Investors

Lielākais akciju atpircējs - Apple

Jānis Šķupelis, 27.03.2019

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Akciju atpirkšana un dividenžu izmaksa bijusi jaunos rekordos

Viens no akciju cenu pieauguma balstiem turpina būt pašu kompāniju centieni atpirkt akcijas. Turklāt pagājušajā gadā ASV Standard & Poor’s 500 uzņēmumi šim nolūkam tērējuši līdzekļus 806 miljardu ASV dolāru apmērā, kas ir jauns rekords, liecina S&P Dow Jones Indices dati. Tas ir par 56% vairāk nekā 2007. gadā. Tāpat S&P 500 kompāniju izmaksāto dividenžu apmērs pagājušā gada ceturtajā ceturksnī sasniedza gandrīz 120 miljardus ASV dolāru, kas arī ir jauns rekords un par 3,5% vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Tiek norādīts – daudzas ASV kompānijas šādi mēģinājušas atalgot savus akcionārus uz agrāk izsludināto nodokļu atlaižu rēķina.

Akciju atpirkšana ir uzskatāma par ierastu praksi, kad tiek atalgoti investori - tas mazina akciju skaitu/piedāvājumu un liek augt akciju cenām. Tas rāda uzņēmuma ieinteresētību dot tūlītējus guvumus akcionāriem. Līdzīgi ir arī dividendēm. Tiesa gan, dažkārt akciju atpirkšana izpelnās kritiku, jo šāda situācija var arī liecināt, ka kompānijas īsti neredz veidus, kur savus naudas uzkrājumus ieguldīt – maksājot dividendes un atpērkot akcijas, tiek iztērēti līdzekļi, kurus citādi varētu investēt nākotnes attīstībā. Bieži kritiku izpelnās arī tas, ka kompānijas savas akcijas atpērk par ļoti augstu cenu. Jau ziņots - viens no akciju skaita samazināšanās efektiem vēl ir mākslīgs uzņēmuma peļņas rādītāju/koeficientu pieaugums, jo tie tiek aprēķināti uz vienu akciju (akciju skaitam sarūkot, peļņa uz vienu akciju aug pat tad, ja realitātē kopējā peļņa nemainās). Šo investoru vidū ļoti populāro rādītāju pieaugums attiecīgi uzlabo uzņēmuma pievilcību, neskatoties uz to, ka uzņēmums būtībā ir saglabājies tāds pats kā iepriekš.

Lielākais akciju atpircējs pagājušogad bija Apple – šī kompānija šos vērtspapīrus uzpirka 74,2 miljardu ASV dolāru vērtībā. 10 gadu laikā šis viedtālruņu ražotājs akciju atpirkšanai iztērējis jau vairāk nekā ceturto daļu no triljona ASV dolāru. Vēl gigantiski akciju atpircēji pagājušogad bija Oracle, Wells Fargo, Microsoft un Merck.

Visu rakstu lasiet 27. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!