Internets

Ne no brīva prāta kļūst par pirātiem

Aļona Zandere, 10.08.2016

Avots: picture alliance/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā pirātiskās vietnes apmeklē tāpēc, ka nav pieejams pienācīgs legālais saturs

Interneta pirātisma izsekošanas uzņēmumums MUSO savā pētījumā atklājis, ka Latvijā ir vislielākais pirātisko vietņu apmeklētāju skaits. Tas konstatēts, analizējot vairākus miljonus apmeklējumu failu apmaiņas, straumēšanas un lejupielādes vietnēs. Tiesa gan, pašmājās MUSO izplatīto informāciju vērtē piesardzīgi, norādot, ka lielākā daļa šī pētījuma informācijas ir maksas pakalpojums, tāpēc grūti izprast analīzes metodoloģiju. Lai vai kā – pirātisms Latvijā sit augstu vilni, to atzīst arī vietējie eksperti, tomēr tam ir savs izskaidrojums.

MUSO norāda, ka izpētījis 14 tūkst. pasaules lielāko pirātisko vietņu, un kopumā tajās reģistrēti 141 milj. apmeklējumu. Garais saraksts ar top 50 valstīm atklāj, ka Latvija, kur pirātiskās vietnes apmeklē 46,3% interneta lietotāju, ar lielu izrāvienu apsteigusi otro vietu Bulgāriju.

«Tā kā pats ziņojums ir komerciāls, atklātā veidā es to neesmu spējis atrast. Būtu interesanti noskaidrot tehnoloģiju, kā viņi šādu rezultātu ieguvuši,» teic informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.lv IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis, bilstot, ka pētījumā nav iekļauta ne Ķīna, ne Krievija, tāpēc globālus secinājumus nebūtu pareizi izdarīt.

Tomēr uz to, ka pašā Latvijā pirātisma līmenis ir augsts, norāda arī vairāki citi pētījumi. Iespējams, tas ir saistīts ar policijas vājo kapacitāti cīnīties ar problēmu. Kaut gan likums nosaka pat līdz 700 eiro lielu sodu, ja gadījumā pirāts tiek pieķerts, realitātē policija savus spēkus viņu tvarstīšanai nevelta.

Visu rakstu Ne no brīva prāta kļūst par pirātiem lasiet 10. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru