Katalonijas premjers: Eiropas Savienībai jāgatavojas valstu izjukšanai 

Gadījumā, ja neiznāks vienoties par nodokļu iekasēšanas kārtību, parādu krīzes nomocītās Spānijas bagātākais reģions Katalonija varētu lemt par neatkarības pasludināšanu, brīdinājis autonomā apgabala premjers Arturs Mass (Artur Mass).

Jānis Rancāns, 2012. gada 14. septembris plkst. 11:30

Viņš arī uzsvēra, ka Eiropas Savienībai (ES) ir jāsagatavojas savās robežās esošo valstu izjukšanai, raksta britu laikraksts The Daily Telegraph. «Pienāks brīdis, kad Eiropai par šo jautājumu būs jāsāk domāt. Būtu bezjēdzīgi, ka kaut kādu stingru normu dēļ tā [ES] nespētu piemēroties mainīgai realitātei,» sacīja Katalonijas premjers.

Katalonija, kas jau tā bauda plašu autonomiju, vēlas panākt lielāku fiskālo neatkarību no Madrides. Reģions vēlas pats iekasēt nodokļus, no kuriem Madridei izmaksātu tikai noteiktu daļu. Līdzīga kārtība ir Spānijas ziemeļos esošajā Basku zemē.

Otrdien Katalonijas galvaspilsētā Barselonā demonstrācijā pulcējās 1,5 miljoni cilvēku jeb viena piektā daļa no reģiona iedzīvotāju skaita. Demonstrācijas dalībnieki pieprasīja Katalonijas neatkarību un pauda neizpratni par to, ka reģiona nauda tiek izmantota Spānijas krīzes ugunsgrēka dzēšanai.

Katalonijas premjers uzsvēra, ka otrdienas demonstrācija reģiona vēsturē bijusi pagrieziena punkts un liecina, ka apgabals nevar turpināt pašreizējo ceļu. «Tas nebija negaidīts vasaras drudzis. Katalonijai vajag savu projektu,» sacīja A. Mass. Katalonijas premjers arī pats esot vēlējies pievienoties demonstrantiem, no tā viņu atturējuši tikai viņa pienākumi. «Katalonijai nepieciešama valsts. Gadiem ilgi mēs domājām, ka tā būs Spānijas valsts,» sacīja A. Mass.

Reģiona premjers norādīja, ka Katalonijas iedzīvotāji vēlētos palikt Eiropas Savienībā un arī eirozonā. Nākamajā nedēļā paredzēta Katalonijas premjera tikšanās ar Spānijas kolēģi Marjano Rahoju, lai apspriestu reģiona ieceres. Katalonija iepriekš Madridei lūdza aizdevumu piecu miljardu eiro apmērā, jo pamanījusies uzkrāt ievērojamus parādus.

Jāatgādina, ka Skotijas valdība, kuru kontrolē Skotijas Nacionālā partija, 2014. gadā plāno sarīkot referendumu par neatkarību no Lielbritānijas. Izskanējuši pieņēmumi, ka Skotijas neatkarības gadījumā tā neskaitītos ES valsts.

Db.lv jau vēstīja, ka Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu izteicies, ka ES jākļūst par nacionālu valstu federāciju, lai tādējādi pārvarētu ekonomisko un politisko krīzi. «Es aicinu izveidot nacionālu valstu federāciju. Nevis superlielvalsti, bet demokrātisku federāciju, kas var atrisināt mūsu kopējās problēmas, daloties suverenitātē tādā veidā, lai katra valsts un tās pilsoņi varētu labāk kontrolēt savu likteni,» Strasbūrā uzrunājot Eiropas Parlamentu, sacīja EK prezidents.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 12. septembris plkst. 16:07

Vācijas tiesai dodot zaļo gaismu Eiropas stabilitātes mehānismam (ESM), līdz pēdējo četru...

2012. gada 12. septembris plkst. 15:04

Vācijas konstitucionālā tiesa apstiprinājusi Eiropas stabilitātes mehānisma (ESM) atbilstību...

2012. gada 12. septembris plkst. 14:05

Grieķija saņēmusi «nežēlīgu pērienu» un ir pietiekoši maksājusi par savām...

2012. gada 12. septembris plkst. 13:10

Eiropas Savienībai (ES) jākļūst par nacionālu valstu federāciju, lai tādējādi pārvarētu ekonomisko...

2012. gada 11. septembris plkst. 15:10

Grieķija panākusi ievērojamu progresu savu parādu kalna samazināšanā, pavēstījis Vācijas...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....