Nekustamais īpašums

FOTO: Pedvālē top starptautiska mākslinieku rezidence

Jānis Strautiņš, 24.07.2019

Pārējās fotogrāfijas skatāmas tālāk galerijā!

Foto: Matīss Markovskis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pedvāles mākslas parkā, rekonstruējot un pārbūvējot vēsturisko Firksu-Pedvāles muižu, top starptautiska mākslinieku rezidence

Pedvāles mākslas parka īpašnieks Ojārs Feldbergs DB sagaida, ietērpts putekļu mākonī, un viņa rokās rēc un šņāc akmeņkaļa instrumenti. Tēlnieks gatavo nākamos objektus savam sirds parkam. Mēmie akmens milži viņa rokās sāk runāt, un laukakmeņi, pie kā viņš ir ķēries tagad, jaunā veidolā stāstīs par Latviju – kāds akmens pārtop par lietus mākoni vai ezeru, cits pārvēršas birztalā. Līdzīgi, kā Ojārs transformē akmeņus, viņam izdevies piepildīt vienu no mūža sapņiem – beidzot notiek kopš deviņdesmito gadu sākuma izsapņotā Firksu-Pedvāles muižas kungu mājas renovācija.

Uzturēja pie dzīvības

Ēka, kas jau gandrīz pilnībā atguvusi ārējo veidolu, atrodas pie mākslas parka ieejas un turpmāk kalpos māksliniekiem no visas pasaules, kas Pedvāles mākslas parkā meklē tādas sajūtas, ko nevar gūt nekur citur.

Ojārs dzīvo vibrācijās, kas ir ievērojami augstākas par vidējo, un arī sapņo ar vērienu. 1991. gadā viņš ieradās Pedvālē, lai izšķirtos, vai iegādāties vairāk kā simt hektāru plašo īpašumu ar divām muižām tā teritorijā. Firksu-Pedvāles muižas kungu māja viņu sveicināja kā no aizkapa valstības – bez logiem, durvīm, un tai nebija nekādu tiesību apvainoties, ja kāds to nosauca par graustu. Savukārt Briņķpedvāles muiža joprojām ir avārijas stāvoklī. Abas muižas ir kultūras pieminekļi.

Firksu-Pedvāles muižas kungu mājas restaurācijas iespējamība bija atkarīga no valsts politikas, spriež Ojārs. Lai gan deviņdesmito gadu vidū mākslas parks kļuva ļoti populārs, iespēju piesaistīt valsts līdzekļus tomēr nebija, jo Kultūras ministrija pie naudas dalīšanas bija sarakstā pēdējā. Valsts Kultūrkapitāla fonds deva līdzekļus mākslas projektiem, tāpēc muiža vismaz tika uzturēta pie dzīvības, taču ne vairāk.

Visu rakstu lasiet 24. jūlija laikrakstā Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!