Kukuļošanas paraugstunda: Kā Walmart nokļuva Meksikā 

Wal-Mart de Mexico pierādījis sevi kā agresīvu un radošu kukuļotāju, kas piedāvāja dāsnas samaksas, lai panāktu to, kas citādi ar likumu ir liegts, veicot pētījumu, secinājis laikraksts The New York Times. 

Gunta Kursiša, 2012. gada 20. decembris plkst. 13:24

Mazumtirdzniecības gigants Walmart ar korupcijas palīdzību kopumā Meksikā atvēris 19 veikalus, liecina laikraksta rīcībā esošā informācija. Viens no šiem veikaliem uzcelts Mehiko ziemeļu daļā, netālu no Teotihuakanas piramīdu drupām, kas piesaista tūristus no visas pasaules. Walmart pirms veikala celtniecības aplēsa, ka šo tirdzniecības vietu ik stundu varētu apmeklēt 250 pircēji.

Walmart no veikala būvniecības tik izdevīgā vietā 2003. gadā atturēja pilsētas vadošo amatpersonu pieņemtais lēmums ierobežot ēku celšanu netālu no piramīdām, jo šis rajons jau tolaik bija pārāk blīvi apdzīvots. Rezultātā amatpersonas pieņēma lēmumu, kas aizliedz komerciālu celtņu būvi minētajā teritorijā, iznīcinot Walmart cerības iegūt izdevīgo atrašanās vietu.

Tomēr, kā liecina ieraksti un intervijas, amatpersonas mainījušas savu viedokli, kad Walmart piedāvājis apmaiņā pret kāroto celtniecības atļauju 52 tūkstošu ASV dolāru apjomīgu kukuli.

Plāns bija sekojošs: tā kā karte, kurā norādītas celtniecības lieguma teritorijas, nestājas spēkā pirms publicēšanas valdības laikrakstā, piekukuļotajām amatpersonām vēl bija iespēja izmainīt karti pirms tā parādās laikrakstā. Rezultātā – kad karte tika publicēta, no komerciālu celtņu būvēšanas lieguma Walmart tīkotajā zemes gabalā nebija ne vēsts, un problēma bija atrisināta.

Ziņas par Walmart tiesībām celt veikalu tik tuvu vēsturiskajām drupām izraisīja protestētāju aktivitātes, ieskaitot bada streikus un kustību Mehiko jaunajos medijos. Par spīti veiktajām pārbaudēm, netika atklāts, ka publicētā karte tikusi izmainīta īsu brīdi pirms tās publicēšanas, un 2004. gada Ziemassvētkos Walmart veikals tika atvērts, apliecinot, ka Walmart grasās kļūt par nozīmīgu spēlētāju Meksikā, raksta New York Times.

Pēc laikraksta rīcībā esošiem konfidenciāliem Walmart dokumentiem kopumā Meksikā ar kukuļdošanas palīdzību veikalu tīkls atvēris 19 veikalus.

Walmart runasvīrs pirmdienas vakarā paziņoja, ka saistībā ar laikrakstā aprakstītajām situācijām uzņēmumā jau tiek veikta iekšējā pārbaude, kas vēl nav noslēgusies, tādēļ pašlaik secinājumu par šiem gadījumiem kompānijai neesot. Tāpat Walmart sadarbojoties ar atbildīgajām instancēm.

Walmart ir pasaulē lielākais mazumtirgotājs, un tajā 28 valstīs strādā 2,1 miljons darbinieku. Ieņēmumi uz  vienu darbinieku veido 199 500 ASV dolārus, bet peļņa - 7100 ASV dolārus.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 05. decembris plkst. 12:13

Rīgas mērs Nils Ušakovs uzskata, ka nedz viņam pašam nedz viņa vadītajai...

2012. gada 05. decembris plkst. 11:43

Latvijas korupcijas uztveres indekss (KUI) šogad ir gana zems un sasniedz vien...

2012. gada 03. decembris plkst. 9:05

Ņemot vērā darbinieku skaitu un korupcijas gadījumu skaitu, tad uz vienu darbinieku...

2012. gada 27. novembris plkst. 12:06

Autobraucēji Krievijā izmanto tehnoloģijas, proti, kameras, ar kurām iemūžina uz ceļa notiekošo,...

2012. gada 23. novembris plkst. 15:01

Nākamā diena, kas seko pēc Pateicības dienas, ASV ieguvusi «melnās piektdienas» apzīmējumu....

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...