Ražošana

FOTO: Cross Timber Systems ražošanas apjomi pieaug

Žanete Hāka, 12.11.2019

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šajā gadā Skonto Group ietilpstošās SIA Cross Timber Systems krustām līmēto masīvkoka paneļu (CLT) ražošanas apjomi palielinājušies, un paredzams, ka šogad kopumā uzņēmums saražos 19,56 tūkstošus kubikmetru šīs produkcijas, informēja uzņēmuma pārstāvji.

Aizvadītajā gadā SIA Cross Timber Systems saražoja 16,46 tūkstošus kubikmetru produkcijas, bet 2017.gadā - 11,15 tūkstošus kubikmetru.

CLT ir industriāli ražoti vairāku slāņu masīvkoka paneļi, kas sastāv no plaknē salīmētiem perpendikulāri novietotiem dēļiem. CLT masīvkoka paneļus izmanto grīdu, sienu un jumta konstrukcijām daudzstāvu būvniecībā, un tos izmanto ne tikai privātmājām un daudzdzīvokļu ēkām, bet arī komerciālām un industriālām celtnēm. Latvijā CLT produktus ražo SIA «Cross Timber Systems» un realizē «Skonto Prefab».

Kā norāda uzņēmuma pārstāvji, pieprasījums pēc CLT patlaban strauji aug Skandināvijas klientu vidū, kur no šī materiāla tiek būvētas 4, 5 vai 6 stāvu ēkas. Tāpat skandināvi tos izmanto sabiedrisko ēku – skolu, bērnudārzu, slimnīcu, kā arī daudzstāvu dzīvojamo ēku būvniecībā.

Viens no lielākajiem celtniecības projektiem Zviedrijā, kurā izmantots «Cross Timber Systems» ražotais CLT materiāls, ir dzīvokļu komplekss «Botanikern», kas piedāvā 133 dzīvokļus ar privāto balkonu vai terasi. Kompleksa divi apakšējie stāvi ir veidoti no saliekamām dzelzsbetona konstrukcijām, kuras arī piegādāja «Skonto Prefab», bet augšējie stāvi pilnībā būvēti no krustām līmētiem masīvkoka paneļiem. Prognozējams, ka nākotnē pieprasījums pēc CLT materiāla pieaugs vēl vairāk, tāpēc būs vajadzīgi arvien vairāk apmācīti speciālisti, kuri prot strādāt ar šo materiālu, norāda uzņēmuma pārstāvji. Kā liecina dati, patlaban 90% no kopējiem CLT apjomiem tiek saražoti Eiropā, un ik gadu vadošie ražotāji ievērojami palielina šī produkta ražošanas apjomus. Prognozes liecina, ka līdz 2021. gadam CLT ražošanas apjomi sasniegs 1,3 miljonus kubikmetru. 2016. gadā tika saražoti 680 000 kubikmetru produkcijas.

AS Skonto Prefab kopējais eksportētās produkcijas un pakalpojumu apgrozījums 2018. gadā palielinājās par 47% un veidoja 44,5 miljonus eiro jeb 83% no kopējā apgrozījuma, galvenokārt straujo eksporta pieaugumu nodrošināja Skandināvijas reģions.

Latvijā realizētais būvniecības materiālu un pakalpojumu apgrozījums pieauga 1,96 reizes un sasniedza 9,1 miljonu eiro. Salīdzinājumā ar iepriekšējo finanšu gadu, Skonto Prefab ir izdevies kāpināt kopējo apgrozījumu par 53%, jeb 18,56 miljoniem eiro un sasniegt 53,56 miljonus eiro. Uzņēmuma rūpnīcās tika saražoti 30 230 kubikmetru dzelzsbetona izstrādājumu, kas ir par 10,3 % vairāk nekā 2017. gadā, kā arī 24 900 m3 krustām laminēta koka (CLT) un glulam konstrukciju.