Kā top? 3D kartes 

3D kartes, sākot ar magnētiņu pie ledusskapja līdz A0 formāta Alpu kalnu ainavai, kas precīzi līdz milimetram atbilst realitātei, ir pašmāju uzņēmuma veikums, kas iespējams, pateicoties «Uzlex» vakuumformēšanas tehnoloģijai un radošam komandas darbam.

Ilze Žaime, 2019. gada 08. novembris plkst. 10:07

Vizuālo tehnoloģiju centrs SIA «WMT Baltic» jau vairāk nekā divdesmit gadu garumā nodarbojas ar industriālās drukas, lāzergriešanas un citu tehnoloģiju izmantošanu, kā arī dažādu drukas materiālu, celtniecības plastikātu, instrumentu un citu ar reklāmu saistītu produktu izgatavošanu un tirdzniecību.

Viens no tiem ir produktu zīmols «Uzlex», kurā ietilpst profesionālo instrumentu ražošana darbam ar pašlīmējošām plēvēm, vakuumiekārtu un polimēru ražošana, kā arī gatavo produktu izstrāde izmantojot šo tehnoloģiju. Zīmols «Uzlex 3D Map Publisher» tika izstrādāts ar mērķi piešķirt formu apdrukātajiem materiāliem, padarot izstrādājumus, kas bieži kalpo kā reklāmas, suvenīri vai vides objekti, aizraujošākus.

Tā kā vakuumformēšanas iekārta jau bija izgatavota un uzņēmuma piedāvājumā atradās gana liela plāno plastikātu izvēle, radās arī ideja savienot visas iespējas vienā un sākt ražot 3D kartes. Uzņēmums ar plastikāta tirgošanu nodarbojās jau vairāk nekā 20 gadus, līdz ar to gan tehnoloģija, gan materiāli darbiniekiem nebija jaunums un ātri tapa skaidrs, kas būs vislabāk piemērots arī karšu ražošanai. Tolaik tas bija jaunums, ko Eiropā izgatavoja tikai Itālijā un Vācijā.

Šodien «Uzlex» produkti, tai skaitā kartes, tiek pārdotas visā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Jaunzēlandē, ASV, un, protams, Baltijas valstīs, kur uzņēmums realizē arī individuālus projektus 3D karšu izstrādei.

No konkurentiem tepat Eiropā «Uzlex» atšķiroties ar precīzāku druku apvienojumā ar vakuumformēšanu. Tieši tas arī ir ražošanas lielākais izaicinājums.

Karšu ražošanas process notiek Rīgā un ražotnē ārpus Rīgas, kur kartes tiek formētas. Uzņēmuma stiprā puse ir tā, ka paši gan izstrādā tehnoloģijas, ko pielieto ražošanā, un pēcāk rada produktus no sākuma līdz beigām - ierāmētus un iesaiņotus, kādi tie nonāk pircēju rokās.

3D kartes var atrast lielā daļā grāmatnīcu, kā arī uzņēmums sadarbojas ar pašvaldībām, izglītības iestādēm, institūcijām un uzņēmumiem, nereti izpildot arī individuālus pasūtījumus, kā, piemēram, velomaršrutu kartes, sezonālas kartes un kartes, ko rotā uzņēmumu atpazīstamības zīmes. Skolām kartes ir svarīgas, jo bērniem, redzot Latvijas reljefa karti, veidojas cits priekšstats par zemi, kur viņi dzīvo, stāsta I.Paleja.

«Uzlex 3D» karšu izdevniecībā darbojas vairāki speciālisti, kuri izstrādā 3D kartes failus, frēzē, drukā, un vakuumformē. Kartes izveide ir ilgstošs process, darbs iekļauj vajadzību katrā kartē pārbaudīt atainotās apdzīvotās vietas nosaukumu un iedzīvotāju skaitu. Nereti nākas sazināties ar ārvalstu karšu izdevējiem, kas var precizēt izmaiņas kartē savas valsts robežās.

Dati reljefa izveidei tiek iegūti ar satelīta palīdzību, taču, tā kā zeme ir apaļa, bet karte plakana, tad, pārliekot formu plaknē, rodas neprecizitātes. I.Palejas darbs ir salīdzināt karti ar formu, lai kalni būtu tur, kur jābūt kalniem, un upes - kur jābūt upēm. Forma vienmēr tiek pielāgota kartei un, jo lielāka karte, jo precīzāka tā būs. «Tas ir interesants un sarežģīts process,» komentē dizainere. Kartes tiek veidotas un pielāgotas programmā.

Pastkartes izmēra formas pielīdzināšana kartei aizņem vairākas stundas darba, taču darbs ar A0 karšu izstrādi aizņem līdz pat sešiem mēnešiem. Kad kartes forma ir izstrādāta datorprogrammā, tā tiek izfrēzēta. A0 izmēra forma tiek frēzēta vairākas dienas, līdz ar to šāda izmēra kartes formas izgatavošanas izmaksas sniedzas līdz pat 2000 eiro, atklāj I.Paleja

Pateicoties jauniem produktiem, pēdējo divu gadu laikā karšu ražošanas apjomi uzņēmumā dubultojušies. Idejas vēl neesot izsmeltas, jo kartes varot pielāgot svētkiem un personalizēt. I. Paleja ar prieku saka, ka viņai kā dizainerei ir ļoti svarīgi, ka, darbojoties uzņēmumā, viņa var izgatavot teju jebko.

Eiropas tirgum ir radītas apmēram 15 valstu kartes, ar kurām uzņēmums uzrunā jaunus partnerus katrā valstī. Parasti tas notiek, sazinoties tieši ar karšu izdevējiem vai jaunus partnerus satiekot izstādēs. «WMT Baltic» grāmatu izdevēju un reklāmas speciālistu izstādēs piedalās regulāri, tostarp izstādēs Stambulā, Londonā, Frankfurtē un citur. Nākamā tikšot izgatavota Francijas karte.

Raksta galerijā skatāms 3D karšu tapšanas process!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 06. septembris plkst. 8:41

Uzņēmums Lockero ražo gudrās mantu glabātuves, kas ar pirksta noskenēšanu dod piekļuvi...

2019. gada 04. septembris plkst. 12:10

Pašmāju uzņēmums WMT Baltic investējis aptuveni 200 tūkstošus eiro divu jaunu produktu ražošanas...

2019. gada 30. augusts plkst. 6:06

Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā tiek ražots Kazdangas piena...

2019. gada 23. augusts plkst. 8:30

Uzņēmumā «Mailīšu Fabrika» audumu ražošana notiek, izmantojot ar rokām darbināmas stelles...

2019. gada 09. augusts plkst. 15:54

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem jūnijā gada griezumā preču eksporta vērtība...

Nepalaid garām

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2019. gada 15. oktobris plkst. 14:42

Mājražotāju - Māra Lapiņa un viņa ģimenes - mārrutku produktu tirdzniecības apjomi...

2019. gada 10. oktobris plkst. 11:47

«Pihtla õleköök» ir Igaunijas senākā amatalus darītava, kas nodarbojas gan ar Sāremā...

2019. gada 03. oktobris plkst. 7:31

Mēbeļu ražotājiem 2018. gads iezīmējies ar lielākiem ienākumiem; tas pagājis bez būtiskiem...

2019. gada 03. oktobris plkst. 6:37

Kosmētikas ražotāja «Stenders» apgrozījums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2018.gada...

2019. gada 02. oktobris plkst. 13:40

ASV medicīnas aprīkojuma ražotājs «Hollister» trešdien Kauņas pievārtē atklāj jaunu ražotni....

2019. gada 02. oktobris plkst. 12:17

Šveices pārtikas un dzērienu ražotājs «Nestle» trešdien paziņoja, ka panācis vienošanos par...

2019. gada 02. oktobris plkst. 9:02

Zemgales rajona tiesa 2019.gada 1.oktobrī pieņēma lēmumu pagarināt Baltic Dairy Board termiņu...

2019. gada 02. oktobris plkst. 6:48

Pēc sadarbības ar vairāk nekā desmit citām darītavām SIA Nurme Alus un...

2019. gada 01. oktobris plkst. 13:12

Izsludināta maksātnespējīgās SIA Milda KM īpašumu izsole, liecina paziņojums oficiālajā laikrakstā...

2019. gada 01. oktobris plkst. 9:42

Skolēni, kas izvairās no skolu pusdienām, un skolas, kas neievieš pārmaiņas. Vai...