Tā vien izskatās, ka Latvijas valdībai ir bijuši divi varianti, kā pierunāt Starptautisko Valūtas fondu un citas starptautiskās piešķirt piešķirt vajadzīgos miljardus.
Respektīvi, vai nu tiek devalvēts lats, vai arī būtiski mainītas nodokļu likmes (pārsvarā gadījumu - uz augšu), tādējādi faktiski izsmeļot naudu no valsts ekonomikas.
Protams, pozitīvi ir tas, ka valstsvīri pēc vairākiem gadiem beidzot ir sadzirdējuši biznesa prasību samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Tiesa, uzņēmēji vienmēr ir prasījuši veikt samazinājumu no 25 līdz 15%, bet arī kritums no 25 līdz 23% nav zemē metams. Taču būtiskākais šajā kontekstā ir jautājums, vai minētais IIN samazinājums spēs kaut cik nopietni kalpot par balansu milzīgajam gaidāmajam nodokļu sloga palielinājumam, kas radīsies, ceļot PVN likmes.
Ņemot vērā, ka tās būtiski pieaugs tādās tautsaimniecībai svarīgās pozīcijās kā siltumapgāde un elektroapgāde, ir skaidrs, ka ļoti lielā mērā saruks dažādu preču un pakalpojumu patēriņš. It īpaši jau, ņemot vērā, ka ļoti liela privātā sektora daļa darbiniekiem algas iesaldē, bet valsts institūcijās tās gatavojas pat pazemināt. Protams, cilvēki, kaut arī prātīgāk un ekonomiskāk, bet turpinās pirkt pārtiku un tamlīdzīgas ikdienā nepieciešamas preces. Tajā pašā laikā saruks dažādu kafejnīcu, izklaides pasākumu apmeklējumi, kā arī, piemēram, grāmatām un presei atvēlētie tēriņi. Jā, var teikt, ka iedzīvotājiem ir pienācis laiks dzīvot daudz taupīgāk, taču rezultātā lielākie cietēji būs tieši dažādi veikali, teātri, grāmatu un preses izdevēji (ņemot vērā, ka abonēšanas kampaņas faktiski jau ir noslēgušās) utt. Savukārt tas jau nozīmē potenciālu bezdarba līmeņa palielināšanos. Un tad seko nākamais jautājums - vai valsts rīcībā ir pietiekami daudz naudas, ko tērēt bezdarbnieku un sociālajiem pabalstiem?!
Jā, nodokļi, to likmes ir viens no būtiskākajiem instrumentiem, ar kuru palīdzību ir iespējams un pat nepieciešams regulēt ekonomiku. Tomēr palielināt nodokļus krīzes apstākļos acīmredzot var iedomāties tikai Baltijas valstu valdības.
Nav problēmu ar akcīzes nodokļa palielināšanu tabakas izstrādājumiem un alkoholiskajiem dzērieniem, jo bez šiem produktiem cilvēce var itin labi iztikt, taču PVN likmes celšana ir pietiekami kļūmīgs solis, kas atstās negaidītu iespaidu ne uz vienas vien nozares attīstību.