Investors

Finanšu tirgos asinspirts

Jānis Šķupelis, 09.03.2020

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bažas par koronavīrusa izplatīšanos daudzviet liek spekulēt par gluži vai neizbēgamu recesiju. Turklāt aktuālo situāciju saasinājis viens no straujākajiem naftas cenas sabrukumiem vēsturē.

Ja vēl piektdien Brent jēlnaftas vērtība atradās pie 50 ASV dolāru par barelu atzīmes, tad jau šo pirmdien uz brīdi izskatījās, ka tās cena paslīdēs zem 30 ASV dolāriem par barelu.

Dzirdami pat minējumi, ka naftas cena īstermiņā tāpat nu saruks zem 20 ASV dolāriem par barelu. Dziļi mīnusi, investoriem mēģinot sagremot jauno realitāti un tiem visiem reizē metoties uz izejas pusi, vērojami faktiski visos nozīmīgākajos pasaules akciju tirgos.

Būtībā šobrīd var notikt viss, un tik straujas cenu izmaiņas ir šokējošas. Īstermiņā, šķiet, pilnīgi droši var prognozēt vien milzīgas cenu volatilitātes turpināšanos. Šie notikumi ieies finanšu tirgus vēsturē. Ja agrāk varēja likties, ka tādas izmaiņas pieder pagātnei, tad šobrīd šāda ilūzija ir pagaisusi.

Minētais naftas cenas brīvais kritiens saistīts ar nupat notikušo Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) un vairāku naftas ieguvēju, kas oficiāli nav šī karteļa sastāvā (pamatā Krieviju), mītiņu. Šī valstu grupa centās rast atbildi uz grūto jautājumu - ko darīt ar zūdošo naftas pieprasījumu (koronavīrusa atnesto sarežģījumu iespaidā) un attiecīgi zemo šī resursa cenu. Paša karteļa biedri pirms tam bija vienojušies, ka savu jēlnaftas ieguvi tie varētu samazināt vēl par miljonu bareliem dienā. Savukārt tādā gadījumā no Krievijas tika gaidīts, ka arī tā savu melnā zelta ieguvi apcirps par 500 tūkstošiem bareliem dienā. Būtībā uz Krieviju tika izdarīts spiediens - ja šī valsts to nedarīs, tad arī OPEC nemazinās savu melnā zelta ieguvi. Cerības bija, ka sekojošie notikumi visiem naftas ieguvējiem būtu pārāk drausmīgi, lai netiktu panākta kāda vienošanās.

Šobrīd gan redzam, ka šāds spiediens attaisnojies nav, un nu pasaule ierauta naftas cenas karā. Jāteic gan, ka tik strauju naftas cenas sabrukumu un sekojošu haosu pat šādā gadījumā bija faktiski neiespējami gaidīt. Katrā ziņā šobrīd pie koronavīrusa atnestā pasaules ekonomikas izaugsmes atslābuma nafta pasaulē solās būt pārpārēm.

Valdot šādam fonam, milzīgs pieprasījums vērojams pēc drošības. ASV 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums faktiski vienā mirklī ir paslīdēja zem 0,5%. Vēl aptuveni pirms mēneša tas atradās pie 1,6% atzīmes. Savukārt Eiropas drošības etalona - Vācijas 10 gadu termiņa parāda - ienesīgums noslīdējis līdz -0,85% atzīmei.

Straujas cenu izmaiņas vērojamas arī valūtu tirgū. Piemēram, eiro cena strauji palēkusies līdz 1,142 ASV dolāru atzīmei. Daudzi, šķiet, patvērumu meklē arī zeltā, kura cenu preču biržā pietuvojusies 1700 ASV dolāriem par Trojas unci.

Komentāri

Pievienot komentāru