaji ir zemāki nekā sākotnēji nosaucāt?

Jā, tās nevarētu tikt pārdotas Dānijā, Austrijā, Šveicē, Kalifornijā, Ņujorkā. Tur tas ir aizliegts. Bet Latvijā, Lietuvā, Ungārijā tas ir pilnīgi atļauts, jo nav noteikumu, kas ierobežotu transtauku daudzumu produktos. Tas ir nedaudz dīvaini, jo, kad es braucu uz Lielbritāniju vai Franciju, nevarēju atrast nevienu produktu, kas saturētu vairāk par 1–2% transtaukskābju. Ja es būtu atradis kādu produktu, kurā ir 10%, tas būtu skandāls.

Tādēļ es uzskatu, ka NP Food rīkotos gudri, ja atrastu veidu, kā samazināt transtaukskābju saturu savos produktos, lai tas nepārsniegtu 2% no tauku daudzuma. Tad viņi varētu teikt, ka viņu vafeles nav kaitīgas sirdij. Tas būtu gudri, un tā rīkojās Dānijas un Islandes ražotāji.

Vai jūs pārbaudījāt arī citus Latvijā nopērkamos produktus?

Jā.

Visu interviju ar Stēnu Stenderu lasi jaunākajā biznesa žurnālā Lietišķā diena!

Dalies ar šo rakstu