FOTO: Apbalvoti 2018.gada veiksmīgākie investori un darījumu konsultanti 

Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija (LVCA) un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) iniciatīvas Gada investors 2018 ietvaros 2019. gada 17. janvārī apbalvoja investorus un darījumu konsultantus, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā.

Zane Atlāce - Bistere, 2019. gada 18. janvāris plkst. 9:47

Balvu Gada perspektīvākā investīcija privāto investoru sektorā saņēma Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā Sonarworks.

Savukārt juridisko un institucionālo investoru vidū par gada investīciju atzīts starptautiskās investīciju kompānijas Kartesia pirmais investīciju darījums Baltijas valstīs - anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma GroGlass iegāde.

«GroGlass pārdošanas darījums ir ne tikai 2018. gada apbalvotākais darījums, bet arī viens no veiksmīgākajiem piemēriem, kā ar riska kapitāla palīdzību no idejas ir izaudzēts starptautiski atzīts uzņēmums ar miljonu eiro apgrozījumu. Šis un nākamais gads būs nozares izaugsmes gads - darbu ir uzsākuši jauni riska kapitāla fondi un sagaidāms aktīvs investīciju periods. Ceru, ka tas sekmēs inovatīvu biznesa projektu rašanos un uzņēmējdarbības attīstību,» teic LVCA valdes priekšsēdētājs Edgars Pīgoznis.

«Jaunuzņēmumu un riska kapitāla ekosistēma tik dinamiski attīstās, ka ikgadējais pasākums »Gada Investors« ir ļoti labs atskaites punkts, lai saprastu, kas ir izdarīts, kurp dodamies un kas jāuzlabo,» norāda LatBAN valdes loceklis Juris Birznieks.

Apbalvojumu Gada investīcija saņēma starptautiskā investīciju kompānija Kartesia par pirmo investīciju darījumu Baltijas valstīs - anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma GroGlass iegādi. Kartesia pārvaldīto līdzekļu apjoms pārsniedz 1,34 miljardus eiro un kompānija specializējas mazu un vidēja izmēra uzņēmumu finansēšanā.

Kategorijā Gada pārdošana apbalvots uzņēmums NCH Capital par tam piederošā uzņēmuma Groglass pārdošanas darījumu. Darījuma apjoms pārsniedza 50 milj. eiro. Uzņēmums GroGlass tika pārdots GroGlass vadības komandai un Apvienotajā Karalistē bāzētajai investīciju kompānijai Kartesia.

Balvu nominācijā Gada finanšu konsultants saņēma Oaklins M&A Baltics par GroGlass pārdošanas darījuma konsultācijām. Konsultāciju rezultātā tika veiksmīgi noslēgts Latvijā lielākais izejas darījums jeb exit 2018. gadā. Savukārt nominācijā Gada juridiskais konsultants par uzvarētāju tika atzīts uzņēmums COBALT par Kartesia konsultēšanu attiecībā uz GroGlass iegādi, Baltcap konsultēšanu Runway BPO daļu pārdošanas darījumā, kā arī citām darījumu konsultācijām.

Savukārt kategorijā Gada nozares atbalstītājs balvas saņēma SEB banka par atbalstu riska kapitāla ekosistēmas attīstībā un iniciatīvas Gada investors ilggadēju atbalstu. Kā arī Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība par būtisku atbalstu riska kapitāla nozares stiprināšanā, veicot atkārtotus ieguldījumus riska kapitālā.

Nominācijā Gada perspektīvākā investīcija par uzvarētāju tika atzīts privātais investors Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā Sonarworks.

Balvu Gada videi draudzīgākā investīcija saņēma investors Matīss Ansviesulis par investīciju jaunuzņēmumā AirBoard, kurš uzkonstruējis pasaulē pirmo augstas celtspējas (100 kg) bezpilotu lidaparātu AirBoard AGRO. Investīcija ļāvusi pilnveidot produktu, samazinot tā ietekmi uz vidi - bezpilotu lidaparāts tiek darbināts izmantojot elektroenerģiju, tādējādi netiek radīti CO2 izmeši.

Apbalvojums Gada nozares atbalstītājs privāto investoru sektorā tika piešķirts Ekonomikas ministrijai par atbalstu ekosistēmas pilnveidošanā, īpaši par privāto investoru iekļaušanu Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā.

Pasākuma ietvaros tika prezentēts EY un LVCA pētījums par Latvijas riska kapitāla noskaņojumu, kura ietvaros tika aptaujāti LVCA un LatBAN biedri. Pētījums atklāj, ka investori Latvijas investīciju tirgu kopumā vērtē pozitīvi. Kā būtiskākie šķēršļi tālākai attīstībai tika minēti uzņēmēju fokuss uz Latvijas samērā nelielo tirgu un piesardzība investīciju piesaistē, kā arī zināmu veiksmes stāstu tehnoloģiju sektorā trūkums.

Vērtējot Latvijas kapitāla tirgus attīstību kopumā, riska kapitāla investori visaugstāk novērtē Latvijas biznesa kultūru, monetāro politiku un attieksmi pret ārvalstu investoriem, bet viszemāk – valsts demogrāfisko situāciju, veselības sistēmas darbību un fizisko infrastruktūru. Vidēji labi tiek vērtēta Latvijas nodokļu sistēma, aizsardzības politika, izglītības un zinātnes politika, kā arī ražošanas izmaksas.

Investori un darījumu konsultanti, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā, tika noteikti LVCA un LatBAN biedru iekšējos balsojumos. Iniciatīvu Gada investors atbalsta Altum, nodrošinot finansējumu no ERAF līdzekļiem, kā arī SEB banka.


Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

No šīs sadaļas

Mūsdienās no Lego klucīšiem iespējams uzbūvēt ļoti daudz lietu, taču to var izmantot arī...

Kokosriekstu eļļa izgājusi no modes, un tas liek sarukt tās cenai...

ASV biržu indeksi ceturtdien pieauga pēc ziņas, ka ASV varētu atcelt Ķīnas...

Ceļš ir nobruģēts ar parādiem un vēl vairāk parādiem....

Britu mārciņas vērtība trešdien pieauga, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas valdībai izturot...

Pēdējā laikā saasinājusies cīņa par pasaulē vērtīgākā uzņēmuma statusu....

ASV un Eiropas biržu indeksi pirmdien kritās, jo vāji Ķīnas tirdzniecības dati...

Sākot zust pamats spēcīgākam ASV dolāram, tā lēš lielākā daļa valūtu ekspertu....

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien lielākoties pieauga, valdot tirgus dalībnieku optimismam...

Nasdaq Baltijas akciju tirgos iekļauto uzņēmumu vērtspapīru cenas aizvadītajā gadā piedzīvojušas...