Kādi ir cilvēku paradumi, izmantojot bankomātus? 

Cilvēki skaidru naudu izmanto arvien retāk un priekšroku dod norēķiniem ar maksājumu kartēm. Lai arī jau aptuveni puse no norēķiniem tiek veikti ar maksājumu kartēm, tomēr skaidras naudas izņemšanas no bankomātiem apjoms nav samazinājies.

Dienas Bizness, 04.5.2018

Foto: pixabay

AS Citadele banka apkopojusi informāciju par cilvēku paradumiem, lietojot bankomātus.

Banka Citadele pērn nāca klajā ar risinājumu, kad Mastercard norēķinu kartes lietotāji var naudu izņemt bez maksas piecas reizes mēnesī jebkurā bankomātā pasaulē. Tas pilnībā maina to, kādā veidā tiek veidoti draudzīgo bankomātu tīkli, lai banku pakalpojumi būtu klientiem ērtāki.

«Redzam, ka pārsvarā cilvēki skaidru naudu izņem tikai dažas reizes mēnesī, līdz ar to bankas piedāvājums bez maksas piecas reizes mēnesī naudu izņemt citā bankomātā ir optimāls daudzums. Tādā veidā visi bankomāti kļūst par draudzīgiem un skaidras naudas izņemšana ir vēl ērtāka, arī ceļojot, – tikai jāpaseko līdzi, cik bieži naudu izņem no citas bankas bankomāta,» saka bankas Citadele valdes loceklis Vladislavs Mironovs.

Bankai Citadelei ir 166 bankomāti. 2017. gadā starp visiem Citadeles bankomātiem visvairāk naudas izņemta Daugavpils filiāles bankomātā. Tikai pēc tam seko bankomāti Rīgā, piemēram, Stacijas laukumā un tirdzniecības centros. «Rudenī Citadeles bankomātos ieviesām iespēju izmantot latgaliešu valodu, tādēļ paredzam, ka Latgalē esošie bankomāti kļūs vēl populārāki,» saka V. Mironovs.

Pērn ārzemēs ar Citadeles kartēm visvairāk skaidra nauda izņemta Krievijā, Vācijā un Ukrainā. Kā ceturtā, piektā un sestā populārākā skaidras naudas izņemšanas valsts ir Baltkrievija, Anglija un Nīderlande.

Ārpus Eiropas latvieši visbiežāk 2017. gadā naudu izņēmuši Turcijā un ASV. Kopumā bankas Citadele klienti izmantojuši bankomātu pakalpojumus 165 pasaules valstīs – arī tādās eksotiskās vietās kā Mjanma, Kirasao, Ziemeļu Marianas salas un Martinika.

Pēc Citadeles datiem 2017. gadā vidēji vienā reizē no bankomāta tika izņemti 134 eiro, kas ir nedaudz vairāk nekā 2016. gadā, kad vidējā summa bija 121 eiro. Kopējais izmaksātās naudas daudzums visa gada laikā bija apmēram tāds pats kā 2016. gadā.

«Naudas izņemšanas paradumi cilvēkiem ir dažādi. Daļa izņem ļoti nelielas summas, kas nepieciešamas norēķiniem vietās, kur ar karti to izdarīt nav iespējams. Bet vēl aizvien daļa cilvēku savus ienākumus izņem no bankomāta un norēķinās ar skaidru naudu,» skaidro bankas eksperts.

No šīs sadaļas

Zīmola maiņa nav ne vienkāršs, ne īss process, tas reizē ir arī...

Bankai jābūt pamatotam iemeslam celt līgumā noteikto pievienoto kredīta procentu likmi, tomēr...

Ekonomikas izaugsmes apstākļi un uzņēmēju aktivitāte ir sekmējusi kreditēšanas pieprasījumu,...

AS ABLV Bank 27. aprīlī veikusi kupona izmaksu obligāciju emisijas sēriju ABLV FXD USD 271019 (LV0000802320)...

Daļēji nacionalizētās Lielbritānijas bankas «Royal Bank of Scotland» (RBS) tīrā peļņa...

Latvijā reģistrētām bankām, maksājumu iestādēm, brokeru sabiedrībām aizliedz sadarboties...

Trešdien, 25.aprīlī, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Kaspara Ozoliņa vadībā notika Loģistikas...

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (FinCEN) minētās problēmas...

Eiropas Savienības tirgum vajadzētu palikt vienotam un regulējumam nerezidentiem no eirozonas valstīm...

Finanšu uzraudzības jomā vajadzētu izveidot spēcīgāku sadarbību Eiropas Savienības līmenī,...