EK aizdomas, ka Lietuvos geležinkeliai ierobežojis konkurenci Latvijas dzelzceļa tirgū

2013. gada 06. marts plkst. 14:20
Autors: Jānis Rancāns
Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisija (EK) uzsākusi oficiālu izmeklēšanu pret Lietuvas dzelzceļa uzņēmumu AB Lietuvos geležinkeliai, lai noskaidrotu, vai tas, demontējot sliežu ceļu ir ierobežojos konkurenci Lietuvas un Latvijas dzelzceļa pārvadājumu tirgū un pārkāpis ES noteikumus, kas aizliedz dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Lietuvas dzelzceļa kompānija 2008. gada septembrī pārtrauca izmantot sliežu ceļu, kas savieno Lietuvu un Latviju. Mēnesi vēlāk Lietuvos geležinkeliai šo sliežu ceļu demontēja, un kopš tā laika tas nav atjaunots, atgādina komisija.

EK norāda, ka līdz ar to samazinājies dzelzceļa savienojumu skaits starp Lietuvu un Latviju starptautiskajiem kravu pārvadājumiem. Sliežu demontāža varēja liegt arī klientiem izmantot citu dzelzceļu uzņēmumu pakalpojumus kravas pārvadājumiem starp Lietuvu un Latviju, tādējādi ierobežojot konkurenci abu valstu dzelzceļa pārvadājumu tirgū.

EK 2011. gadā veica pārbaudi Lietuvas dzelzceļa uzņēmuma telpās, bet pašlaik komisijas izmeklēšana vērsta uz to, lai izskatītu sliežu ceļa demontāžu un Lietuvos geležinkeliai vēlāko rīcību. Komisija uzsver, ka procedūras sākšana nozīmē, ka šī lieta tiks izskatīta prioritārā kārtā, bet netiek iepriekš pieņemts, ka pārkāpums tiešām noticis.

Komisija atgādina, ka ar līguma par ES darbību 102. pantu ir aizliegts ļaunprātīgi izmantot dominējošu stāvokli, ja tādējādi tiek ietekmēta tirdzniecība vai tiek izskausta vai ierobežota konkurence. Savukārt pretmonopola regulas 11. panta 6. punktā ir paredzēts, ka pēc tam, kad Komisija ir sākusi procedūru, valstu konkurences iestādes attiecīgajā lietā vairs nevar pašas piemērot ES konkurences noteikumus.

Iepriekš izskanēja, ka slēgtais ceļa posms licis kompānijas Orlen Lietuva īpašniecei Polijas kompānijai PKN Orlen izmantot garāku un dārgāku eksporta maršrutu uz Rīgas ostu. Lietuvas dzelzceļa kompānija izjaukto ceļa posmu bija solījusi atjaunot līdz aizvadītā gada martam. Lēmumu savulaik demontēt sliežu ceļu, Lietuvos geležinkeliai skaidroja ar tā slikto stāvokli. Savukārt LDz valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis iepriekš izteicās, ka Lietuva sliežu ceļu uz Latviju izjauca savu interešu aizstāvībai.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām