Eksperti norāda uz Transporta attīstības pamatnostādņu nepilnībām

2013. gada 22. aprīlis plkst. 8:40
Dalies ar šo rakstu

No kārtējā bezjēdzīgā dokumenta, kas noguls uz plauktiņa, līdz kopumā kvalitatīvam dokumentam, kura īstenošanai gan trūkst skaidrojuma, – tik dažādi ir transporta nozares ekspertu vērtējumi par valsts sekretāru sanāksmē izsludinātajām transporta attīstības pamatnostādnēm (TAP).

Vairuma transporta nozares asociāciju pārstāvji ar TAP versiju, kas tikko izsludināta valsts sekretāru sanāksmē, vēl nebija iepazinušies. Daži gan atzina, ka savus ieteikumus SM nosūtījuši, taču nezināja, vai tie ņemti vērā. Vismaz izmantotās terminoloģijas ziņā TAP ir ņemti vērā Ārvalstu investoru padomes Latvijā priekšlikumi, secināja DB, salīdzinot dokumentus.

Tas ir kārtējais papīrs, pēc kura vadīties, ciktāl to nosaka apstākļi, lielas cerības uz TAP neliek Lielo ostu asociācijas pārstāvis Kārlis Leiškalns. Proti, ja kaut kas tiks izdarīts saskaņā ar TAP, tad politiķiem būs, ar ko lepoties. Turpretī to, ko neizdosies paveikt, norakstīs uz ārējiem apstākļiem.

Var teikt, ka nozares faktiskās problēmas ir uztvertas un atspoguļotas, prioritātes noteiktas pareizi, piemēram, autoceļu sakārtošana, dzelzceļa elektrifikācija, saka transporta eksperts Tālis Linkaits. Viņš gan vēlētos lielāku konkrētību, kādā veidā darbi tiks veikti un kā prioritātes tiks īstenotas. Spriežot pēc pielikuma darbību saraksta, SM nav iespringusi aktuālo problēmu risināšanai vai arī rakstījusi darbus ar laika rezervi. Piemēram, vietējo autoceļu pārvaldīšanas un uzturēšanas koncepcija atlikta uz 2017. gadu. Savukārt lietas, ko eksperti iesaka nesteidzināt, kā autoceļu nodeva, plānota jau nākamgad. T. Linkaitim radies iespaids, ka pie dokumenta ilgstoši strādājuši daudzi cilvēki, tādēļ nav saistības starp mērķiem, rīcības virzieniem, kuriem savukārt nav pakārtotas darbības. Gada laikā tapušais dokuments varēja būt koncentrētāks un mērķtiecīgāks. Proti, puse no tā nav vajadzīga, uzskata eksperts.

Loģistikas sadaļa kopumā vērtējama pozitīvi, uzskata Latvijas Loģistikas asociācijas (LLA) izpilddirektors Kaspars Briškens. Tai pašā laikā viņš norāda, ka trūkst metodoloģijas nozares devuma uzskaitei un virzībai uz makroekonomiskā efekta maksimizēšanu.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu