Rūpēs par darbinieku veselību, uzņēmumi šajā laikā darbiniekiem nodrošina iespēju vingrot mājās.
"Lai kolēģi varētu sagatavoties vasaras sezonai un kvalitatīvi izkustētos no saviem darba krēsliem, maiju pasludinājām par "Sport@Citadele". Tā, divas reizes nedēļā, darba dienas vidū, kopā ar kolēģiem, bet katrs savās mājās, darbiniekiem ir iespēja izkustēties profesionāļu pavadībā. Bankai ir svarīgi, ka darbiniekiem ir šāda iespēja, tāpēc katram ir nosūtīts kalendāra atgādinājums par tiešsaistes nodarbību ar SIA "Fitcamp" sertificētajām trenerēm darbinieku slēgtajā grupā," stāsta Kristīne Mennika, bankas "Citadele" korporatīvās komunikācijas vadītāja.
Savukārt "PwC" īsteno "Be well, work well" kustību, caur kuru aicina kolēģus pievērsties savai fiziskajai un emocionālajai labsajūtai, regulāri veidojot izglītojošas vieslekcijas un sportiskus pasākumus. "Vēl pirms Covid-19 kļuva par pasaules aktualitāti nr.1, liela daļa no mūsu kolēģiem šīs pašas kustības ietvaros uzsāka dalību fitnesa treneres Nikas Lindes 90 dienu veselīga dzīvesveida izaicinājumā," teic Anna Bērziņa, biznesa konsultāciju kompānijas "PwC" Mārketinga un komunikāciju vecākā speciāliste.
Uzņēmums sedz daļu no iepriekš minētā šī izaicinājuma izmaksām, atlikušo summu - paši kolēģi. Tā kā šis projekts tika iesākts vēl pirms Covid-19 kļuva par pasaules aktualitāti nr.1, tā galvenais mērķis bija aicināt darbiniekus pievērst vēl lielāku uzmanību veselīgam uzturam un fiziskām aktivitātēm "Be well, work well" kustības ietvaros. "Darbinieku atsaucība ir liela un šobrīd projektā piedalās vairāki desmiti darbinieku," teic A. Bērziņa.
Arī "Citadeles" darbinieki novērtē šādu iespēju un labprāt to izmanto - pirmajās nodarbībās pieslēdzās aptuveni 50 darbinieki, bet, ņemot vērā, ka ieraksts saglabājas, sportot var jebkurā citā katram ērtajā laikā," saka K. Mennika. Tie, kuri nevēlas sportot dienas vidū ar trenerēm, piedalās "Citadele Endomondo Movements 2020" izaicinājumā. Viņa teic, ka darbiniekiem ir jāpiedāvā dažādas izvēles iespējas, lai iesaistītu pēc iespējas vairāk cilvēku. Arī iepriekš, pirms visiem ierobežojumiem, darbiniekiem bija iespēja piedalīties dažādajās sporta aktivitātēs.
"Mūsu prioritāte ir darbinieku veselība, tāpēc arī laikā, kad strādājam attālināti, domājam par dažādiem veidiem, kā par to rūpēties. Piemēram, lūdzām kolēģiem aizpildīt pašnovērtējuma anketas attālinātās darba vietas izvērtēšanai, piedāvājām uz mājām piegādāt biroja tehniku un inventāru, lai darbs mājās būtu ērtāks. Mēs arī apzināmies, ka sportošana un aktīvs dzīvesveids šajā laikā ir ļoti nozīmīgi, tāpēc mēģinām atbalstīt un motivēt kolēģus dažādos veidos, tajā skaitā ar tiešsaistes treniņiem, veselīga dzīvesveida izaicinājumu u.c. aktivitātēm," norāda A. Bērziņa.
Šajā laikā "Citadelē" aptuveni 90% jeb vairāk nekā 1200 darbinieku visā Baltijā strādā attālināti. Darba devējs pūlas, lai atrastu jaunus veidus, kā rūpēties par darbinieku labsajūtu, saglabātu kopības sajūtu un meklētu labākos risinājumus atbalsta sniegšanai darbiniekiem. Tā, piemēram, tapa jauns formāts saziņai ar valdi - regulārās vadības tiešsaistes video translācijas "Live@Citadele", kuru laikā darbinieki saņem atbildes uz visiem saviem jautājumiem, vai darbinieku pieredzes apmaiņas vebināru sērija "Remote eXperience Exchange", kurā kolēģi dalās ar ieteikumiem attālinātā darba veikšanai un jaunu rīku apguvei.
K. Mennika uzskata, ka darba devējiem šobrīd ir īpaši svarīgi rūpēties par savu darbinieku labsajūtu un drošību. Tāpēc banka ne vien organizē iekšējās attālinātās apmācības un pieredzes apmaiņas sesijas, sporta un citus saliedēšanas aktivitātes, bet arī Covid-19 saslimšanas gadījumā darbinieki var izmantot speciālo veselības apdrošināšanu, kas tiek nodrošina sadarbībā ar apdrošināšanas kompāniju "Aon Baltic". Speciālā apdrošināšana papildina jau šobrīd darbiniekiem nodrošināto apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu.