Kreditēšanas tirgus dinamika šobrīd neliecina par pārkaršanas draudiem

Autors: Žanete Hāka
2017. gada 28. septembris plkst. 14:29

Pēdējo mēnešu laikā izraisījušās diskusijas par Latvijas ekonomikas iespējamo kustību pārkaršanas draudu virzienā. Ja piedāvājuma pusē noteiktas uzkaršanas pazīmes tiešām vērojamas, tad pieprasījuma puses faktoros tādu šobrīd nav, ko apliecina arī naudas rādītāju dinamika, norāda Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

Lai gan augustā audzis no jauna izsniegto kredītu apjoms, kredītportfeļa atlikums praktiski nav mainījies, un arī tā gada pārmaiņu temps jau ilgāku laiku ir tuvs nulles līmenim (augustā nefinanšu uzņēmumiem +0,4%, mājsaimniecībām -1%). Līdz ar to kredīti nav faktors, kas nozīmīgi ietekmētu naudas daudzumu apgrozībā. Banku piesaistīto noguldījumu kāpums gan ir nedaudz straujāks, pateicoties investīciju un Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu ieplūdei, kā arī eksporta kāpumam, tomēr arī tas gada skatījumā augustā veidoja vien +2,7%.Kopējais iekšzemes kredītu atlikums augustā nemainījās, mazliet sarūkot nefinanšu uzņēmumiem (par 0.2%), bet pieaugot mājsaimniecībām (par 0,1%) izsniegtajiem aizdevumiem. Iekšzemes kredītu gada pārmaiņu temps augustā bija 0,8%.

No jauna izsniegto kredītu (neskaitot pārskatītos kredītus) apjoms augustā par 17% pārsniedza jūlija un par 28.5% pērnā gada augusta rādītāju. Savukārt gada pirmajos astoņos mēnešos kopumā no iepriekšējā gada atbilstošā perioda apjoma tie atpalika par 2,4%.

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi augustā palielinājās par 1,1%, tostarp nefinanšu uzņēmumu noguldījumi auga par 2,1%. Savukārt mājsaimniecību noguldījumi saruka par 0,4% (gada kāpuma temps attiecīgi 8,5% un 6,8%).Noguldījumu kāpums veicināja arī Latvijas devuma pieaugumu eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 (par 1,8%; gada pieauguma temps 2,8%). Eirozonas rezidentu Latvijas kredītiestādēs veiktie noguldījumi uz nakti palielinājās par 1,7%, noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem - par 3,3% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu - par 0,4%.

Šā gada nogalē un arī 2018. gadā krasas pārmaiņas noguldījumu dinamikā nav gaidāmas. Kopumā pozitīvais patērētāju noskaņojums un uzņēmēju investīciju aktivitātes arī neveicina pārāk strauju uzkrājumu veidošanu banku kontos. Kreditēšanas pārmaiņas būs mēreni pozitīvas, norādot uz būtiski atšķirīgo situāciju no pirmskrīzes pārkaršanas pazīmēm 2006.-2008. gadā.