KM: Mainot LNB būvniecības līguma nosacījumus, būvnieks cer no valsts iegūt papildus vairāk nekā 9 miljonus eiro

2015. gada 31. augusts plkst. 17:31
Autors: Db.lv
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Atbildot uz Nacionālās Būvkompāniju apvienības 31.augustā valsts augstākajām amatpersonām adresēto publisko vēstuli, Kultūras ministrija (KM) norāda, ka maksājumi un aprēķini Nacionālajai Būvkompāniju apvienībai par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvniecības darbiem tiek veikti atbilstoši 2008. gadā noslēgtajam līgumam. Krīzes laikā deflācijas rezultātā samazinājās summa, kura valstij jāmaksā būvniekiem par LNB būvniecību, un kopš 2011. gada būvnieki mainījuši viedokli par darbu gala aprēķinu, teikts KM izplatītajā paziņojumā.

Līguma izpildi administrē un uzrauga neatkarīgs starptautisks būvuzraugs Hill International. Piemērojamos būvniecības izmaksu indeksus Kultūras ministrijai iesniedz Centrālā statistikas pārvalde atbilstoši līgumā noteiktajam, kas paredz arī būvniecības darbu izmaksu indeksācijas kārtību.

Būvnieku viedoklis jautājumā par inflācijas un deflācijas indeksiem mainījās 2011. gadā. Līdz ar krīzi šie indeksi mainījās, samazinot valsts izdevumus par LNB būvniecību, tomēr kopš līguma noslēgšanas brīža līdz 2011. gadam tie netika apšaubīti. Pēc KM rīcībā esošās informācijas, arī LNB Uzraudzības padome līdz šim brīdim nav apšaubījusi līgumā paredzēto kārtību.

Aprīlī Nacionālā Būvkompāniju apvienība informēja KM par to, ka valstij jāmaksā būvniekiem 9 443 427 eiro (ieskaitot PVN). Šāda prasība celta, būvniekiem piemērojot vienpusēji izvēlētus būvniecības izmaksu indeksus. KM šo prasību nekad nav atzinusi.

Diemžēl savā publiskajā paziņojumā Nacionālā Būvkompāniju apvienība noklusē, ka saskaņā ar 2015. gada sākumā Hill International aprēķināto izmaksu korekciju, kas radusies deflācijas rezultātā, Nacionālā Būvkompāniju apvienība valstij ir parādā 5,3 miljonus eiro. Būvnieki šos aprēķinus nav ne apstiprinājuši, ne nolieguši.

Jāpiebilst arī, ka pēc Hill International norādījuma līdz š.g. 31.augustam būvniekiem bija jāiesniedz grafiks būvniecības defektu novēršanai un nepabeigto darbu paveikšanai. Pēc KM rīcībā esošās informācijas, darbs pie defektu novēršanas nav noticis vismaz gadu, un šobrīd LNB ēkā joprojām ir ap 75 nenovērstiem defektiem.

KM jau samaksājusi Nacionālajai Būvkompāniju apvienībai 195 950 807 eiro (ieskaitot PVN). Ja kāda no pusēm nav apmierināta ar kāda līguma punkta izpildi, saskaņā ar līgumu šai pusei ir iespēja vērsties tiesā.


 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi