Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors: Igauņu mērķis ir iznīcināt pierobežu 

«Manuprāt, šobrīd būtu svarīgi samazināt alkohola akcīzi tieši tāpēc, ka igauņu galvenais mērķis ir iznīcināt pierobežu,» uzskata Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols.

Monta Glumane, 07.6.2019

Foto: LETA

Šādu viedokli viņš pauda Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotajā preses brīfingā «Akcīzes nodoklis. Pētījuma dati un potenciālie attīstības scenāriji». Preses pasākumā tika prezentēti jaunākie Igaunijas iedzīvotāju aptaujas rezultāti un pausti viedokļi saistībā ar akcīzes nodokļa likmes izmaiņām Igaunijā, ņemot vērā, ka Igaunijas valdība ir nolēmusi no jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokli alum, sidram un stiprajiem dzērieniem.

D.Vītols norādīja, ka LANA ir izstrādājusi divus scenārijus. Pirmais no tiem, ja saistībā ar akcīzes nodokli Latvijā nekas netiek mainīts un otrs, ja Latvija seko igauņiem un samazina akcīzes nodokli gan grādīgajiem dzērieniem, gan alum. Viņš minēja, ka 2018. gadā no akcīzes nodokļa Latvijā un pierobežā, valsts budžetā tika ieņemti aptuveni 391 miljons eiro un aptuveni 70 miljoni eiro no tiem bija pierobežā.

«Protams, ka neviens scenārijs nebūs tāds, kurā Latvija varēs iegūt vairāk naudu šā vai 2020. gada budžetā. Mūsuprāt, samazinājums rada daudz mazākus zaudējumus nekā tad, ja mēs iesaldētu akcīzes nodokli. Būtu jāņem vērā arī tas, ka ja mēs samazinātu akcīzi, tad noteikti samazinātos arī nelegālais tirgus un, iespējams, parādītos arī Lietuvas pierobežas tirgus, kas varētu kompensēt to, ka akcīzes likme Latvijā samazinās,» viedokli pauda D.Vītols.

Viņaprāt, ja tiek samazināts akcīzes nodoklis un saglabāta alkohola tirdzniecība pierobežā, tad ir jāņem vērā, ka tā nav Latvijas iedzīvotāju nauda, bet tā ir Igaunijas un Somijas iedzīvotāju nauda, kas ieplūst Latvijas budžetā. D.Vītols uzsvēra, ka ja tiek likvidēta alkohola tirdzniecība pierobežā, tad viss šis budžets ir jāsadala uz Latvijas iedzīvotājiem.

«Vēl ir interesants faktors, ka igauņi šoreiz noteikti nav lēni, nekādā gadījumā un tādā ātrumā kā viņi maina akcīzi, tas, manuprāt, ir ļoti liels precedents un viņu lielākais mērķis ir – jūnijs, jūlijs un augusts, kad ir lielākais atvaļinājumu laiks un cilvēki visvairāk arī dodas pierobežas virzienā. Vēlētos atkārtot arī publiskajā telpā izskanējušos argumentus, ka tagad palielināsies pieejamība un alkohols kļūs baigi lēts, bet ja mēs paskatāmies potenciālo samazinājumu grādīgajiem dzērieniem, tad šobrīd akcīze un PVN ir 8, 91 eiro, ja mēs samazinātu akcīzi par 25%, tad akcīze un PVN par katru litra pudeli 40% būtu 6,66 eiro. Samazinājums būtu par aptuveni 1,50 eiro. Tas noteikti nebūtu nekas tāds, ka mēs ļoti palielinātu pieejamību iedzīvotājiem. Noteikti nevar samazināt akcīzi līdz 0. Mums būtu nepieciešams vairāk laika diskusijai un samazinot zaudējumus mēs varētu samazinot akcīzi un turpināt diskusijas, ko mēs turpmāk darām ar nodokļu politiku. Šobrīd nāk vasaras periods un laika ir ļoti maz,» norādīja D.Vītols.

Tevi varētu interesēt

Alkoholisko dzērienu cenas šogad Latvijā var kāpt vēl lielākā mērā, nekā augs...

Latvijā ir viens no augstākajiem stipro alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļiem Eiropā, secināts...

Iecerētais akcīzes nodokļa pieaugums par 3% stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem nedos ievērojamu...

Autopārvadājumu uzņēmumiem, kuriem ir līzingā ņemtas mašīnas, situācija ir smaga, un,...

Satiksmes ministrija (SM) daļēji apmierinājusi autopārvadātāju prasības, tādēļ nozares pārstāvji...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Modes māksliniece Natālija Jansone radījusi apģērbu līniju degvielas tirgotāja Virši - A...

Acu aprūpes uzņēmuma OC VISION pamati likti deviņdesmito gadu sākumā un tas joprojām...

Veikala Bergs (SIA Mode Pluss) īpašniece Ilze Priede-Kļaviņa biznesu vada racionāli un...

Lietuvā no novembra būs aizliegts ražot un tirgot bērnu šampanieti, kā arī...

Neviens vasaras izklaides pasākums nav iedomājams bez vēderpriekiem; ēdinātājiem dalība festivālā...

Tirdziņu organizatoru mērķis nav gūt milzu peļņu...

Latvijā ieviešamo iepakojuma depozīta pieņemšanas tehnoloģisko sistēmu, kas, visticamāk, izmaksās...

Latvijā atklāta jauna vietne steidzamo darbu pasūtītājiem un izpildītājiem...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šonedēļ veicis procesuālas darbības skaistumkopšanas uzņēmumā...

Ēdināšanas uzņēmuma AS «Lido» nākotnē varētu pamest Vācijas tirgu, taču gala lēmums...