FM pārstāve: esam «iekrituši» tukšajā gadā

2013. gada 05. marts plkst. 8:49
Autors: Dienas Bizness
Dalies ar šo rakstu

«Tā vienkārši sakot - ja tagad būtu 2012. vai 2014. gads, šī diskusija par konverģences ziņojuma prasīšanu un visu ar to saistīto mums izpaliktu,» intervijā laikrakstam Diena, skaidrojot, ko nozīmē konverģences ziņojuma prasīšana, skaidrojusi Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

«Jo reizi divos gados visā Eiropas Savienībā (ES) notiek regulārais izvērtēšanas process attiecībā uz tām dalībvalstīm, kas nav eirozonā. Respektīvi, šis regulārais izvērtējums rāda, vai ir iestājusies konverģence, vai valsts ir gatava pievienoties arī eirozonai,» stāstījusi ministrijas pārstāve.

«Latvijas gadījumā šī ziņojuma «pieprasīšana» ir tāpēc, ka mēs esam «iekrituši» t. s. tukšajā gadā. Tas ir - mēs redzam, ka esam izpildījuši konverģences kritērijus, ka mums ir pamats pievienoties eirozonai, vienkārši šogad nav šī regulārā ziņojuma. Tādēļ mēs izmantojam mūsu tiesības «pieprasīt» ārkārtas ziņojumu. Tātad ziņojums būs tieši par Latviju, nevis citām ES dalībvalstīm ārpus eirozonas. Ziņojumu veido atsevišķi Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Centrālā banka (ECB), tāpēc korektāk būtu runāt par diviem neatkarīgiem, savstarpēji nesaskaņotiem ziņojumiem. Attiecīgi Latvija ir vērsusies šajās institūcijās ar lūgumu sagatavot šo ārkārtas ziņojumu,» stāstījusi S. Bajāre.

Kā vēstīts, Finanšu ministrs Andris Vilks šodien Briselē iesniegs lūgumu sagatavot novērtējumu par Latvijas tautsaimniecības gatavību pievienoties eirozonai. Vakar valdība nolēma pieprasīt ārpuskārtas konverģences ziņojumu EK un Eiropas Centrālajai bankai (ECB), lai tās izvērtētu Latvijas gatavību dalībai eirozonā. 

Jautāta, cik ilgā laikā šie ziņojumi taps, S. Bajāre Dienai atbildējusi: «Laika grafiks, par kādu mēs esam informēti, liecina, ka minētie ziņojumi varētu tikt publicēti jūnija sākumā. Pēc tam notiek diskusijas ECOFIN (ES dalībvalstu ekonomikas un finanšu ministru padome) līmenī, un pirmais rekomendējošais lēmums tiek pieņemts jūnija beigās. Pēc tam jau ir diskusijas ar Eiropas Parlamentu, ar Eiropas Padomi. Gala lēmums faktiski būs jūlija sākumā.»

Eiro ieviešanas Latvijā mērķa datums ir 2014.gada janvāris.

Dalies ar šo rakstu