Ražošana

ES enerģētikas ministri plāno vienoties par dabasgāzes piegādes drošuma aizsardzības pasākumiem

Žanete Hāka, 02.12.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens šā gada 5.decembrī Briselē, Beļģijā piedalīsies Eiropas Savienības Enerģētikas ministru sanāksmē, lai pārstāvētu Latvijas viedokli par sanāksmē izskatāmajiem enerģētikas jautājumiem.

Sanāksmē ir paredzēta ministru diskusija par dabasgāzes piegādes drošuma aizsardzības pasākumiem, lai vienotos par priekšlikuma reģionālajai sadarbībai, informācijas apmaiņai un caurredzamībai, un solidaritātei (t.i. mehānismu kā dalībvalsts palīdz blakus esošajai dalībvalstij, piegādājot dabasgāzi ārkārtas situācijā).

Latvija ir gatava sanāksmē atbalstīt tādu reģionālu sadarbību, kas balstīta uz valstu grupām ar kopējiem riskiem (piemēram, gāzes piegādes no Krievijas, sašķidrinātās dabasgāzes piegādes u.c.), bet kas paredz starp šīm valstīm augstu sadarbības intensitāti (t.i. konkrētu pasākumu identificēšanu reģionālajā līmenī). Latvijai būtiski turpināt iesākto sadarbību ar Lietuvu, Igauniju un Somiju. Tāpat Latvija uzskata, ka nepieciešams noteikt uzņēmumiem pienākumu sniegt izvērtēšanai kompetentajai iestādei informāciju par visiem ilgtermiņa dabasgāzes līgumiem attiecībā uz to vai līgums nesatur tirgus darbību ierobežojošās normas.

Sanāksmes laikā ir paredzēts prezentēt Enerģētikas Savienības “ziemas” pakotni, ko Eiropas Komisija publicēja š.g. 30.novembrī. “Ziemas” pakotne ietver priekšlikumus virknei ES normatīvo aktu pārskatīšanai, tai skaitā Atjaunojamo energoresursu direktīvas, Energoefektivitātes direktīvas, Ēku energoefektivitātes direktīvas pārskatam, kā arī priekšlikumus jaunajai elektroenerģijas tirgus dizaina likumdošanai un Enerģētikas savienības pārvaldības mehānismam.

Tāpat ES enerģētikas ministri sanāksmē plāno pārrunāt nozīmīgākos notikumus, kas pasaules enerģētikas vidē ir notikuši laika posmā no 2013.gada līdz 2016.gada beigām. Latvija sanāksmē norādīs, ka ES dalībvalstīm nepieciešams paust vienotu viedokli attiecībās ar trešajām valstīm. Tāpat nozīmīga ir veiksmīga sadarbība ar lielajiem energoresursu piegādātājiem, diversificējot energoapgādes ceļus, mazinot atkarību no viena dominējoša piegādātāja, kā arī uzlabojot energodrošumu un veicinot energoresursu tirgus attīstību.

Komentāri

Pievienot komentāru