Viedierīces

DB testē dronu DJI Mavic 2 Enterprise

Jānis Vēvers, 25.07.2019

Foto: Publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

DJI industriālais drons Mavic 2 Enterprise DUAL prot ne vien fotografēt, bet arī mērīt temperatūru, meklēt cilvēkus un skaļi skandēt paziņojumus

Dronu invāzija tirgū dāvājusi katram interesentam – iepriekš parastam cilvēkam teju nepieejamu iespēju nofotografēt sevi un īpašumu no putna lidojuma. Tomēr ierobežotā funkcionalitāte, būtībā ļaujot vien fotografēt un filmēt, kā arī aizvien stingrākie ierobežojumi lidināties virs apdzīvotām vietām padara bezpilota lidaparātus patērētājiem mazāk pievilcīgus. Viens no populārākajiem ražotājiem DJI uz izmaiņām noreaģēja, sarūpējot patērētājiem jauno Mavic 2 modeli Enterprise DUAL komplektācijā. Tas primāri paredzēts glābšanas dienestiem, taču radīs pielietojumu citās nozarēs un būs interesantāks arī uzņēmumiem, kuri neaizraujas ar vizuālo materiālu veidošanu.

Dizains

Vizuāli Mavic industriālā versija īpaši neatšķiras no jaunā Mavic 2 Pro. Tikpat kompakts un pārvadāšanai ērts, ar četrām izlokāmām propelleru kājām un sensoriem visapkārt korpusam. Salīdzinājumā ar pirmo paaudzi Mavic kļuvis smagāks. Tagad tas sver 899 gramus.

Uzkrītošākā atšķirība ir «iesaiņojumā», jo Enterprise pie īpašnieka nonāk meistara instrumentu kasti atgādinošā koferī. Parocīgajā futrālī dus ne vien pats drons, tālvadības pults, rezerves akumulators un kabeļi, bet arī trīs aksesuāri, kas dronam piešķir pievienoto vērtību. Tie ir, atskrūvējot un pieskrūvējot divas skrūves, uzstādāms skaļrunis, LED gaismas un bākuguns. Vienlaikus var izmantot tikai vienu no tiem. Pašā dronā būtiskākā atšķirība ir duālā kamera. Proti, blakus 12 megapikseļu kameras lēcai atrodas FLIR termālais sensors, kas ir īpaši noderīgs glābēju darbā, piemēram, meklējot mežā pazudušus cilvēkus vai identificējot ugunsgrēka izcelšanās vietu ēkā. Taču to var izmantot arī krietni patīkamākiem mērķiem, kaut vai ūdens temperatūras izmērīšanai tuvējā ūdenstilpnē. Tāpat kā iepriekšējos modeļos, arī šajā stabilizatoram piestiprināto kameru no nevajadzīgas kratīšanās pārnēsāšanas laikā pasargā speciāls caurspīdīgs vāciņš. Arī tālvadības pults ir jau iepazītā ar ķepām viedtelefona iestiprināšanai un ieskrūvējamām vadības svirām.

Vadīšana

Atšķirībā no patērētājiem paredzētajiem DJI droniem industriālās versijas vadīšanai jāizmanto nevis DJI GO mobilā lietotne, bet gan Pilot. Tā šķiet mazliet komplicētāka un prasa lielāku lietotāja iesaisti. Piemēram, uz ekrāna nav virtuāla pacelšanās slēdža kā GO. Propelleri jāiedarbina, reizē nolokot savā virzienā abas pults vadības sviras. Pilot arī biežāk nekā iepriekš ar GO izmēģinātie DJI droni prasīja pirms lidojumiem kalibrēt kompasu, veicot «rituāla deju» – apgriezties ap savu asi, turot dronu vispirms horizontāli un pēc tam vertikāli.

Lidojuma vadība ir stipri līdzīga – lidojuma virziena, augstuma un ātruma kontrolēšana notiek ar pults svirām, un pievienotās viedierīces ekrānā var skatīties, ko tobrīd «redz» drons. Jāpiebilst, ka Pilot lietotnē tiek izmantota karte ar iezīmētām lidojuma aizlieguma zonām un tajā pat tiek parādīti citi tuvumā esošie lidaparāti. Tādējādi lietotājs tiek brīdināts ieturēt distanci un izvairīties no nepatikšanām.

Interesantākais jaunums neapšaubāmi ir aksesuāru vadība. Mazākā no tiem – bākuguns – galvenokārt paredzēta, lai pievērstu uzmanību pašam dronam, un to tumsā var redzēt pat no pāris kilometru attāluma. LED gaismeklis ir pārsteidzoši spēcīgs un no divām «acīm» izstaro pietiekami košus kūļus, lai naktī no 30 metru augstuma izgaismotu zemi. Ja nepieciešams tumsā pamanīt kādu noklīdušu cilvēku, gaismas pietiks. Visvairāk iespēju piedāvā skaļrunis. Tas var atskaņot iepriekš ierakstītu vai uzreiz ierunātu paziņojumu. Skaņa no 10W skaļruņa ir gana spēcīga un skaidra. Teiktais labi dzirdams vismaz no 80–120 metru attāluma, tādēļ drons lieti noder kaut vai ziņojumu nodošanai celtniekiem debesskrāpja augšējos stāvos vai noklīdušu lauka strādnieku sasaukšanai. Iespējams, radoši lauksaimnieki to var likt lietā, lai sadzītu mājās lopus.

Lidošana

Mavic Enterprise izpildījumā lido tieši tāpat kā citi šīs sērijas droni. Gaisā tas turas stabili, vieglā vējā īpaši nemētājas, ir kustībās prognozējams. Bezvēja apstākļos sporta režīmā spēj attīstīt ātrumu līdz pat 72 km/h, kas tālruņa ekrānā izskatās visai iespaidīgi. Visās malās uzstādītie sensori darbojas labi. Ierīce laikus pamana šķēršļus gan sānos, gan augšā, gan apakšā. Tā pat neļauj pielidot pārāk tuvu vēja šūpotiem koku zariem, tādēļ nav bažu, ka Mavic varētu kaut kur ietriekties. Jārēķinās, ka drons piesaistīs apkārtējo uzmanību, jo ir visnotaļ skaļš, īpaši kustības uzsākšanas brīdī, kad tas burtiski ierēcas. Tas notiek, gan paceļoties no zemes, gan sākot horizontālu kustību. Aprīkojot dronu ar aksesuāriem, DJI tam tomēr šo to atņēmis – uzņēmumu versija neatbalsta automātiskos sekošanas režīmus, tādēļ neskries pa gaisu līdzi kā paklausīgs suņuks. Lidaparāts vienmēr būs jāvada manuāli.

Akumulators

Produkta aprakstā ražotājs norāda visai cerīgu baterijas darbības laiku. Bezvēja apstākļos, lidojot nelielā, konstantā ātrumā, gaisā tas varot pavadīt pat pusstundu no vietas. Kā ierasts, realitātē viss ir mazliet citādi. Mūsu platuma grādos īstu bezvēja dienu nemaz tik daudz nav, un tas atsaucas uz drona sniegumu. Pat salīdzinoši mierīgā vasaras pievakarē, iepazīstoties ar Mavic 2 Enterprise DUAL spējām, tas jau pēc aptuveni 15 minūšu lidojuma sāk brīdināt par elektrības resursu izsīkšanu. Vēl pēc piecām tas izmisīgi sāk prasīties zemē un, ja nesaņem piekrišanu, pats spītīgi atgriežas pacelšanās vietā. Izmēģinājumu laikā vidējais lidošanas ilgums bija aptuveni 22–24 minūtes. Ātri nomainot akumulatoru, lidotprieks ilgst vēl tikpat, bet pēc tam katram akumulatoram pie uzlādes vada jāpavada vismaz pusotra stunda.

Atšķirībā no klasiskās Mavic sērijas, šo var efektīvāk lietot arī ziemā, jo lidaparātā iestrādāta baterijas sildīšanas sistēma. Tādējādi arī vēsākos gadalaikos enerģija tērējas lēnāk.

Attēlu kvalitāte

Duālā fotokamera sniedz iespēju paraudzīties uz pasauli no augšas gan caur parastās 12 MP kameras aci, gan caur termokameru. Režīmu var pārslēgt Pilot lietotnē, un skatienam pavērsies sarkanīgi pleķi, kas ļauj pat krēslā pamanīt aizkavējušos sēņotājus mežā vai sasilušus objektus. Turklāt kamera pat no simt metru augstuma diezgan precīzi izmēra objektu temperatūru. Cilvēka ķermenim tiek piedēvēti aptuveni 35 grādi, ezera ūdenim 20–22 grādi.Fotografējot kamera automātiski uzņem gan parastu bildi, gan siltuma attēlu. Pirmo kvalitāte ir apmierinoša un lielā mērā atkarīga no lietotāja prasmes pieregulēt gaismas jutību un izvēlēties labāku fotografēšanas leņķi. Termokameras attēli izskatās, kā tiem jāizskatās – ar izplūdušiem krāsu siluetiem. Speciālisti tos nolasīs, pārējie diez vai kādu mākslu šajās fotogrāfijās saskatīs.

Gala vērtējums

Ar Mavic 2 Enterprise DJI ir piešķīris droniem interesantas papildu iespējas. Tā vairs nav tikai lidojoša fotokamera, bet arī uzņēmējdarbībā noderīgs rīks, kam var atrast pielietojumu daudzās nozarēs.

Produkta testu nodrošināja DJI Latvija

DJI Mavic 2 Enterprise

Plusi

+Integrēta termokamera

+Akumulatora sildīšanas sistēma

+3 noderīgi aksesuāri

Mīnusi

-Nav automātisko sekošanas iespēju

-Pie uzlādes vada pavada daudz vairāk laika nekā gaisā

-Pilot lietotnē nav pacelšanās virtuālā slēdža

Cena ap 2900 eiro

Komentāri

Pievienot komentāru