Jākobsons: Citadeles banka atdos valsts ieguldīto naudu

2010. gada 01. jūlijs plkst. 8:02
Autors: Nozare.lv
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Jaundibinātā AS Citadele banka, kas no 1.augusta pārņems Parex bankas labos aktīvus, atdos valstij tās ieguldīto naudu. Šādu pārliecību intervijā biznesa portālam Nozare.lv pauž jaunās bankas valdes priekšsēdētājs un Parex bankas padomes priekšsēdētājs Juris Jākobsons.

«Jāpierāda, ka Citadeles banka tiešām ir laba, ka tā spēj darboties un veiksmīgi strādāt. Jo banka labāk strādās, jo vairāk augs tās vērtība, un tad jau varam cerēt ne tikai atgūt valsts līdzekļus, bet arī tos pavairot,» optimistiski noskaņots bija Jākobsons.

Atbildot uz jautājumu par kādu cenu valsts vēlas pārdot jauno banku, Jākobsons norādīja, ka varētu vēlēties par trīs līdz četru kapitālu vērtību. «Tas būtu ļoti skaisti, taču ne vienmēr visas vēlēšanās piepildās. Taču neredzu nekādu iemeslu, lai bankai, kuras sākotnējā akcija maksājusi vienu latu, vienas akcijas cena būtu mazāka par vienu latu, ja banka strādā, kā plānots. Ja nu vienīgi banka būs tik nemākulīga, ka aizies postā, bet tas ir neiedomājams scenārijs,» uzsvēra Citadeles bankas vadītājs.

Viņš atzina, ka jaunās bankas nodibināšana mēnesi pirms tam, kad tā var reāli sākt darbu, bija nepieciešama tikai ar vienu mērķis, lai varētu sagatavoties tam brīdim, kad tā tiešām kļūs par darbojošos komercbanku. Līdz tam brīdim ir vēl mēnesis laika, lai panāktu vienošanos ar visiem partneriem. Redzamākie ir SWIFT un karšu partneri, piemēram, American Express un MasterCard, bet jaunā banka pārņems arī visu Parex bankas filiāļu tīklu, darbības un operācijas.

Kā skaidroja Jākobsons, ir neskaitāmi sadarbības līgumi - gan nomas, gan pakalpojumu -, par kuriem vēl jāvienojas. «Ir vajadzīga šī juridiskā persona, lai līdz 1.augustam varētu noslēgt visus nepieciešamos līgumus un pārņemt tos no Parex bankas,» sacīja Citadeles bankas vadītājs.

Parex bankas korporatīvo komunikāciju vadītāja Inga Saleniece biznesa portālam Nozare.lv pastāstīja, ka valsts kopējos ieguldījumus bankā patlaban veido vairākas daļas - Valsts kase bankā noguldījumu veidā ieguldījusi 688 miljonus latu, Privatizācijas aģentūra bankas pamatkapitālā ieguldījusi 145 miljonus latu, kā arī vēl 37 miljonus latu Privatizācijas aģentūra izsniegusi kā subordinēto aizdevumu. Kopā tas veido 870 miljonus latu.

Kā ziņots, šā gada 23.martā Ministru kabinets pieņēma lēmumu no Parex bankas izdalīt daļu aktīvu un veidot jaunu banku. Trešdien, 30.jūnijā, Citadeles banka tika reģistrēta Komercreģistrā, savukārt otrdien, 29.jūnijā, banka saņēma Finanšu un kapitāla tirgus komisijas licenci kredītiestādes darbībai.

Bankas dibinātāja ir Privatizācijas aģentūra, un tās pamatkapitāls ir četri miljoni latu, kurus aizdevusi Valsts kase.

Citadeles bankas valdē strādās Jākobsons un Parex bankas valdes locekļi Guntis Beļavskis un Valters Ābele, savukārt bankas padomē darbosies Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Andžs Ūbelis un Parex bankas padomes locekļi - Juris Vaskāns un Klāvs Vasks.

Daļa no valsts Parex bankā ieguldītajiem 692 miljoniem latu paliks vecajā jeb tā dēvētajā sliktajā bankā, bet 230 miljoni no šīs summas nonāks jaunajā jeb labajā bankā - 100 miljoni no valsts noguldītās naudas kļūs par akciju kapitālu, bet 130 miljoni tur paliks noguldījumu veidā. Jākobsons jau iepriekš uzsvēris, ka «pašreizējie plāni paredz, ka jaunu naudu valstij šajās bankās nevajadzēs ieguldīt».

Pašreizējās Parex bankas 76,6% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 19,7% - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds