Latvijas zinātnieki atklāj, kā uzlabot putnu gaļas kvalitāti ar skuju ekstrakvielām

2012. gada 27. novembris plkst. 13:04
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Putnu produktivitāti, kā arī broilercāļu gaļas un olu kvalitāti būtiski uzlabo jauno skuju ekstraktus saturošo produktu lietošana putnu ēdināšanā, noskaidrots divu Latvijas zinātnisko institūtu realizētajā ERAF projektā.

Projektā, kuru īsteno LLU Biotehnoloģijas un veterinārmedicības zinātniskā institūta Sigra un Latvijas valsts Mežzinātnes institūta Silava zinātnieki, vairāku gadu gaitā veikti pētījumi par dabīgo bioloģiski aktīvo vielu ekstrakciju no skujām un to izmantošanu broilercāļu un dējējvistu barības sastāvos, pastāstīja projekta darba grupas pārstāve bioloģijas zinātņu doktore Īra Irēna Vītiņa.

«Noskaidrots, ka šo jauno skuju ekstraktus saturošo produktu pielietošana putnu ēdināšanā palielina to produktivitāti un būtiski uzlabo broilercāļu gaļas un olu kvalitāti,» sacīja Ī. I. Vītiņa. 

Viņa skaidroja, ka broilercāļu gaļā un olās palielinās skuju ekstraktproduktos esošās dabīgās bioloģiski aktīvās vielas, īpaši Omega–3 grupas taukskābes, karotinoīdi, C un E vitamīni, bet samazinās holesterīna līmenis, salīdzinot ar tradicionāli ražoto putnu gaļas un olu sastāvu. «Šādu skuju dabīgo bioloģiski aktīvo vielu saturošo – tas ir, inovatīva sastāva - putnkopības produktu izmantošana uzturā kavē cilvēku organismā riska faktorus, kas izraisa dažādas slimības,» uzsvēra zinātniece.

Mežistrādes procesā cirsmās paliek vairāki tūkstoši – līdz pat 250 tūkstošiem - tonnu neizmantotas egļu un priežu skujas, kas satur cilvēku un putnu organismam nepieciešamās dabīgās bioloģiski aktīvās vielas – hlorofilīnu, taukskābes vitamīnus, minerālvielas, polisterolu un poliprenolus, skaidroja bioloģijas zinātņu doktore Īra Irēna Vītiņa. Kokšķiedras saturs skujās kavē tajās esošo bioloģiski aktīvo vielu izmantošanu putnu organismā,  piepilda pētniece.

Projekts realizēts ERAF fonda atbalstu aktivitātē 2.1.1.1. Atbalsts zinātnei un pētniecībai Nr.2010/0228/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/034 Inovatīvu putnkopības produktu ieguve izmantojot mērķtiecīgas lopbarības sastāvdaļas uz mežizstrādes atlieku bāzes. 2010. gada 1. septembrī aizsāktais projekts noslēgsies nākamgad 30. augustā.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām