Auto

Jo bargāk soda, jo vairāk bojāgājušo

Jānis Goldbergs, 04.03.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ambiciozo satiksmes drošības plānu līdz 2020. gadam par 50% samazināt smagi cietušo un bojā gājušo cilvēku skaitu ceļu satiksmes negadījumos (CSN) Latvijā realizēt neizdosies.

To Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē 28. februārī atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, paužot policijas gatavību veikt pastiprinātu autovadītāju kontroli visa 2019. gada garumā, sodot autovadītājus par visa veida pārkāpumiem.

Līdztekus bojāgājušo skaita pieaugumam CSN auguši arī Ieņēmumi no sodiem par dažādiem satiksmes noteikumu pārkāpumiem, visvairāk iekasēti sodi par fotoradaros reģistrētajiem pārkāpumiem. Tikai par atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem vien ar CSDD fotoradaru palīdzību sastādīti teju 273 tūkstoši administratīvo protokolu. 2018. gadā uzlikti administratīvie sodi par gandrīz 12 miljoniem eiro.

No tiem jau nomaksāti gandrīz 9 miljoni eiro. CSDD amatpersonas uzsver, ka fotoradaru uzstādīšanas pamatmērķis neesot sodīt, bet gan samazināt ātrumu, tomēr cilvēki izdarot pārkāpumus un sodīto personu skaits ik gadu stabili augot.

Ievērojot, ka daudz negadījumu notiek krustojumos, drošības dēļ padomē tika spriests, kā varētu tos novērot. Šim nolūkam vajadzētu iegādāties īpašas videokameras, kas kontrolē, vai autovadītāji nešķērso krustojumus pie sarkanā – aizliedzošā signāla.

Padome šādam risinājumam pauda konceptuālu atbalstu un uzdeva CSDD sadarbībā ar valsts policiju veikt detalizētu projekta izstrādi. Šādas iekārtas vispirms uzstādītu Rīgā. Saprotams, ka par konstatētajiem pārkāpumiem autovadītāji saņemtu līdzīgus paziņojumus kā par fotoradaru konstatētajiem pārkāpumiem.

Līdz pavasarim uz šosejas Tīnūži-Koknese izvietos vidējās kustības ātruma radarus. Tam iepriekš jau piešķirts finansējums, un CSDD ir veikusi iepirkumu. Projektam starts ir paredzēts 1.aprīlī, un no šī datuma autovadītāji arī saņems protokolus par pieļautajiem pārkāpumiem uz konkrētā autoceļa. Nākotnē šāda tipa kontroles mehānismu būs vairāk. Ceļu satiksmes noteikumos tiks ieviesta jauna ceļazīme, kas brīdinās par vidējā kustības ātruma mērīšanu.

Autovadītāji var maksāt vēl Ievadot Ceļu satiksmes drošības padomes sēdi, iekšlietu ministrs S. Ģirģens uzsvēra, ka mērķis ir samazināt bojāgājušo skaitu CSN, tādēļ šogad tiks pastiprināta ātruma kontrole, vairāk pārbaudīs braukšanu dzērumā, mobilo telefonu lietošanu pie stūres un citas lietas, kas var ietekmēt autovadīšanu. «Cilvēki neizprot savas rīcības sekas, tādēļ vairāk uzmanības jāpievērš sabiedrības izglītošanai,» sacīja S. Ģirģens. Līdztekus gan policijas, gan CSDD pārstāvji nenoliedza, ka sodos nomaksātās summas aug, bet pārkāpumu skaits nemazinās, tā pieļaujot, ka sodi ir jāpalielina.

Visu rakstu lasiet 4. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru