Liepājas metāla sirds stājas; gaidāms dzīves līmeņa kritums reģionā 

A/s Liepājas metalurgs maksātnespējas sekas būs strauja dzīves līmeņa pazemināšanās reģionā.

Vēsma Lēvalde, 05.11.2013

Foto: LETA

A/s Liepājas metalurgs (LM) administrators Haralds Velmers 4. novembrī iesniedza tiesā LM maksātnespējas pieteikumu. Rūpnīcas pārdošanu administrators cer sagatavot pusgada laikā. Aptuveni pusotrs tūkstotis cilvēku kļūs mazāk spējīgi maksāt par pakalpojumiem un precēm, izraisot dzīves kvalitātes lejupslīdi visā reģionā, paredz eksperti. Lai arī notiek centieni gatavot mīkstāku piezemēšanos, atvieglots tiks vien birokrātiskais process.

Atlaidīs ātri

Līdz 4. novembrim LM kopā ar medicīniski sanitāro daļu, kas strādā kā patstāvīga ārstniecības iestāde, bija 1889 darbinieki. Viņi tikušies ar Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāvjiem, lai vienotos par iespējami operatīvāku dokumentu apriti darbinieku atlaišanas un bezdarbnieka statusa noformēšanas procesā, DB informēja NVA direktora vietnieks Raitis Imša. Sagaidāms, ka darba tiesisko attiecību pārtraukšana masveidā sāksies pēc divām nedēļām, kad tiesa būs izskatījusi administratora iesniegto maksātnespējas pieteikumu. Tiks izstrādāta maršruta lapa katram darbiniekam, lai viņš zinātu dokumentu aprites kārtību. Aģentūru jauda, mobilizējot papildu darbiniekus, ir ap 100 klientu dienā. Aptuveni tikpat daudz cilvēku spēs apkalpot LM personāla daļa. Līdz ar to visi atlaišanai pakļautie LM darbinieki «vilka pasi» būs saņēmuši jau decembra sākumā. Pēdējā algas izmaksa paredzēta 8. novembrī.

Darbinieku kopējais noskaņojums uzņēmumā ir drūms, DB atzina LM sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece. Tikšanās laikā noskaidrots, ka Liepājā praktiski nav vakanču, kas atbilstu LM profesijām. Tā kā ražošana apturēta jau kopš pavasara, labākie darbinieki jau aizgājuši un nedaudzās vakances metālapstrādē aizpildītas.

Lai gan bezdarbnieku statusu varēs iegūt samērā ātri, tāpat īpaši metalurgiem tiks veidotas valsts finansētas pārkvalificēšanās un apmācību grupas, novirzīti līdzekļi pagaidu algotajiem darbiem un subsidētām darbavietām uzņēmumos, neviens no valsts piedāvātajiem risinājumiem nesola ienākumus kaut vai ģimenes iztikas minimuma līmenī.

Darba tirgū negaida

Bijušajiem metalurgiem eksperti paredz grūtības jauna darba meklējumos. Viens no iemesliem ir daudzu darbinieku vājās valsts valodas zināšanas. R.Imša atzīst, ka varētu būt problēmas ar Liepājas mācību iestāžu jaudu, kas spēj īstenot atbilstošas apmācību programmas. Arī citas pārkvalificēšanās un apmācību programmas ir atkarīgas no mācību iestāžu operativitātes un jaudas.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Lai gan NVA piedāvās subsidētās darbavietas, darba devējiem esot maza interese par bijušajiem LM darbiniekiem. R.Imša to saista ar faktu, ka daudzi cilvēki uzņēmumā nostrādājuši 20, 30 un vēl vairāk gadu, bet LM darba apmaksas sistēma un darba organizācija bijusi vairāk atbilstoša sociālismam, ne kapitālismam. Tāpēc darba devēji neesot pārliecināti, ka šie cilvēki spēj strādāt tik intensīvi, kā to prasa mūsdienu darba tirgus.

Daļai risinājums būs mobilitātes pabalsti, jo vakances metālrūpniecībā ir, piemēram, galvaspilsētā, norāda NVA. Tomēr cilvēku aizplūšana ietekmēs pārējo liepājnieku situāciju, jau tagad vērojama darba algu pazemināšanās, samazinās apgrozījums un kvalitāte tirdzniecībā un sabiedriskajā ēdināšanā. Nobažījušies arī komunālo pakalpojumu sniedzēji. «Likums visiem ir vienāds – par pakalpojumu jāmaksā,» saka SIA Liepājas enerģija valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs. Vienlaikus viņš atzīst, ka LM bankrots ietekmēs komunālo pakalpojumu sniedzējus, kuriem kritīsies patēriņš un pieaugs parādnieku skaits. Papildu slodze būs pašvaldības sociālajam budžetam. Viņaprāt, vienīgais risinājums ir valsts programma vai līdzekļu piešķiršana pašvaldībai, lai operatīvi radītu jaunas darbavietas, piemēram, pašvaldības infrastruktūras sakārtošanā.

Izvadīs ar mūziku

LM vienmēr bijis viens no aktīvākajiem sporta un kultūras pasākumu atbalstītājiem Liepājā. Tāpēc kultūras jomas pārstāvji iespēju robežās tagad cenšas atbalstīt LM darbiniekus. Liepājas Simfoniskais orķestris vienojies, ka Liepājas Latviešu biedrības namā 29. decembrī speciāli LM darbiniekiem būs iespēja bez maksas apmeklēt svētku koncertu. Savukārt administrators H. Velmers uzsver, ka maksātnespējas pasludināšana pavērs jaunas iespējas gan pašam uzņēmumam, gan – ilgtermiņā – lielākajai daļai darbinieku.

Tiesai maksātnespējas pieteikums jāizskata nākamo divu nedēļu laikā. Maksātnespējas pasludināšanas gadījumā LM pilnībā pāries maksātnespējas administratora H. Velmera pārraudzībā.

Ražošanas atjaunošana atkarīga arī no tā, vai iekārtas tiks saglabātas darba kārtībā, kam nepieciešama gāzes piegāde. Pašlaik ar a/s Latvijas gāze ir vienošanās. Iestājoties uzņēmuma maksātnespējai, kreditoriem būs jāpieņem lēmums par mantas uzturēšanu un no tā arī izrietēs turpmākās attiecības ar Latvijas gāzi, norāda H.Velmers.

Uz ražošanas atjaunošanu cer arī saistītie uzņēmumi. DB jau rakstīja, ka LSEZ a/s Liepājas osta LM iepriekš ap 30% kravu apgrozījuma veidoja LM produkcija, savukārt LSEZ SIA Elme-Messer-Metalurgs ar ES līdzfinansējumu pērn uzcēla deviņus miljonus latu vērtu gāzu rūpnīcu modernizētās LM tēraudkausēšanas ražotnes vajadzībām.

Tevi varētu interesēt

Šodien, 4. novembrī, AS Liepājas metalurgs tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) administrators...

Pēc uzņēmuma Liepājas metalurgs maksātnespējas Liepājā bez darba varētu palikt vairāk nekā...

Aptuveni pirms trim gadiem spānis Hose Manuels Abels (Jose Manuel Abel) zaudēja...

Finanšu grūtībās nonākušās AS Liepājas metalurgs tiesiskās aizsardzības procesa...

Spānija pieredzējusi pirmo ceturkšņa ekonomikas izaugsmi kopš 2011. gada, atsaucoties...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...