Kas Tev jāzina par jebkuru aizņēmumu? Biežāk uzdotie jautājumi 

Kredīts – it kā visiem zināms jēdziens, tomēr nonākot situācijā, kad aizņēmums kļūst aktuāls pašam, rodas neskaitāmi jautājumi. Uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas Tev jāzina par jebkuru aizdevumu atbild West Kredit valdes loceklis Artūrs Silantjevs.

AS West Kredit, 15.4.2019

Vai varu saņemt aizdevumu arī nestandarta mērķiem?

Jā, ja cilvēks atnāk pie mums un atklāti izstāsta reālo situācija, mēs varam lemt par dažādu aizdevumu izsniegšanu. Piemēram, mums ir klienti, kas ar mūsu aizdevumu seguši komunālo maksājumu parādus. Bankas nekad šāda tipa kredītus neizsniegtu.

Vai varu saņemt aizdevumu, ja algu man maksā aploksnē?

Nē, jo neatbalstām ēnu ekonomiku. Ja Tavs ienākumu avots nav caurspīdīgs un netiek maksāti nodokļi, tad saņemt aizdevumu nevari.

Ko darīt, ja man pieteikta maksātnespēja un kredītu man nedod?

Maksātnespēja ir viens no zināmākajiem iemesliem, kāpēc kredītus atsaka bankas. Tāpēc mēs aicinām cilvēku uz sarunu, lai izvērtētu reālo situāciju. Ja atceramies, īpaši pēckrīzes gados, maksātnespējas process bija ierasta lieta daudzām ģimenēm Latvijā. Tomēr redzam, ka situācija ir mainījusies. Šiem pašiem cilvēkiem šobrīd bieži ir pastāvīgs darbs, stabili ienākumi, un arī no kļūdām viņi mācījušies vairāk nekā citi, kas šo pieredzi neizjuta uz savas ādas. Bieži tieši cilvēki ar maksātnespējas pieredzi ir labākie aizdevuma ņēmēji un atdēvēji. Kāpēc gan liegt viņiem šo iespēju? Pirms piešķiram vai atsakām kredītu, vienmēr noskaidrojam detaļas – varbūt esi bijis tikai galvotājs, un vai tāpēc šīs kļūdas dēļ uz visiem laikiem būtu Tev jāliedz iespēja aizņemties?

Kāpēc īstermiņa kredīti ir tik populāri?

Cilvēki vēlas saņemt ātru un vienkāršu apkalpošanu. Turklāt tikt pie aizdevuma ar īsziņas starpniecību ir ļoti ērti. Tiesa, vienmēr atgādinām, ka lēmumam aizņemties jābūt izsvērtam un pārdomātam.

Ko darīt, ja zinu, ka tuvākajā laikā man būs problēmas kredītu apmaksāt?

Pirmais un vienīgais variants, parādoties vismazākajām aizdomām par problēmām ar kredītu apmaksu – iet pie sava aizdevēja un visu izrunāt. Aizdevuma izsniedzējs vienmēr ir ieinteresēts, lai kredīts tiktu atdots laikā. Tomēr vienmēr pie līguma parakstīšanas saviem klientiem piekodinām, ka nevajag slēpties un pie mazākajām problēmām nākt un tās kopīgi risināt. Esam gatavi pielāgoties un atrisināt jebkuru šķietami samilzušo finanšu problēmu. Turklāt vajadzības gadījumā piedāvājam arī juridiskas konsultācijas. Stāsti ir tik dažādi! Sākot no skumjiem kā, piemēram, cilvēka ilgstoša darba nespēja līdz pat viegli atrisināmām problēmām kā, piemēram, jauna darba meklējumi. Jāņem vērā, ka viss, kas notiek Tavā dzīvē, ietekmē arī Tavas iespējas atdot aizdevumu. Pat tāda šķietami nesaistīta lieta kā šķiršanās var ietekmēt kredīta atdošanu. Tomēr arī tad cenšamies rast piemērotāko risinājumu. Ne visas dzīves situācijas var izvērtēt tikai balstoties uz datiem. Mūsu uzdevums ir noskaidrot apstākļus, aizņēmuma vajadzību un iespējas atdot, tad arī aizdevums kļūst par atbalstu nevis apgrūtinājumu.

Kādi ir jūsu novērojumi – cilvēki vairāk izvairās, vai arī nāk risināt problēmas?

Pirms gadiem tiešām redzējām, ka, nonākuši problēmās, cilvēki vairāk slēpās, izvairījās. Tomēr pēdējo gadu laikā situācija ir krasi mainījusies. Cilvēki sapratuši, ka labāk atnākt uzreiz, pirms problēmas samilzušas, apsēsties un kopīgi atrast risinājumu. To veicinājusi pozitīva klientu pieredze un arī fakts, ka šobrīd cilvēki aizņemas apdomīgi, prātīgi izvērtējot vajadzību pēc kredīta. Uz jautājumu, cik liels aizdevums nepieciešams, vairs nesaņemam atbildi: ”Iedodiet, cik varat!” Cilvēki nāk un jautā pēc konkrētas summas, konkrētām vajadzībām.

Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt kredītu!