Mežacīruļi konkurēs ar salātiem 

Jelgavas novada z/s Mežacīruļi blakus biogāzes stacijai uzbūvējuši jaunu siltumnīcu kompleksu.

Sandra Dieziņa, 2013. gada 03. jūlijs plkst. 8:00

Tādejādi viens no lielākajiem lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem dažādojis uzņēmējdarbību un startē jaunā nišā – salātu un garšvielu audzēšanas jomā. Tieši daudznozaru statuss saimniecībai ļauj dažādot savu darbību un rada papildu iespējas gūt ieņēmumus. Mežacīruļi nodarbojas ar piena lopkopību, augkopību, biogāzes ražošanu un dārzeņu audzēšanu segtajās platībās.

Siltumnīcu komplekss aizņem 0,5 ha platības un tajā ieguldīti 495 tūkstoši latu, no kā publiskais finansējums ir 40 % jeb 198 tūkstoši Ls. Siltumnīcas ir loģisks solis pirms vairākiem gadiem realizētajam biogāzes projektam, kur kopumā investēti teju divi miljoni Ls, no kā publiskais finansējums bija 670 tūkstoši Ls. Siltumnīcās tiek izmantots siltums, ko saimniecība iegūst biogāzes ražotnē, tādējādi nodrošinot efektīvu saražotā izmatošanu. 

Siltumnīcās tiek audzēti vairāku šķirņu salāti un garšvielas, kas jau nonākuši veikalu tīklos Maxima, Rimi un šobrīd notiek sarunas ar citiem tirgotājiem par to realizāciju. Saimniece Vija Cīrule stāsta, ka mērķis ir piegādāt veikaliem vietējo preci visu cauru gadu. Šobrīd salātu nišā galvenokārt vērojama importa prece, bet Mežacīruļi piedāvā alternatīvu – pašu mājās audzētus dārzeņus. Perspektīvā plānots audzēt arī gurķus. Tiesa, pie izaudzēto dārzeņu loģistikas un pārdošanas vēl esot nopietni jāstrādā, jo šī saimniecībā ir jauna pieredze. V. Cīrule lepojas, ka saimniecība ir viena no retajām, kur dārzeņi aug augsnē, nevis, piemēram, akmens vatē, kā citviet.

Konkurence šajā nišā gan ir sīva, to nenoliedz arī citi nozares dalībnieki. Tiesa, lapu salātu nišā vērojams lielākoties imports. Asociācijas Latvijas dārznieks vadītājs Jānis Bērziņš vērtē, ka salātu niša ir salīdzinoši brīva, taču veikaliem nepieciešami lieli apjomi un vienmērīgas piegādes. Turklāt jābūt skaidrībai, ko tirgus pieprasa un cik lielos apjomos, lai varētu rēķināties ar noietu.

Pēdējo trīs gadu laikā investīcijas Mežacīruļu fermas rekonstrukcijā un siltumnīcu izveidē sasniegušas gandrīz viens miljons Ls, kur publiskais finansējums ir 397 tūkstoši Ls. Tādējādi kopā saimniecība aizvadīto piecu gadu laikā lauksaimniecības attīstībā investējusi 3,1 miljonu Ls. Savukārt nodokļos valstij ik gadu Mežacīruļi un tā meitasuzņēmums MC bio nomaksā virs 120 tūkstošiem latu. V. Cīrule uzsver, ka sabiedrībai un pašvaldībai jāzina, ko ražojošie lauksaimnieki dod valstij, pašvaldībai un tautsaimniecībai kopumā un tas būtu jāņem vērā, izvērtējot ES un valsts atbalsta piešķiršanu projektu realizācijai. Darbavietu skaits saimniecībā jau sasniedzis 30, turklāt septiņām ģimenēm saimnieki nodrošina ar dzīvojamo platību. Vasaras sezonas laikā darbavietu skaits pieaug vēl par 10. 

Jāatgādina, ka laikā no 2002. līdz 2007. gadam saimnieki piena lopkopībā ieguldīja ap 400 tūkstošus Ls, no kā publiskais finansējums bija 177 tūkstoši latu. Par šo naudu tika rekonstruēta padomju laika kūts un iepirkts jauns ganāmpulks, kas šobrīd dod atdevi. Pie biogāzes projekta ģimenes saimniecība sāka strādāt pēc tam, kad saņēma atteikumu finansējuma piešķiršanai jaunas kūts celtniecībai. Biogāzes ražotne tapa uz vecās fermas bāzes kā izejvielu krātuve, kur ražošanas procesā tiek izmantoti fermā saražotie kūtsmēsli un savu darbību jaunuzceltā stacija sāka 2010. gadā.  

«Saimniecībā gūtā peļņa ļauj investēt fermās, lai tās kļūtu konkurētspējīgākas. Vecās fermas pārtaisītas un pēc pārbūves ielikām iekšā jaunas tehnoloģijas, iegūstot četras jaunas mītnes, iepriekš darbojāmies pusotrā mītnē,» stāsta saimnieks Juris Cīrulis. Šobrīd Mežacīruļi apsaimnieko 700 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, saimniecībā ir 268 slaucamās govis, kopumā 528 lopu ganāmpulks.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2013. gada 03. jūlijs plkst. 8:25

Maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmums Matss radījis jaunu zīmolu Cannelle...

2013. gada 02. jūlijs plkst. 11:36

Uzņēmums Biograph organic sweets, kas ražo ekoloģiskus saldumus – Augļu Kubus, uzsācis...

2013. gada 01. jūlijs plkst. 12:22

Salīdzinot ar aizvadīto gadu, šogad Jāņos par 12% ir palielinājies pieprasījums pēc...

2013. gada 28. jūnijs plkst. 13:09

No 1. jūlija piena produktu ražotāja Trikātas siers ražotne tiks pārcelta no...

2013. gada 28. jūnijs plkst. 11:17

Piena pārstrādes a/s Lazdonas piensaimnieks 2012. gadā palielinājusi piena iepirkuma cenu, audzējot...

2013. gada 27. jūnijs plkst. 14:49

SIA Lāči neto apgrozījums pērn salīdzinājumā ar 2011. gadu palielinājies par 15,2%,...

2013. gada 25. jūnijs plkst. 14:47

Baltkrievijas rietumu daļā – Grodņas apgabala Čapunas ciematā, kas ir aptuveni 40...

2013. gada 25. jūnijs plkst. 9:32

Patlaban Forevers gaļas kombināts, kura reputācijai ēnu met tā dēvētais zirga gaļas...

2013. gada 21. jūnijs plkst. 15:33

Latvijā alus katru gadu tiek saražots vidēji 140 miljonu litru apjomā 50...

2013. gada 19. jūnijs plkst. 10:59

Pasaulē zivju cenas sasniegušas rekordaugstu līmeni, jo Ķīnas augošais pieprasījums...