Ražošana

Valmieras stikla šķiedra cer uzlabot neveiksmīgo TAP statistiku

Zane Atlāce-Bistere, Žanete Hāka, 18.06.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ilgstošās problēmas ASV ražotnē piespiedušas Latvijas rūpniecības milzi AS Valmieras stikla šķiedra lūgt uzsākt tiesiskās aizsardzības procesu (TAP). Līdz šim TAP veiksmes stāstu Latvijā bijis pārāk maz, lai teiktu, ka tas ir efektīvs uzņēmumu glābšanas līdzeklis, taču kompānija cer pierādīt pretējo.

Izšķiroties par šādu soli, uzņēmums vēlas netraucēti divu mēnešu laikā izstrādāt turpmākās rīcības plānu par savu resursu reorganizāciju un darbības pārkārtošanu, vienlaikus turpinot attīstību un ievērojot visu iesaistīto pušu intereses. Pieteikums TAP ierosināšanai Vidzemes rajona tiesā Valmierā iesniegts 17. jūnijā.

AS Valmieras stikla šķiedra valdes priekšsēdētājs Stefans Jūgels uzsver, ka situācija nav saistīta ar uzņēmuma ražotnēm Latvijā un Lielbritānijā – tās turpina strādāt kā ierasts. Taču pozitīvā naudas plūsma nav ļāvusi kompensēt ASV ražotnes zaudējumus. Līdz ar to problēmas rada apstākļi, kādi izveidojušies ar atsevišķo kreditoru prasībām ASV.

Tiesa, līdz šim TAP veiksmes stāstu Latvijā bijis pārāk maz, lai teiktu, ka TAP kā līdzeklis ir efektīvs un Latvijā darbojas uzņēmumu glābšanas sistēma. Ik pa laikam izskan ziņas, ka kādam lielākam vai mazākam Latvijā zināmam uzņēmumam ir ierosināts TAP, tomēr informācijas par gadījumiem, kad šis process ir veiksmīgi noslēdzies un uzņēmums ir pārvarējis grūtības, ir gaužām maz. Arī Tieslietu ministrija DB savulaik norādīja, ka TAP instruments tiek izmantots gaužām maz un bez pozitīva iznākuma lielākajā daļā gadījumu.

INVL Pensiju fondi vadītājs Andrejs Martinovs uzskata, ka ziņa par VSŠ pieteikuma iesniegšanu TAP ierosināšanai, tās akcionāriem – biržas investoriem, ir nepatīkams pārsteigums. Jo līdz šim, neskatoties uz negatīvajiem darbības rezultātiem, kas tika ziņoti ik ceturksni, bija skaidrs, ka uzņēmums ir saskāries ar neveiksmi ASV, cieš zaudējumus un plāno piesaistīt papildus kapitālu ar biržas starpniecību, pārcelties uz oficiālo sarakstu, kas ir ar visaugstākajām prasībām regulācijas ziņā. ««Pozitīvo» ainu nedaudz bojāja fakts, ka emitents nav spējīgs nodrošināt revidēto gada pārskatu un līdz ar to kapitāla piesaistes process ir apturēts, bet tirgū valdīja miers un akciju biržas cena izskatījās stabila – esošie akcionāri cerēja nopelnīt no papildus akciju emisijas, izmantojot pirmpirkuma tiesības. Skaidrs, ka ziņa par TAP padarīja biržas investorus nervozus, kas nedaudz mazinājās, ņemot vērā plašo informācijas sniegšanu. Arī tirdzniecības apturēšana bija prātīgs solis un izslēdza paniku tirgū, kas varēja rasties šajos apstākļos. Pēc tirdzniecības atjaunošanas, visticamāk, būs daudz akcionāru, kas vēlēsies «izstāties» un cena saruks līdz līmenim, kad pircēju spekulatīvā interese būs pietiekoša, lai apmierinātu piedāvājumu,» prognozē A.Martinovs.

Vēsturiski, līdz šim TAP ierosināšana biržas emitentiem vienu reizi ļāvusi atjaunot maksātspēju (AS VEF Radiotehnika), viens emitents turpina īstenot TAP, bet ar grūtībām (AS Grobiņa), divi ir pieteikušies TAP (Rīgas Kuģu Būvētava un VSŠ), bet visi pārējie gadījumi noveda pie maksātnespējas. Citiem vārdiem, VSŠ ir iespēja uzlabot šo statistiku, pārvarot grūtības un atjaunojot maksātspēju, ko arī novēlām, bet tikmēr tuvākajā laikā biržas investoriem būs lieliska iespēja gan nopelnīt, gan pazaudēt naudu ar VSŠ akcijām, piebilst eksperts.

Visu rakstu lasiet 18. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru