Darba devēju līdzdalība privāto pensiju uzkrājumu veidošanā aug ļoti lēni

Autors: Žanete Hāka
2017. gada 13. septembris plkst. 11:55

Darba devēju iemaksu apjoms pensiju 3.līmenī 2017. gada otrā ceturkšņa laikā nav būtiski svārstījies salīdzinot ar šī gada pirmo ceturksni, un tas veido 2,3 miljonus eiro, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.

Uzņēmumu skaits, kas veic iemaksas par saviem darbiniekiem 2017. gada pirmo sešu mēnešu laikā, bija 973. Šie darba devēji veido papildpensijas uzkrājumu kopumā 55 918 darbiniekiem jeb ap 6% no nodarbināto personu skaita Latvijā.

Reāli darba devēju līdzdalība privāto pensiju uzkrājumu veidošanā Latvijā pieaug ļoti lēni, kas tāpat kā iepriekš skaidrojams ar to, ka ekonomiskās izaugsmes temps pēdējos gados ir neliels. Aizvien vairāk Eiropas valstu pieņem lēmumus Darba likumos veikt izmaiņas, lai darba ņēmēju darba samaksas struktūrā bez ikmēneša algas iekļautu arī obligātas darba devēja iemaksas privātajam pensiju uzkrājumam darbinieka labā.

Šādas sistēmas jau vairākus gadus darbojas Apvienotajā Karalistē, Dānijā, Jaunzēlandē un Austrālijā, ASV, Nīderlandē, nesen arī Turcijā un citās valstīs. Austrijā un Īrijā par automātiskās darba devēju pensiju shēmas ieviešanas lietderību ir uzsāktas publiskās debates. Turklāt OECD šo sistēmu ieteikusi Vācijai 2016. gada aprīlī.

Piedāvātais ienākumu izlīdzināšanas mehānisms nodrošina individuālu uzkrājumu veidošanu papildus valsts pensijai, nevis uzskatāms par papildu slogu darba devējiem vai darba ņēmējiem. Arī fakts, ka cilvēki dzīvo ilgāk, liek valdībām apsvērt visaptverošus mehānismus, lai nodrošinātu iedzīvotāju labklājību vecumdienās un mazinātu sociālo spriedzi sabiedrībā, teikts LKA pārskatā.