Pasaulē

Kongo «izsaimniekots» miljards no ES palīdzības naudas

Jānis Rancāns, 03.10.2013

Foto: AFP/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Vismaz viens miljards eiro no Eiropas Savienības (ES) palīdzības finansējuma Kongo Demokrātiskajai republikai ticis iztērēts nelietderīgi, atklāts veiktajā auditā.

Luksemburgā bāzētā Eiropas revīzijas palāta atklājusi, ka no 16 palīdzības programmām, kuras laika posmā no 2003. līdz 2011. gadam saņēmušas finansējumu 1,9 miljardu eiro apmērā, tikai mazāk nekā pusē gadījumu tiks sasniegti galvenie izvirzītie mērķi, vēsta Euobserver. Savukārt tie projekti, kas sasniegs savu mērķi, ilgtermiņa nekādu iespaidu uz vietējām sabiedrībā neatstāšot.

Eiropas revīzijas palātas pārstāvji Eiropas naudas nelietderīgu tērēšanu Kongo Demokrātiskajā republikā ilustrēja ar cietuma kompleksa celtniecību valsts austrumu reģionā. ES apmaksājusi jauna cietuma un tiesas būvniecību, taču ēku komplekss ir tik milzīgs, ka Kongo varasiestādēm nav iespēju to uzturēt. Savukārt 2005. gadā ES apmācījusi un apbruņojusi aptuveni tūkstoš policistu, bet, kad palātas pārstāvji 2012. gadā ieradās valstī, lai pārbaudītu vienības darbības progresu, visi apmācītie policisti bija izgaisuši.

Paralēli pārāk ambicioziem projektiem ES varasiestādes dažreiz nerēķinās ar vietējās korupcijas risku. Vienlaikus ES ar saviem palīdzības projektiem vietējo iedzīvotāju acīs var tikt uztverta kā valdošā režīma atbalstītāja. Tikmēr Eiropas Komisija uzskata, ka palīdzības programmas minētajai Āfrikas valstij darbojas nevainojami.

«Šīs ārkārtīgi vārgās valsts kontekstā, komisija uzskata, ka ir sasniegti daudzsološi sākotnējie rezultāti,» paudušas ES varasiestādes, norādot, ka Kongo Demokrātiskajā republikā eksistē zināmi riski, tomēr tie nepārsniedz ieguvumus. Komisija uzskata, ka Eiropas palīdzības programmas Kongo Demokrātiskajā republikā darbojas labi.

Šā gada jūnijā Eiropas revīzijas palāta atklāja, ka vismaz viens miljards no ES finanšu palīdzības laika posmā no 2011. līdz 2013. gadam ticis «izzagts», galvenokārt pateicoties valstī valdošajai korupcijai. Luksemburgā bāzētā Eiropas revīzijas palāta ir pazīstama ar saviem negatīvajiem vērtējumiem, norāda Euobserver.