Finanses

Ja uz Latvijas robežas radīsies aizdomas par skaidras naudas izcelsmi, to varēs konfiscēt

Žanete Hāka, 29.03.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Plānots, ka 2019.gada 1.jūlijā stāsies spēkā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un likuma «Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas» grozījumi, kuru mērķis ir novērst nedeklarētas un noziedzīgi iegūtas skaidras naudas ievešanu vai izvešanu no Latvijas Republikas, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Grozījumi ietver noteikt nedeklarētas vai noziedzīgi iegūtas skaidras naudas deklarēšanas nosacījumus uz valsts iekšējās robežas, nosakot pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma skaidras naudas deklarācijas veidlapā norādāmās informācijas apjomu, šķērsojot valsts iekšējo robežu.

Likuma grozījumos tiks precizēta personas administratīvā atbildība par skaidras naudas nedeklarēšanu uz valsts robežas un kompetence sodu piemērošanā, kā arī ir precizētas kompetentās iestādes - Valsts ieņēmuma dienesta un Valsts robežsardzes – tiesības pieprasīt personai, aizpildīt skaidras naudas deklarācijas veidlapu, šķērsojot valsts robežu, ja skaidra nauda ir saistīta vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu un proliferāciju.

Vienlaikus ir noteikts jauns subjektu loks – fiziskā persona, kura šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās skaidru naudu līdz 10 tūkstošiem eiro apmērā vai vairāk. Pirms skaidras naudas izvešanas no Latvijas vai pēc tās ievešanas, pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma, personai rakstveidā būs jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapu, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecina ar parakstu un iesniedz deklarāciju attiecīgajai kompetentās iestādes amatpersonai.

Deklarācijā būs jāiekļauj, skaidras naudas deklarētāja vārds, uzvārds, dzimšanas datums, vieta un valstspiederība; skaidras naudas īpašnieks; paredzētais skaidras naudas saņēmējs; skaidras naudas summa un veids; skaidras naudas izcelsme un izmantošanas nolūks; informācija par transportu (transporta veids un maršruts). Ja skaidras naudas deklarācijas veidlapā norādītā informācija ir nepatiesa vai nepilnīga, uzskatāms, ka skaidras naudas deklarēšanas pienākums nav izpildīts un skaidrā nauda, ko persona ieved Latvijas Republikā vai izved no Latvijas Republikas, nav deklarēta.

Tāpat noteikts, ka personai, kura deklarēs naudu, ir jāpierāda naudas izcelsme, tādējādi, ja to nevarēs noskaidrot skaidras naudas kontroles laikā, tad ir paredzēts izdodot rīkojumu, aizturēt šo naudu. Ja skaidra nauda ir saistīta vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu un proliferāciju, vai ir pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda ir tieši vai netieši iegūta noziedzīga nodarījuma rezultātā vai saistīta ar terorisma finansēšanu un proliferāciju vai šā noziedzīgā nodarījuma mēģinājumu, tad neatkarīgi no tās summas, to varēs aizturēt un pēc tam, ja apstiprināsies aizdomas, konfiscēt.

No 2019.gada 1.jūlija manīsies tas, ka skaidras naudas kontroles notiks ne tikai uz ES ārējām robežām, bet arī uz iekšējām robežām un tiks noteiktas tiesības pieprasīt personai, aizpildīt skaidras naudas deklarācijas veidlapu, neatkarīgi no naudas summas, skaidro VID.