Eiropas Savienības (ES) politikas veidotāji pagājušajā nedēļā Budapeštā un Frankfurtē reportieriem pārliecinoši stāstīja, ka Portugāle būs pēdējā eirozonas dalībvalsts, kurai nepieciešama liela apmēra palīdzība. Uz šiem komentāriem skeptiski raugās tie, kuri vērojuši, kā krīze izplešas no Grieķijas uz Īriju un pēc tam uz Portugāli, un sagaida, ka par upuri kļūs arī Spānija, vēsta CNBC.
«Lieta tāda, ka neviens nezina, vai valstij (Spānijai) priekšā stāvošajos mēnešos būs nepieciešama ārēja palīdzība. Bet tas, ko visi zina - Eiropas Centrālās bankas lēmums paaugstināt procentu likmes pastiprinās tās problēmas,» sacījis kompānijas Pointon York ekonomists Rodžers Naitingeils (Roger Nightingale).
Naitingeils, kurš uz eiro raugās skeptiski, velta iznīcinošu kritiku analītiķiem, kuri uzskata, ka Spānijai klāsies labi. «Spānija atšķiras no Grieķijas vai Īrijas, vai Portugāles, viņi dzied. Tās ekonomika ir fundamentāli spēcīga: tai nebūs nepieciešama glābšana. Vai viņu mierinājuma vārdi jāuztver nopietni? Diemžēl nē,» viņš sacījis.
«Pirms sešiem mēnešiem Portugāles aizņemšanās izmaksas bija apmierinoši zemas, un tāpēc tās izaugsmes prespektīvas - saprātīgi apmierinošas. Pirms astoņpadsmit mēnešiem Īrijas perspektīvas bija salīdzinoši labvēlīgas,» norādījis eksperts.
Naitingeils uzskata, ka divu līmeņu Eiropa šobrīd ir nodrošināta, bet šaubās, vai vājākajām eirozonas valstīm ir skaidrs, kas ar tām notiks nākotnē.
«Štatos (ECB) vadītājam Bernankem vajadzētu raizēties par to, ko viņš redz Eiropā. Līdz šim tās ir bijušas tikai acīmredzami pārkarstošas valstis, kas pacēlušas procentu likmes,» skaidrojis Naitingeils, piebilstot, ka pasaules ekonomikas perspektīvas ir vājas un kļūst arvien sliktākas.
Kā vēstīts, Eiropas Centrālā banka (ECB) pagājušajā nedēļā nolēma palielināt eiro bāzes likmi par 25 bāzes procentpunktiem līdz 1,25%, lai ierobežotu inflāciju.