Būve

LEC: šogad pieaugs būvniecības izmaksas

Lelde Petrāne, 02.03.2011

SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad turpināsies būvniecības izmaksu pieaugums, ko veicina ne tikai izmaiņas nodokļos un būvniecības materiālu izejvielu sadārdzināšanās, bet arī darbaspēka izmaksu pieaugums, prognozē SIA Latvijas Energoceltnieks (Būvkompānija LEC) valdes priekšsēdētājs Andris Asars-Asarovskis.

«Maksimāli iespējamā izmaksu optimizācija būvniecības sektorā jau ir notikusi un runāt par turpmāku būtisku izmaksu kritumu nav pamata. Gluži pretēji, līdz ar nodokļu celšanos, būvmateriālu un darbaspēka izmaksu pieaugumu varam sagaidīt būvniecības izmaksu kāpumu. Jau šobrīd nozarē esam novērojuši būvniecības izmaksu kāpumu atsevišķās pozīcijās,» skaidro Asars – Asarovskis.

Pēc viņa domām, «nepastāvība un nekonsekvence valsts nodokļu politikā, kā arī joprojām tikai vārdos paustais valdības atbalsts tautsaimniecībai, neveicina ekonomikas atlabšanu, bet gan veido papildus slogu uzņēmumiem un rada haosu visās tautsaimniecības nozarēs kopumā».

Jau šobrīd nozarē esot jūtams kvalificētu speciālistu trūkums - esošie speciālisti burtiski tiek izķerti. Tā rezultātā var palielināties darbaspēka izmaksas. Cilvēkresursu deficītu visspēcīgāk būvkompānijas izjutīšot līdz ar sezonas sākšanos.

Būvkompānijas vadītājs arī atzīmē, ka, samazinoties būvniecības apjomiem, būvmateriālu vairumtirgotāji nav veidojuši atsevišķu materiālu uzkrājumus. Līdz ar to nereti veidojas situācija, kad būvniecībai nepieciešamie materiāli ir jāpasūta no ārvalstīm, kas ne tikai sadārdzina materiālu izmaksas, bet arī prasa ilgāku laiku to piegādei. Turklāt tendences pasaules tirgū liecina, ka pieaugs metālu un kokmateriālu cenas.

«Pieaugot būvniecības materiālu cenām, viennozīmīgi augs arī būvniecības izmaksas kopumā, kas var sarežģīt darbu izpildi tām būvkompānijām, kas par konkrēto objektu piedāvājušas zemāko – dempinga cenu. Tā joprojām ir liela problēma iepirkumu konkursos, kā rezultātā tiek degradēta būvniecības nozare kopumā, jo atsevišķas būvkompānijas joprojām ir gatavas upurēt sava uzņēmuma ilgtspēju, lai uzvarētu konkursā, piedāvājot zemāko cenu bez objektīva seguma,» sūdzas Asars – Asarovskis.

Kā vēstīts, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi, šā gada janvārī būvniecības izmaksu kopējais līmenis Latvijā pieauga par 1,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.