Jaunākais izdevums

Savu 35 gadu vecumā Edgars Rinkēvičs ir piedzīvojis spožu karjeru – ilgu laiku sabijis Aizsardzības ministrijas valsts sekretāra amatā, bet brīdī, kad pie viņa viesojās Numurs, viņš tieši septiņas dienas pildīja Valsts prezidenta kancelejas vadītāja pienākumus.

Vieni viņu dēvē par pelēko kardinālu, otri uzskata, ka tieši viņa spēkos ir padarīt Valsts prezidenta politiku un izturēšanos respektējamāku un pat agresīvāku, trešie – baidās tikt atlaisti no darba. Pašam Edgaram Rinkēvičam viedoklis ir skaidrs — diez vai Latvija ir gatava tautas vēlētam prezidentam, turklāt nekas slikts nenotiktu, ja augstākā valsts amatpersona nebūt nebūtu bezpartijiska.

picturegallery.ffb901e3-fe0d-4afd-b588-27a1d38512f9

Jums ir bijusi visnotaļ veiksmīga karjera Aizsardzības ministrijā. Kāpēc nolēmāt, piekritāt pāriet uz darbu Rīgas pilī?

Kamēr cilvēks nav pārgājis uz darbu kādā citā vietā, viņš nekad nevar zināt – ir bijusi veiksmīga karjera vai nav. Tikai tad, kad attiecīgā darba vieta ir pamesta, cilvēki sāk uzskatīt, ka viss taču bija ļoti labi. Pienāk jau arī brīdis, kad ir pēdējais laiks sākt darīt kaut ko citu. Pirmām kārtām Valsts prezidenta aicinājums bija pagodinājums, un acīmredzot tas bija augsts manas līdzšinējās darbības novērtējums. Aizsardzības ministrijā sāku strādāt no 1995. gada septembra, bet no 1997. gada – valsts sekretāra amatā. Lai cik arī būtu interesants un daudzveidīgs darbs Aizsardzības ministrijā, ar laiku rodas sajūta, ka pats šai darbavietai neko nevaru dot un neko nevaru arī gūt. Protams, tur pavadītais laiks bija interesants un arī neaizmirstams – bruņoto spēku veidošana, integrācija NATO, pirmie soļi Latvijai kā šīs alianses dalībvalstij, tās sammits Rīgā… Tomēr kaut kādā brīdī sapratu, ka ir laiks meklēt kaut kādas citas iespējas. Turklāt kas tad atliek pēc šāda veida darba valsts pārvaldē – politika, biznesa lietas vai akadēmiskā joma. Es sevi pārāk neuzskatu par cilvēku, kas varētu veiksmīgi darboties politiskajā vai ekonomiskajā vidē. Tādējādi faktiski šis piedāvājums nāca īstajā laikā.

Pirms saņēmāt piedāvājumu ieņemt šo amatu, kādas jums bija pirmās asociācijas, izdzirdot vārdu savirknējumu «Valsts prezidents Valdis Zatlers»?

Ziniet… Ir viena asociāciju gamma, ja jūs uz to raugāties kā Latvijas Republikas pilsonis, kurš lasa avīzes, lasa ziņas, vairāk vai mazāk seko līdzi politikai. Viena no manām kolēģēm nesen visai ironiski teica, ka katrs Latvijas vīrietis sevi uzskata par labāko politikas speciālistu.

Sporta arī…

Protams, sporta, ekonomikas… par speciālistu visās jomās. Otrs asociāciju līmenis ir, kad man ar to visu ir jāsāk strādāt, kad jāsāk skatīties uz lietām no pavisam cita viedokļa. Teikšu godīgi – pirmās asociācijas bija pavisam neitrālas. Es nedomāju, ka man būtu bijušas kādas īpašas sajūtas. Turklāt Aizsardzības ministrija, tāpat kā Ārlietu ministrija, ir tās, kurām visciešāk ir jāsadarbojas ar Valsts prezidentu un Valsts prezidenta kanceleju. Savukārt šā gada laikā es redzēju prezidenta reālos darbus, varbūt pat tādus, ko neredz publiskajā telpā – tā joma, no kuras es nāku, ir samērā slēgta. Tādējādi iespaids strauji evolucionēja pozitīvajā virzienā. Tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc es nolēmu minētajam vārdu un burtu salikumam teikt «jā».

Tas, ko jūs nupat paudāt, bija Latvijas pilsoņa vai valsts amatpersonas viedoklis?

Man līdz šim nav bijusi personības dublēšanās starp valsts amatpersonu un Latvijas pilsoni. Tāpēc uzskatiet, ka šie ir abējādi viedokļi. Baidos, ka gadījumā, ja sāksies tādas problēmas, ka man kā Latvijas pilsonim būs viens viedoklis, bet kā valsts amatpersonai – otrs… Tad tomēr man būs jāpadomā, vai labāk neveidot kādu privātuzņēmumu, nedibināt kādu nevalstisku organizāciju vai nedoties lasīt lekcijas kādā universitātē.

Valdis Zatlers, līdz ar jūsu iecelšanu šajā amatā, ir norādījis, ka vēlas efektivizēt kancelejas darbu. Kuri tad ir tie vājie punkti?

Nostrādājot šeit precīzi nedēļu, varu paust vairākus savus novērojumus. Pirmām kārtām es redzu, ka cilvēki šeit strādā tiešām ļoti daudz. Darba ritms, kas ir Valsts prezidentam, ir ļoti saspringts. Ir bijuši brīži, kad es ar kancelejas darbiniekiem pēdējo reizi dienas gaitā sazvanos vēl ap vienpadsmitiem vakarā. To, ko dažreiz ministrijā izdara vesels departaments, šeit paveic viens prezidenta padomnieks ar savu palīgu. Dažreiz šeit būtu nepieciešams ieviest zināmu sistēmiskumu – darba plānošana ir visai haotiska. Ir jāattīsta vairākas procedūras, sākot no Valsts prezidenta dalības plānošanas iekšzemes pasākumos un beidzot ar ārvalstu vizītēm. Lai gan šeit ir viens riska moments – nekad nevar zināt, ar ko beigsies šī diena. Vai nenotiks kaut kas tāds, kā rezultātā viss, ko esam rūpīgi plānojuši, nesabruks un mums nebūs jānodarbojas ar kaut ko pilnīgi citu. Daudzie Satversmē paredzētie nosacījumi tomēr uzliek slogu prezidentam reaģēt pilnīgi negaidītās situācijās. Šeit neviena diena nelīdzinās kādai citai: vai nu mums ir kāds iekšpolitisks, vai arī ārpolitisks pārsteigums. Pat nostrādājot šeit septiņas dienas, esmu jau bijis spiests pārkārtot burtiski jebko.

Droši vien mums vairāk ir jāņem vērā tie aspekti, ko prezidents ir uzstādījis kā savas darbības prioritārās lietas. Atbilstoši tam arī plānojot vienu otru pasākumu, vizīti utt.

Protams, es arī gribētu mazliet efektīvāku preses dienesta darbu. Man ir bijušas daudzas sarunas ar jūsu kolēģiem, un parasti es esmu dzirdējis dažādas piezīmes, ka tomēr ātrāk gribētos dzirdēt vienu vai otru viedokli. Reizēm visi šeit esošie zobratiņi nenostrādā tik ātri, kā tam vajadzētu būt. Patiesībā es vēl neesmu pat izrunājies ar visiem prezidenta kancelejas cilvēkiem, pat ne visiem prezidenta padomniekiem. Tas virpulis, kurā tiku ierauts 15. oktobrī, ir visai nežēlīgs. Ceru, ka mēneša laikā man šīs vietas rentgenuzņēmums būs skaidrs. Negaidiet gan no manis mēneša laikā revolūciju.

Jūs pats savulaik esat bijis žurnālists, valsts amatpersona, un ticu, ka arī avīzes jūs lasāt. Kādu jūs redzat šābrīža Valsts prezidenta darba atspoguļojumu plašsaziņas līdzekļos?

Redziet, te ir kāda interesanta lieta – interese par to, kas ir Valsts prezidenta dienas kārtībā, kāds ir viņa viedoklis pilnīgi visos mūsu dzīves jautājumos, ir milzīga. Šobrīd man ir grūti sniegt viedokli par to, kāds ir viņa darbības atspoguļojums plašsaziņas līdzekļos. Kopumā, manuprāt, gan televīzijās, gan radio, gan avīzēs, gan interneta portālos mēs redzam pietiekami adekvātu prezidenta darba atspoguļojumu. Viena lieta, protams, ir prezidenta viedokļu paušana relīžu vai interviju veidā, bet kancelejai ir vairāk jāskaidro žurnālistiem tie lēmumu pieņemšanas aspekti, kurus samērā īsā intervijā nekad nevarēs izskaidrot.

Ja mēs runājam par komentāriem, tad jāteic, ka katrs ir tiesīgs komentēt visu tā, kā viņš uzskata par vajadzīgu. Turklāt, vismaz strādājot Aizsardzības ministrijā, palīdzēja arī dažādi kritiski viedokļi. Protams, tie bija dažreiz pamatoti, bet dažreiz — ne tik. Tomēr jebkurā gadījumā tie palīdz saprast vienu otru aspektu nākotnes kontekstā. Tie palīdz ņemt vērā vienu otru faktoru, kas līdz tam nav bijis ņemts vērā. Kopumā ņemot, prezidenta darba atspoguļojums ir adekvāts. Varbūt dažreiz ir iznācis tā, ka prezidents ir centies atbildēt uz jebkuru jautājumu, kas viņam ir uzdots, nepadomājot, vai tā vispār ir viņa kompetence. Diemžēl prezidenta kompetence Satversmē ir noteikta tāda, kāda nu tā ir. Tādējādi konkrētos gadījumos viņš kaut kādus procesus ietekmēt tāpat nevarēs. Dažkārt rodas sajūta, ka prezidentus Latvijā tiek mēģināts padarīt par politologiem, par politisko norišu komentētājiem.

Jau kopš Valda Zatlera ievēlēšanas prezidenta amatā publiskajā telpā par prezidenta institūcijas darbu valda diezgan liela skepse. Spilgtākais negatīvais izteiciens bija, kad valstī pietiekami populārs cilvēks pateica, ka Trīs zvaigžņu ordeni pieņems brīdī, kad šajā valstī vispār būs prezidents. Kāds tam, jūsuprāt, ir galvenais iemesls – veids, kādā tika izraudzīta Valda Zatlera kandidatūra, neveiksmīgs PR, pārāk liels iepriekšējās Valsts prezidentes kults…

Uz minēto populāro cilvēku, manuprāt, vajadzētu raudzīties vienīgi kā uz personu, kas pauž savu viedokli. Brīdī, kad tiek ieņemti ļoti nopietni amati, vienmēr būs cilvēki, kas uzskatīs, ka attiecīgā persona tam neder, bet kāds cits gan noderētu. Mans uzdevums, strādājot prezidenta kancelejā, ir izdarīt maksimāli visu, lai šādi viedokļi mazinātos.

Bet abstrahējoties no konkrētā piemēra…

Manuprāt, situācija, kurā esam nonākuši… Mēs esam paši sev uzstādījuši ļoti interesantus kritērijus. Paskatoties uz Latvijas Republiku divdesmitajos, trīsdesmitajos gados līdz Kārļa Ulmaņa prezidentūras laikam, redzams, ka arī tad Valsts prezidentus vēlēja Saeima, bet tie bija politiskajām partijām piederīgi cilvēki. Tajā brīdī tā netika uzskatīta par problēmu. Arī tagad daudzās valstīs, kur prezidentus vēl parlamenti, politiskā piederība nav problēma. Mēs kopš deviņdesmito gadu vidus esam uzstādījuši latiņu, ka prezidentam ir jābūt politiski neitrālam – pasarg‘ Dievs, ja viņš pārstāvēs kādu partiju! Tāpat mēs bieži metamies kritizēt kādu cilvēku, pat neuzklausot viņa viedokli, viņa redzējumu. Tas savukārt ir radījis tādu politisko un sabiedrisko kultūru, ka amatpersonu izvēle Latvijā kļūst par lielāku valsts noslēpumu nekā Latvijas valsts militārās aizsardzības plāns. Man brīžiem šķiet, ka militārās aizsardzības plānu zina vairāk cilvēku nekā vienu otru kandidatūru tam vai citam amatam. Paši esam radījuši situāciju, kad tiek mēģināts radīt vai nu dievišķu tēlu, vai arī tādu, kas nāk no elles valstības. Taču patiesība ir kaut kur pa vidu.

Jūs minējāt, ka «diemžēl prezidenta kompetence Satversmē ir noteikta tāda, kāda nu tā ir».Vai, jūsuprāt, Latvija ir gatava tautas vēlētam prezidentam? Turklāt gatava šāda prezidenta ievēlēšanas procesam, gan Latvijai kā prezidentālai valstij?

Vai Latvija ir gatava tautas vēlētam prezidentam… Ziniet… Es labprāt pārfrāzētu šo jautājumu, jo te ir jārunā par to, vai Latvija ir gatava nopietnām Satversmes izmaiņām. Ja mēs ietu tajā virzienā, ka mums ir tautas vēlēts prezidents ar tām pašām funkcijām, pienākumiem, pilnvaru apjomu, kāds tas šobrīd paredzēts Satversmē, es neredzētu tam jēgu. Tajās valstīs, kur ir tautas vēlēti prezidenti, viņiem ir lielāks pilnvaru apjoms, un tas ir kā līdzsvars citiem varas atzariem. Varētu būt tā, ka cilvēki labprātāk vēlētos vispārējās vēlēšanās vēlētu prezidentu. Taču tad pirmām kārtām vajadzētu nopietnas izmaiņas Satversmē, bet vai mēs esam tam gatavi? Redzat, ar kādām mokām ir notikusi tās izmaiņu apspriešana gan par prezidenta tiesībām atlaist Saeimu noteiktos gadījumos, gan par tautas pilnvarām to darīt… Te ir jautājums, vai mēs tam esam gatavi politiskās skatuves līmenī, sabiedrības līmenī. Īstenībā vienīgais veids, kā to noskaidrot, ir rīkot ļoti plašu sabiedrības diskusiju. Šādu soli var spert, ja tam ir pietiekams tautas mandāts.

Šobrīd Satversme ir tas dokuments, kas mums nodrošina pietiekami skaidrus spēles noteikumus. Varam runāt par to – tie ir labi vai slikti, bet tie ir pietiekami skaidri. Tas, kas mūs notur zināmos rāmjos, ir fakts, ka mēs esam atjaunojuši 1922. gada Satversmi, dokumentu, kas ir no «iepriekšējiem laikiem» un dod tai zināmu morālu spēku. Jebkuram Satversmes variantam šāda spēka nebūtu, ja tas būtu pieņemts, piemēram, 1993. vai 1995. gadā – tad visiem šķistu, ka to taču var grozīt, ak Dievs, cik bieži. Līdz ar to mēs nevaram runāt par tautas vēlētu prezidentu, ja mēs nerunājam par ļoti radikāliem valsts uzbūves principu grozījumiem. Vai mēs tam esam gatavi šobrīd…

Drīzāk nekā ?

Nu paskatieties, kas notiek ar pašreizējiem procesiem. Valsts prezidents vairākkārt ir paudis ļoti stingru savu nostāju, ka Saeimai ir jādebatē par atsevišķu jautājumu precizēšanu. To visu redzot, domāju, ka mums būtu vairāk vērts koncentrēties uz tiem jautājumiem, kas šobrīd jau ir dienas kārtībā – panākt, lai viss būtu izdarīts atbilstoši tiem solījumiem, kādi vasarā ir skanējuši. Godīgi sakot, pašreiz valstī ir ļoti daudz svarīgu steidzami risināmu jautājumu, kas ir saistīti ar ekonomisko situāciju un tamlīdzīgiem jautājumiem.

Kā jūs pats redzat šodien Latvijā notiekošos politiskos procesus?

Žargonā Valsts prezidenta kanceleja nereti tiek dēvēta par «pili». Es nedomāju, ka pils uzdevums, it īpaši jau manā personā, būtu komentēt politiskos procesus valstī. Vismaz šobrīd man nav ne mīļu, ne nemīļu politisko partiju. Tie procesi, kurus mēs dažkārt pārrunājam prezidenta kabinetā, absolūti ekskluzīvi paliek prezidenta un manu sarunu tēma.

Vienīgais, ko es gan gribētu teikt – būtu labi, ja mēs būtu aktīvāki politisko procesu dalībnieki, aktīvāk paustu savu viedokli tajās formās, kādas mums piešķir likumi, nevis darītu, kā mums jau tradicionāli ir izveidojies – paņaudēt, ka tāpat jau visu izlems bez mums, bet pēc tam gāzt laukā savu žulti virtuvē, Delfi komentāros un jebkur citur. Ar jēdzienu «mēs» es domāju Latvijas sabiedrību kopumā. Kamēr katrs cilvēks nesapratīs, ka viņam ir iespēja ietekmēt vienu vai otru politisko procesu, bet gaidīs, kamēr atnāks kāds mistiskais prezidents, Ministru kabinets, Saeima vai vēl kāds labais… Tas neizdosies! Nevajag gaidīt, kad kāds kaut ko izdarīs paša vietā. Protams, tā var rīkoties, bet nekas jau nenotiks.

Jūs savulaik esat bijis kādas partijas biedra kandidāts. Kāpēc pats tā arī neesat tā īsti meties politikā?

Vispirms gribu pateikt, ka Valsts prezidenta kancelejas vadītāja amats nav politisks. Mani pārsteidz tas, ka daudzi cilvēki tomēr uzskata – šis amats ir politisks, ka tas ir kaut kas TĀDS… Godīgi sakot, ir bijušas tikai divas reizes, kad man ir palīdzējis mans amats. Vienu reizi es par dienu nokavēju nodot grāmatas, un tad bibliotekāre ļoti saprotoši teica: mēs jau saprotam – jums ir ļoti daudz darba! Otrreiz bija zināma situācija Jūrmalas poliklīnikā.

Iepriekšējos gados situācija bija citādāka. Tās idejas, kas bija partijai Latvijas ceļš 1997. gadā, man personīgi šķita simpātiskas. Godīgi sakot, manuprāt, pašreiz tādas ideoloģijas Latvijas politiskajā spektrā vairs nav. Tas vēl bija brīdis, ko varēja nosaukt par manu trako jaunību, kad cilvēks vēl īsti nezina, kādu ceļu izvēlēties. Es nenožēloju neko no tā perioda – nebiju nekāds aktīvists. Taču vienu lietu gan es sapratu, vēl strādājot Aizsardzības ministrijā – valsts civildienesta ierēdnim nav ieteicams būt nevienas partijas biedram. Es pazīstu daudzus savus kolēģus, kuri ir ministriju valsts sekretāri – ļoti talantīgus speciālistus, kas ir vienas vai otras partijas biedri. Tagad avīzēs, rakstot par kādu cilvēku, ļoti populāri ir tūlīt aiz viņa vārda kaut ko ierakstīt iekavās. Manā gadījumā bija ierakstīts «35», kas ir mans vecums. Savukārt manu kolēģu gadījumā tajās iekavās tiek rakstīta divu vai trīs burtu ar vai bez šķērssvītras kombinācija, kas man šķiet principiāli nepareizi. Latvijas politiskajā sistēmā, kad valdības, ministri mainās bieži, civildienestā pat šķietamībai, ka viens vai otrs ierēdnis varētu būt kāda politiskā kursa īstenotājs, nevajadzētu būt. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka par cilvēku var teikt, ka viņš ir pietuvināts kādam politiskajam spēkam, formāli tur neesot.

Tieši tas regulāri tiek piedēvēts Valdim Zatleram…

Jā, bet tajā pašā laikā ir jāskatās arī uz konkrētiem darbiem, nevis tikai to, kā brīžiem viens vai otrs jautājums tiek pozicionēts. Taču tas, ko es gribēju teikt – esot civildienesta augstākajos ešelonos, cilvēkam tomēr ir jābūt absolūti nepolitiskam.

Šobrīd jūs faktiski esat nonācis vienā no augstākajiem amatiem valsts aparātā. Varbūt pēc trīs, bet varbūt septiņiem gadiem jums šis postenis, visticamāk, būs jāatstāj. Kādas redzat turpmākās savas karjeras iespējas?

Bet ja nu tas mirklis pienāk pēc gada?! Šajā valstī, ieņemot augstus amatus, ir jābūt gatavam aiziet gandrīz vai jebkurā dienā. Ir jādara viss iespējamais, lai aiziet vajadzētu pēc iespējas vēlāk, bet jābūt gatavam aiziet kaut vai šovakar. Kad šis darbs beigsies, domāšu par nākamo. Es joprojām gribētu strādāt, kaut ko sasniegt drošības politikas apritē.

Jūs šobrīd tiekat dēvēts par vienu no Latvijas pelēkajiem kardināliem…

Muļķības! Parasti es staigāju melnos uzvalciņos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Partiju apvienība "Jaunā vienotība" (JV) Valsts prezidenta amatam nolēmusi virzīt ilggadējā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) kandidatūru, šodien preses konferencē paziņoja JV pārstāvji.

JV Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis informēja, ka JV šodien ir oficiāli pieteikusi Rinkēviča kandidatūru. Līdz ar JV iepriekš atbalstītā kandidāta, pašreizējā Valsts prezidenta Egila Levita lēmumu nekandidēt partiju apvienības Saeimas frakcija pārrunāja, vai paši ir gatavi izvirzīt savu kandidātu, un pieņēma lēmumu virzīt Rinkēviču.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) izteica pateicību Valsts prezidentam Levitam par viņa darbību sabiedrības, Latvijas labā. Tā kā Levits trešdien paziņoja, ka nekandidēs uz Valsts prezidenta amatu, tad JV "ļoti īsā laikā un ļoti lielā vienprātībā" nonāca pie lēmuma par ārlietu ministra Rinkēviča izvirzīšanu Valsts prezidenta amatam, sacīja valdības vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts prezidenta amatā ievēlētais Edgars Rinkēvičs sestdien Saeimā deva svinīgo solījumu, kļūstot par septīto Valsts prezidents kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas.

Rinkēvičs Saeimā deva Valsts prezidenta svinīgo solījumu, kurā teikts: "Es zvēru, ka viss mans darbs būs veltīts Latvijas tautas labumam. Es darīšu visu, kas stāvēs manos spēkos, lai sekmētu Latvijas valsts un tās iedzīvotāju labklājību. Es turēšu svētus un ievērošu Latvijas Satversmi un valsts likumus. Pret visiem es izturēšos taisni un savus pienākumus izpildīšu pēc labākās apziņas."

Svinīgo sēdi klātienē vēroja bijušie Latvijas Valsts prezidenti Andris Bērziņš, Egils Levits, Vaira Vīķe-Freiberga, Raimonds Vējonis, Valdis Zatlers, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, ministri, kā arī diplomātiskā korpusa pārstāvji.

Pēc solījuma Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns svinīgā ceremonijā Valsts prezidentam pasniedza valsts augstākos apbalvojumus, kurus viņš saņēma saskaņā ar Valsts apbalvojumu likumu. Likums nosaka, ka Valsts prezidents, stājoties amatā, iegūst tiesības uz katra ordeņa - Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta - augstāko šķiru, kā arī Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi. Viestura ordeņa augstākā šķira Rinkēvičam jau ir piešķirta un pasniegta 2004.gadā, līdz ar to viņš, stājoties Valsts prezidenta amatā, ieguva tiesības uz Triju Zvaigžņu ordeņa un Atzinības krusta augstāko šķiru, kā arī Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeima 2019.gada 23.janvārī ar 61 balsi apstiprināja jauno valdības sastāvu.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Kariņš dzimis 1964.gadā ASV, precējies un ir četru bērnu tēvs.

Kariņam ir augstākā izglītība - 1988.gadā viņš beidzis Pensilvānijas Universitāti ASV, iegūstot humanitāro zinātņu bakalaura grādu ar specialitāti lingvistikā. 1996.gadā viņš absolvējis Pensilvānijas Universitāti, kļūstot par filozofijas doktoru ar specialitāti lingvistikā.

Kariņš nekandidēja 13.Saeimas vēlēšanās. Tomēr pēc diviem neveiksmīgiem mēģinājumiem uzticēt veidot valdību Jaunās konservatīvās partijas līderim Jānim Bordānam un partijas «KPV.LV» premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam, Valsts prezidents Raimonds Vējonis jaunā Ministru kabineta veidošanu uzticēja partiju apvienības «Jaunā Vienotība» virzītajam premjera amata kandidātam Kariņam.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeima trešdien par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja premjera partijas "Jaunā vienotība" (JV) virzīto kandidātu, ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV).

Par Rinkēviča ievēlēšanu nobalsoja 52 deputāti. Jau kopš pirmās balsošanas kārtas par Rinkēviču balsoja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). JV Saeimā ir 26 balsis, bet ZZS - 16 deputāti. Pēc savas prezidenta amata kandidātes Elīnas Pinto izkrišanas otrajā kārtā par labu Rinkēvičam nosliecās arī "Progresīvie", kuriem parlamentā ir 10 deputāti.

Rinkēvičam svinīgo solījumu būs jādod un amatā paredzēts stāties jūlija pirmajā pusē, kad pilnvaras noslēgsies pašreizējam Valsts prezidentam Egilam Levitam, kurš no kandidēšanas uz otro pilnvaru termiņu atteicās, jo pārvēlēšanai trūka balsu.

Valsts prezidenta vēlēšanās kandidēja arī valdošo koalīciju veidojošā "Apvienotā saraksta" (AS) virzītais AS dibinātājs, uzņēmējs Uldis Pīlēns un opozīcijā esošo "Progresīvo" izvirzītā publiskās pārvaldības eksperte Elīna Pinto.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Bankas ieceres par eiro ieviešanu 2012. gadā ir diezgan nereālas, pārliecināts The Economist Intelligence Unit eksperts Edians Manktelojs. (Precizēta!)

emThe Economist/em: Negaidiet eiro ātrāk par 2030. gadu«Esmu skeptisks jautājumā par eiro ieviešanu Latvijā, uzskatu, ka nepieciešamo līmeni Latvijas ekonomika sasniegs tikai ap 2013. gadu,» tā par E. Mankteloja sacīto raksta Telegraf.emThe Economist/em: Negaidiet eiro ātrāk par 2030. gadu

Db.lv jau rakstīja, ka E. Manktelojs izteicies arī, ka vai nu jaunā Latvijas valdība varēs izpildīt ļoti augstās Starptautiskā Valūtas fonda prasības, vai arī tai būs jādevalvē lats. Par reālāku viņš uzskata lata devalvāciju, norādot, ka, apdomīgi veikta, devalvācija var pozitīvi ietekmēt ekonomiku.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Rinkēvičs: Esam ieinteresēti, lai Latvijas IT uzņēmumi būtu aktīvāk redzami ASV tirgū

LETA, 09.06.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mums ir liela interese, lai Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) kompānijas pēc iespējas vairāk un aktīvāk būtu redzamas ASV tirgū, preses konferencē pēc tikšanās ar ASV tirdzniecības pārstāvi Ketrīnu Taju, sacīja Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Latvija ir ieinteresēta šeit redzēt arī ASV uzņēmumus.

Rinkēvičš norādīja, ka šodienas tikšanās ir bijusi lieliska iespēja apspriest Latvijas un ASV divpusējās ekonomiskās attiecības. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Tajai pēc tikšanās būs iespēja tikties ar Latvijas uzņēmumiem un pārrunāt gan investīciju, gan sadarbības iespējas.

Ārlietu ministrs norādīja, ka sarunas laikā pārrunāta arī "Rail Baltica" attīstība, un arī šajā jautājumā Latvija gribētu redzēt ASV investīcijas.

Rinkēvičs pauda atzinumu, ka Eiropas Savienības (ES) un ASV tirdzniecības dialogs, lai arī reizēm ne viegli, tomēr attīstās pozitīvi. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka kontakti starp Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieku jautājumos par ekonomiku Valdi Dombrovski un Taju ir labi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienībā (ES) tiek veidotas papildus sankciju paketes pret Krieviju un Baltkrieviju, "Latvijas Radio 1" raidījumā "Krustpunktā" stāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Viņš skaidroja, ka visas Krievijas bankas vēl nav atslēgtas no SWIFT sistēmas, kā arī papildus var uzlikt sankcijas kriptovalūtu tirgošanai un pirkšanai un Krievijas kuģu nonākšanai ES ostās.

Turklāt, kā uzsvēra ministrs, ir nepieciešams visas sankcijas, kas tiek uzliktas Krievijai, pielāgot arī Baltkrievijai. Šādā veidā tiek mazināta iespēja Krievijas valdībai apiet noteiktās sankcijas.

Rinkēvičs atgādināja, ka ļoti būtiska ir sankciju ievērošanas pārbaude, tāpēc esot nepieciešams veidot speciālas dienesta grupas, kas izsekos līdzi, vai sankcionētie cilvēki joprojām neiegūst peļņu no īpašumiem vai uzņēmumiem Eiropā vai citās valstīs, kur pret viņiem ir vērstas sankcijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Papildināta - Vienojas par avioreisa Ašgabata - Rīga – Toronto uzsākšanu

Žanete Hāka, 21.05.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs oficiālās vizītes Turkmenistānā laikā ar šīs valsts ministriem vienojies par tiešā avioreisa Ašgabata (Ašhabada) - Rīga - Toronto izveidošanu, kas radītu spēcīgu impulsu tālāko ekonomisko sakaru attīstībā, informē Ārlietu ministrija.

Kā informē Ārlietu ministrijas vēstnieks - preses sekretārs Kārlis Eihenbaums, šī projekta izstrāde ir nobeiguma stadijā ar labām izredzēm, ka jau pārskatāmā laikā tiks uzsākti avioreisi. Domājams, tas labvēlīgos apstākļos ir tuvāko mēnešu jautājums, saka ĀM pātstāvis. Turkmēnijas nacionālā aviokompānija Türkmenhowaýollary vēlas uzsākt šos lidojumus, kur Rīgai būs svarīga starpposma vieta. Vairāk informācijas tik sniegts tuvākajā laikā, un ministri ir vienojušies procesu paātrināt.

E. Rinkēvičs ar Turkmenistānas amatpersonām pārrunāja plašu jautājumu loku, īpašu uzmanību pievēršot ekonomisko sakaru paplašināšanai starp abām valstīm. Latvijas ārlietu ministrs kā perspektīvākās nozares ekonomikas sadarbībā uzsvēra tranzītu un loģistiku, farmāciju, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas drošību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Transports un loģistika

Aicina Baltkrievijas pārstāvjus iepazīties ar Latvijas tranzīta koridora piedāvātajām iespējām

Žanete Hāka, 26.09.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās asamblejas (ANO ĢA) 74. sesijas ietvaros Ņujorkā tikās ar Baltkrievijas Republikas ārlietu ministru Vladimiru Makeju, lai pārrunātu abu valstu divpusējo sadarbību, īpaši ekonomisko, sadarbību starptautiskajās organizācijās un drošības politikas jautājumus, informē Ārlietu ministrija.

Tikšanās laikā E.Rinkēvičs pauda gandarījumu par aktīvo politisko dialogu starp Latviju un Baltkrieviju, ko būtu jāuztur arī turpmāk. Tāpat Baltkrievija ir ļoti nozīmīgs Latvijas ekonomiskās sadarbības partnervalsts, jo tirdzniecības apgrozījums starp Latviju un Baltkrieviju pagājušā gadā pieauga par vairāk kā 22% un pozitīvā dinamika saglabājusies arī šī gada pirmajā pusgadā.

«Mēs pozitīvi vērtējam Latvijas un Baltkrievijas Starpvaldību komisijas darbu. Nākošās sēdes norise gaidāma š.g. 2. oktobrī Minskā. Esam gandarīti par sēžu norises regularitāti un darbs Starpvaldību komisijas ekspertu darba grupās parāda, ka mūsu starpā ir savstarpējā interese sadarbību paplašināt,» pauda E.Rinkēvičs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kopā ar Vjetnamas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidentu Dujhionu Doanu (Doan Duy Khoung) 17. jūlijā atklāja Latvijas-Vjetnamas Biznesa forumu. Ārlietu ministru vizītē Vjetnamā pavada AS «Grindeks», AS «Wasserkabel Baltic», SIA «X Infotech», SIA «HORTUS Digital», SIA «Vārpas 1», SIA «Impexwood» un SIA «Nordichem Europe», kā arī Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji.

Uzrunājot klātesošos Vjetnamas biznesa kopienas pārstāvjus, ministrs akcentējis Latvijas ieinteresētību veidot un attīstīt ekonomiskos kontaktus, un norādījis, ka Dienvidaustrumāzijas tirgus kopumā kļūst arvien pievilcīgāks Latvijas uzņēmējiem. «Valdībai ir jāstrādā pie labvēlīgas biznesa vides veidošanas, tikmēr uzņēmēji var nākt klajā ar efektīviem risinājumiem iepretim šodienas un nākotnes izaicinājumiem,» teica ministrs.

E. Rinkēvičs paudis pārliecību, ka Latvijas biznesa delegācijas pārstāvētās nozares atspoguļo perspektīvās sadarbības jomas ar lielu izaugsmes potenciālu: informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, inženiertehniskie risinājumi, farmācija un ķīmiskā rūpniecība, kokrūpniecība, kā arī izglītība. Lai gan šobrīd prioritāri raugāmies uz preču un pakalpojumu eksportu kā galvenajām ekonomiskās sadarbības jomām, Latvija ieinteresēta sadarbībā ar Vjetnamu arī investīciju jomā. Ministrs izteicis cerību, ka 2019. gadā tiks ratificēti 30. jūnijā parakstītie ES nolīgumi ar Vjetnamu Brīvās tirdzniecības un Ieguldījumu aizsardzības jomā, kas dos impulsu ciešākai ekonomiskajai sadarbībai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Politika

Baltkrievija izraida no valsts Latvijas vēstnieku un diplomātus, Latvija atbild ar identisku rīcību

LETA, 24.05.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Einārs Semanis šodien tika izsaukts uz Baltkrievijas Ārlietu ministriju, kur tika iepazīstināts ar lēmumu likt Latvijas vēstniecības Minskā diplomātiem atstāt valsti, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

ĀM pavēstīja, ka vēstniekam jāpamet Baltkrievija 24 stundu laikā, savukārt pārējiem diplomātiem - 48 stundu laikā. Vēstniecībā darbu turpināt paliks viens administratīvais darbinieks.

Reaģējot uz Baltkrievijas rīcību, Latvijas ĀM ir izsaukusi Baltkrievijas pagaidu pilnvaroto lietvedi, lai informētu par identisku rīcību un baltkrievu diplomātu izraidīšanu līdz attiecību normalizēšanas brīdim.

LETA jau rakstīja, ka pirmdien Rīgā, pie viesnīcas "Radisson Blu Hotel Latvija", kur izlikti pasaules čempionāta hokejā dalībvalstu karogi, Baltkrievijas oficiālais karogs tika nomainīts pret Baltkrievijas vēsturisko sarkanbalto karogu.

Karogu pie viesnīcas, kur dzīvo arī Baltkrievijas hokeja izlase, nomainīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (PP).

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Piedāvā anulēt uzturēšanās atļaujas vai vīzas pašizolācijas režīma pārkāpējiem

LETA, 13.07.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atbraucējiem no ārpus Eiropas Savienības esošajām jeb trešajām valstīm, ja tie pārkāpj 14 dienu pašizolācijas režīmu, būtu jāanulē termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) vai vīzas, uzskata ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ierakstos sociālajos tīklos ministrs arī pauž viedokli, ka jānosaka moratorijs TUA noformēšanai vai pagarināšanai klātienē līdz brīdim, kad saslimstība ar Covid-19 attiecīgajā trešajā valstī ir atbilstoša ES kritērijiem, proti, 16 saslimušo uz 100 000 iedzīvotāju divu nedēļu laikā.

Iebraucējiem no trešajām valstīm arī obligāti jāprasa apliecinājums par visu epidemioloģisko noteikumu ievērošanu, norāda Rinkēvičs, uzsverot, ka 14 dienu pašizolācijas režīma pārkāpuma gadījumā seko naudas sods un TUA vai vīzas anulēšana.

Rinkēvičs uzsvēra, ka šie priekšlikumi ir samērīgi. Viņš aicinās ministrus par tiem diskutēt otrdien valdībā, savukārt Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāvji šīs idejas piedāvās Starpinstitūciju koordinācijas vadības grupai, kuras uzdevums ir nodrošināt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma īstenošanu, koordinējot visu institūciju darbību, kas saistīta ar Covid-19 izplatības ierobežošanu Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Politika

Rinkēvičs: Latvijas drošības interesēs ir pastāvīga ASV militārā klātbūtne

Db.lv, 07.03.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 2022. gada 7. martā Rīgā uzņēma Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valsts sekretāru Entoniju Blinkenu (Antony Blinken). Amatpersonas pārrunāja drošības situāciju reģionā, Krievijas karu pret Ukrainu, kā arī jautājumus saistībā ar energoresursu piegāžu diversifikāciju Baltijas valstu reģionā.

E. Rinkēvičs pateicās ASV par Latvijas teritorijā papildu izvietotajiem spēkiem un apliecināja Latvijas kā uzņemošās valsts gatavību nodrošināt visu nepieciešamo atbalstu. Tāpat ministrs aicināja pagarināt ASV spēku un spēju klātbūtni Baltijas valstīs, nodrošinot pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmas. “Mēs augstu novērtējam ASV līderību un stingro atbalstu NATO austruma flanga aizsardzībā un nostiprināšanā. Latvijas un Baltijas valstu drošības interesēs ir pastāvīga ASV militārā klātbūtne,” uzsvēra ārlietu ministrs.

Tikšanās laikā E. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka Krievijas karam pret Ukrainu būs nopietnas ilgtermiņa sekas visas Eiropas drošībā un aizsardzībā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

14. martā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Briselē, kuras laikā diskutēja par turpmāko ES un Irānas attiecību attīstību, kā arī dalībvalstu un Irānas divpusējās sadarbības perspektīvām.

Tāpat notika diskusija par aktuālajām ES – Krievijas attiecībām, informē Ārlietu ministrija.

Runājot par Irānas un ES divpusējo sadarbību, E. Rinkēvičs vērsa uzmanību, ka šobrīd ir svarīgi atjaunot uzticību starp valstīm, kā arī izvērtēt turpmākās sadarbības iespējas un saglabāt ES vienotu pozīciju iepretim Irānai.

«Latvija atbalsta Eiropas Savienības delegācijas atvēršanu Irānā. Mēs īpaši atbalstām sadarbības attīstīšanu ekonomikas, enerģētikas, transporta un aviācijas, migrācijas un cilvēktiesību jomās, kā arī plašāku irāņu studentu iesaisti izglītības programmās,» sacīja E. Rinkēvičs.

Diskutējot par pašreizējo ES un Krievijas attiecību stāvokli, E. Rinkēvičs pauda viedokli, ka līdzšinējā ES politika attiecībās ar Krieviju bijusi efektīva, un tāda ir jāturpina. «Mēs atbalstām dialogu ar Krieviju jomās, kas ir Eiropas Savienības interesēs. Veidojot politiku ar Krieviju, ir svarīga Eiropas Savienības vienotība un konsekvence, tādēļ ierobežojošie pasākumi pret Krieviju turpināmi līdz pilnīgai Minskas vienošanās izpildei. Tāpat ir jāuztur Krimas aneksijas neatzīšanas politika,» uzsvēra ministrs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Rinkēvičs: Gērnsijā dzīvojošie latvieši nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»

Laura Mazbērziņa, 15.06.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Rīgā, 15. jūnijā, tikās ar Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) valsts ministru lordu Martinu Kalananu (Lord Martin Callanan), lai pārrunātu aktuālos Brexit jautājumus, tostarp sociālās drošības nodrošināšanu Gērnsijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem.

E. Rinkēvičs pauda bažas, ka šobrīd atlicis mazāk kā gads līdz Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES datumam, kas ir 2019. gada 29. marts. «Līdz oktobra Eiropadomei, kad jāpanāk vienošanās par visu Izstāšanās līgumu kopumā, atlikuši vien trīs mēneši. Vienošanās par Izstāšanās līguma projektu dotu iespēju pilnībā pievērsties diskusijām par plānoto deklarāciju par nākotnes attiecību ietvaru starp Eiropas Savienību un Apvienoto Karalisti. Mūsu bažas rada lēnais progress izstāšanās sarunās, jo nav panāktas vienošanās par būtiskiem izstāšanās jautājumiem,» uzsvēra ministrs.

Vienlaikus E. Rinkēvičs pozitīvi novērtēja sākotnējās ES un Apvienotās Karalistes sarunas par nākotnes sadarbību aizsardzībā, drošībā un ārpolitikā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Rinkēvičs atklāj sliktākos scenārijus saistībā ar notikumiem Ukrainā

Dienas Bizness, 11.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saistībā ar notikumiem Ukrainā šobrīd nevaram izslēgt nevienu no iespējamajiem scenārijiem, arī sliktākos, norāda Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Sliktākie no scenārijiem, ko LNT raidījumā 900 sekundes pieminēja Rinkēvičs, paredz «masīvu asins izliešanu, vardarbību, Krievijas bruņoto spēku ievešanu Ukrainā un, iespējams, pat karadarbību».

Rinkēvičs norādīja, ka Ukrainā joprojām ir novērojami mēģinājumi destabilizēt valsti, īpaši tāpēc, ka tuvojas Ukrainas prezidenta vēlēšanas, kas notiks 25. maijā.

Taujāts par to, kāda varētu būt tālākā Krievijas rīcība, Rinkēvičs norādīja, ka ir grūti runāt par to, ko domā Maskavā. «Lielā mērā Ukrainas situācijas atrisinājums ir atkarīgs no tā, kā rīkosies Krievija,» sacīja Latvijas ārlietu ministrs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Vai aiz Bunkus stāvēja Rinkēvičs?

Sandris Točs, speciāli DB, 01.11.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kas organizēja Mārtiņa Bunkus braucienu uz ASV? Kāpēc ar Bunku tikās ASV vēstniecības Rīgā darbinieki un bijušais Baltā nama pārstāvis Deivids Merkels?

Tie ir galvenie jautājumi pēc TV3 Nekā personīga sižeta, kurā atklājās, ka raidījuma rīcībā ir nonākuši materiāli, kas liecina, ka Mārtiņš Bunkus trīs mēnešus pirms savas nāves ieguldījis lielus līdzekļus un centies izmantot ASV diplomātu un lobiju ietekmi, lai par ABLV Bank likvidatoru izraudzītos tieši viņu.

Minētie jautājumi liek uzdot vienu galveno jautājumu – vai ASV diplomāti būtu tikušies ar kādu privātu Latvijas advokātu, vēl vairāk – risinājuši ar viņu sarunas, bez konsultācijām ar Latvijas Ārlietu ministriju? Vēl vairāk – bez Latvijas Ārlietu ministrijas apstiprinājuma, ka ar šo cilvēku var risināt sarunas? Kas šādu «mandātu» deva Mārtiņam Bunkum – vai Vienotība un tās ministrs Edgars Rinkēvičs? Ir neiedomājami, ka M. Bunkus kā Latvijas puses sarunu partneris ASV diplomātiem tik nopietnā jautājumā kā ABLV Bank likvidācija varētu parādīties bez saskaņošanas ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Līdz ar to ir versijas, ka vai nu E. Rinkēvičs līdz šim ir rafinēti spējis slēpt savu līdzdalību banku afērā, vai arī neorientējas pašos svarīgākajos valsts jautājumos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Ņujorkā, tiekoties ar Mjanmas ārlietu ministru Vunu Mong Lvinu (Wunna Maung Lwin), parakstījis Protokolu par diplomātisko attiecību nodibināšanu starp Latviju un Mjanmu.

Sarunā abu valstu ārlietu ministri pauda gandarījumu par to, ka tagad abu valstu starpā nodibinātas oficiālas attiecības, kas ļaus Latvijai un Mjanmai izmantot sadarbības iespējas visās jomās.

Edgars Rinkēvičs izteica atzinību par Mjanmas īstenotajām reformām ceļā uz demokrātisku valsts pārvaldi. Latvijas ārlietu ministrs pauda ieinteresētību ekonomiskos un tirdzniecības sakaros ar Mjanmu. Īpaši labas iespējas Latvijas uzņēmējiem paveras sadarbībai informācijas un komunikāciju tehnoloģiju, pārtikas, farmācijas, kosmētikas un kokapstrādes jomās. E.Rinkēvičs informēja par Latvijas iestrādēm sadarbībā ar ASEAN (Dienvidaustrumāzijas Valstu Asociācija) reģiona valstīm un uzsvēra vēlmi šo sadarbību paplašināt. Mjanmas ārlietu ministrs norādīja, ka Mjanma 2014.gadā būs prezidējošā valsts šajā organizācijā, kas ļaus būt īpaši aktīviem, īstenojot dažādus sadarbības projektus. Latvijas ārlietu ministrs arī uzsvēra ASEM (Āzijas-Eiropas Sanāksme) formāta nozīmi, sapratnes un sadarbības veicināšanā starp Eiropu un Āziju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Lielbritānijas izstāšanās no ES ministrs: Brexit nav šķiršanās, tās ir jaunas attiecības

LETA, 21.02.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) nav šķiršanās - tas ir jaunu attiecību sākums, pēc tikšanās ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (V) žurnālistiem sacīja Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES jeb Brexit ministrs Deivids Deiviss.

Latvijas ārlietu ministrs skaidroja, ka šodien viņam ar Deivisu notika divpusējo sarunu turpinājums, jo abiem ministriem jau bija tikšanās Londonā februāra sākumā. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka Latvijas interesēs ir, lai Lielbritānijas un Latvijas sarunas par izstāšanos notiktu maksimāli konstruktīvi, racionāli un bez liekām emocijām.

Rinkēvičs uzsvēra, ka visām 27 ES dalībvalstīm būs kopīga pozīcija attiecībā uz Brexit, bet ir skaidras mūsu īpašās intereses, proti, Latvijas tautiešu statuss, kam ir jāpaliek tādam, kāds tas ir tagad. Kopumā Rinkēvičs pauda gandarījumu par konstruktīvo gaisotni, kas tagad pastāv starp abām valstīm, bet uzsvēra, ka tiek sagaidīts divu gadu intensīvs darbs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās asamblejas (ANO ĢA) 74. sesijas ietvaros Ņujorkā ticies ar Indijas Republikas ārlietu ministru Subrahmanjamu Džaišankaru (Subrahmanyam Jaishankar). Tikšanās laikā puses pārrunājušas abu valstu politisko dialogu, tostarp sadarbību ekonomikā un starptautiskajās organizācijās, kā arī starptautisko attiecību aktualitātes.

E.Rinkēvičs paudis gandarījumu, ka Latvijas un Indijas politiskās attiecības līdzšinējo piecu gadu laikā ir izteikti aktivizējušās, tāpēc Latvija ir ieinteresēta turpināt pozitīvo dinamiku un stiprināt dialogu. Indijas vēstniecības atvēršana Rīgā, kā arī aktīva augsta līmeņa vizīšu apmaiņa ļautu intensificēt attiecības abu valstu starpā.

«Latviju un Indiju vieno konstruktīvs ekonomiskais dialogs, un mēs ceram uz pozitīviem praktiskās sadarbības projektiem. Ļoti laba sadarbība ir izglītības eksporta jomā. Ir īpaši jāatzīmē pieaugošais Indijas studentu skaits Latvijas augstskolās,» sarunas laikā paudis E.Rinkēvičs.

E.Rinkēvičs arī uzaicināja Indijas ārlietu ministru apmeklēt Latviju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rinkēvičs aicina Kanādas pusi atbalstīt ātrāku Latvijas zivju produkcijas sertifikāciju

Dienas Bizness, 17.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaules Tirdzniecības organizācijas 10. Ministru konferences laikā 17. decembrī Nairobi, Kenijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Kanādas starptautiskās tirdzniecības ministri Kristiju Frīlandi (Chrystia Freeland) un pārrunāja divpusējo un Eiropas Savienības (ES), un Kanādas sadarbību, informē Ārlietu ministrijā.

Ārlietu ministrs pauda viedokli, ka iepriekšējo gadu laikā ir aktivizējusies Latvijas un Kanādas divpusējā sadarbība un politiskais dialogs. «Vēlamies padziļināt mūsu valstu ekonomisko sadarbību, tādēļ esam ieinteresēti piesaistīt Kanādas investīcijas, īpaši tautsaimniecību un pakalpojumu sektora attīstošās jomās,» uzsvēra E. Rinkēvičs. Sagaidām Kanādas puses atbalstu ātrākai Latvijas zivju produkcijas sertifikācijai šīs valsts tirgū. Ministrs arī izteica Latvijas interesi Kanādas avioražotāja Bombardier darbības izvēršanai Latvijā, izveidojot servisa un apmācības centru.

E. Rinkēvičs pateicās Kanādai par atbalstu iestāšanās sarunās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Ministrs informēja, ka Latvijas iestāšanās sarunas OECD ir ievirzījušās noslēguma fāzē, tādēļ ceram, ka OECD dalībvalstis jau 2016. gadā varētu lemt par Latvijas pilntiesīgu dalību šajā organizācijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Ministru prezidenta amatam nominējis "Jaunās vienotības" (JV) pieteikto premjera amata kandidāti, pašreizējo labklājības ministri Eviku Siliņu (JV).

Rinkēvičs preses konferencē pauda pārliecību, ka Siliņa spēs veikt šo uzdevumu ātrā laikā. "Siliņas pieredze un zināšanas ir labs sākums, lai izveidotu darboties spējīgu Ministru kabinetu," sacīja Valsts prezidents.

Viņš arī norādīja, ka neformālās konsultācijās, kas ir notikušas, tostarp arī trešdien tiekoties ar piecu partiju pārstāvjiem, viņš guva pārliecību, ka Siliņai ir labas iespējas sastādīt pēc iespējas plašāku Ministru kabinetu un gūt atbalstu parlamentā. Tāpat tikšanās laikā Siliņa paudusi apņēmību strādāt pie tā, lai valsts attīstības mērķi, tostarp ekonomikā, izglītībā un drošības stiprināšanā, būtu tuvu tam, par ko amatpersonas runājušas konsultācijās.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas lielākās uzņēmēju organizācijas – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) – Padome 15.jūnijā tikās ar ārlietu ministru, jaunievēlēto Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču.

Tikšanās laikā pārrunāta līdzšinējā sadarbība ar Valsts prezidenta kanceleju ārvalstu vizīšu organizēšanā un iekšpolitikas jautājumu risināšanā, kopīgas domapmaiņas platformas attīstīšanu valsts konkurētspējas veicināšanai, kā arī to, kā izcelt un novērtēt sekmīgi strādājošus Latvijas uzņēmējus un uzņēmumus.

LTRK prezidents Aigars Rostovskis: “Latvijas iztrūkst neatkarīga domnīca, kas nodrošinātu izpētē un analītikā balstītas politikas reformas, kas būtu par pamatu tautsaimniecības attīstībai un ierosinājumiem politikas veidotājiem, nevalstiskām organizācijām un sabiedrībai.

Priekšlikumam pievienojās E. Rinkēvičs, piebilstot, ka viņa vēlme ir veidotu tādu domapmaiņas vidi, kas sniegtu idejas, kā veicināt valsts konkurētspēju un tautsaimniecības attīstību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Politika

Indiju aicina atvērt vēstniecību Latvijā

Zane Atlāce - Bistere, 14.01.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Indijas galvaspilsētā Ņūdeli tikās ar Indijas Republikas ārlietu ministru Subrahmanjamu Džaišankaru (Subrahmanyam Jaishankar), paužot gandarījumu par Latvijas un Indijas sadarbības aktivizēšanu kopš Latvijas vēstniecības atvēršanas Ņūdeli 2014. gadā un pauda cerību, ka Indija tuvākajā laikā Rīgā varētu atvērt savu vēstniecību.

Latvijas ārlietu ministrs vērsa arī uzmanību uz augošo studentu skaitu no Indijas, kuri par augstākās izglītības studiju vietu ir izvēlējušies Latviju. Turklāt Indijas studentu skaits Latvijā pastāvīgi pieaug, piemēram, 2018.-2019. gadā sasniedzot 2070 studentus, kas ir 25% no visiem ārvalstu studentiem.

Ministrs vērsa uzmanību, ka Latviju interesē sadarbības paplašināšana ar Indiju tādās tradicionālās jomās kā transports un loģistika, izglītība, vienlaikus saskatot ievērojamas perspektīvas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sektorā.

"Kā piemērs tam ir viens no Latvijas vadošajiem telekomunikāciju operatoriem "Latvijas Mobilais Telefons", kas 2019. gada nogalē aizvadīja veiksmīgu izpētes vizīti Ņūdeli un Bangalūrā, kā arī piedalījās Indijas-Eiropas 29 biznesa forumā. Latvijas uzņēmumi ir gatavi piedāvāt plaša spektra IKT pakalpojumus un tehnoloģiskos risinājumus. Veiksmīgi īstenojot 5G tīkla palaišanu Latvijā, 5G jomā redzam neskaitāmas sadarbības iespējas arī starptautiskā mērogā," akcentēja E. Rinkēvičs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Dombrovskis: nav izslēgts - ES budžeta jautājumā Latvija varētu izmantot veto tiesības

Dienas Bizness, 21.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ja visas mūsu prasības tiek ignorētas, tad nav izslēgts, ka Latvijas var izmantot veto tiesības, sacīja premjers Valdis Dombrovskis, runājot par pašreizējo piedāvājumu Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetam, ko Latvija apņēmusies neatbalstīt, jo priekšlikums par finansējumu valstij nav pieņemams.

LNT raidījumā 900 sekundes premjers gan arī atzina, ka ar šādu instrumentu lietošanu aizrauties nevajadzētu, jo tas var apgrūtināt citu lēmumu pieņemšanu, taču tajā pat laikā Dombrovskis arī sacīja, ka Latvija sen ir norādījusi uz esošo problēmu un likusi noprast savu nostāju šajā jautājumā.

Jau ziņots, ka Latvija neatbalstīs pašreizējo piedāvājumu Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetam, jo priekšlikums par finansējumu valstij nav pieņemams.

Tā paziņojis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš šodien piedalījās Vispārējo lietu padomē, kuras dienaskārtībā galvenais diskusiju punkts bija par ES daudzgadu budžeta ietvaru 2014. -2020. gadam.

Komentāri

Pievienot komentāru