Katalonijas premjers: Eiropas Savienībai jāgatavojas valstu izjukšanai

2012. gada 14. septembris plkst. 11:30
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Foto
Dalies ar šo rakstu

Gadījumā, ja neiznāks vienoties par nodokļu iekasēšanas kārtību, parādu krīzes nomocītās Spānijas bagātākais reģions Katalonija varētu lemt par neatkarības pasludināšanu, brīdinājis autonomā apgabala premjers Arturs Mass (Artur Mass).

Viņš arī uzsvēra, ka Eiropas Savienībai (ES) ir jāsagatavojas savās robežās esošo valstu izjukšanai, raksta britu laikraksts The Daily Telegraph. «Pienāks brīdis, kad Eiropai par šo jautājumu būs jāsāk domāt. Būtu bezjēdzīgi, ka kaut kādu stingru normu dēļ tā [ES] nespētu piemēroties mainīgai realitātei,» sacīja Katalonijas premjers.

Katalonija, kas jau tā bauda plašu autonomiju, vēlas panākt lielāku fiskālo neatkarību no Madrides. Reģions vēlas pats iekasēt nodokļus, no kuriem Madridei izmaksātu tikai noteiktu daļu. Līdzīga kārtība ir Spānijas ziemeļos esošajā Basku zemē.

Otrdien Katalonijas galvaspilsētā Barselonā demonstrācijā pulcējās 1,5 miljoni cilvēku jeb viena piektā daļa no reģiona iedzīvotāju skaita. Demonstrācijas dalībnieki pieprasīja Katalonijas neatkarību un pauda neizpratni par to, ka reģiona nauda tiek izmantota Spānijas krīzes ugunsgrēka dzēšanai.

Katalonijas premjers uzsvēra, ka otrdienas demonstrācija reģiona vēsturē bijusi pagrieziena punkts un liecina, ka apgabals nevar turpināt pašreizējo ceļu. «Tas nebija negaidīts vasaras drudzis. Katalonijai vajag savu projektu,» sacīja A. Mass. Katalonijas premjers arī pats esot vēlējies pievienoties demonstrantiem, no tā viņu atturējuši tikai viņa pienākumi. «Katalonijai nepieciešama valsts. Gadiem ilgi mēs domājām, ka tā būs Spānijas valsts,» sacīja A. Mass.

Reģiona premjers norādīja, ka Katalonijas iedzīvotāji vēlētos palikt Eiropas Savienībā un arī eirozonā. Nākamajā nedēļā paredzēta Katalonijas premjera tikšanās ar Spānijas kolēģi Marjano Rahoju, lai apspriestu reģiona ieceres. Katalonija iepriekš Madridei lūdza aizdevumu piecu miljardu eiro apmērā, jo pamanījusies uzkrāt ievērojamus parādus.

Jāatgādina, ka Skotijas valdība, kuru kontrolē Skotijas Nacionālā partija, 2014. gadā plāno sarīkot referendumu par neatkarību no Lielbritānijas. Izskanējuši pieņēmumi, ka Skotijas neatkarības gadījumā tā neskaitītos ES valsts.

Db.lv jau vēstīja, ka Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu izteicies, ka ES jākļūst par nacionālu valstu federāciju, lai tādējādi pārvarētu ekonomisko un politisko krīzi. «Es aicinu izveidot nacionālu valstu federāciju. Nevis superlielvalsti, bet demokrātisku federāciju, kas var atrisināt mūsu kopējās problēmas, daloties suverenitātē tādā veidā, lai katra valsts un tās pilsoņi varētu labāk kontrolēt savu likteni,» Strasbūrā uzrunājot Eiropas Parlamentu, sacīja EK prezidents.

Dalies ar šo rakstu