Lauksaimniecība

Pagaidām cūku mēra infekcija konstatēta 17 cūkām; noteikta karantīna

Sandra Dieziņa, 27.11.2012

Latvijas karte, kurā Pārtikas un veterinārais dienests norādījis ar cūku mēri inficētās reritorijas un aizsardzības un uzraudzības zonas.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Klasiskais cūku mēris konstatēts trijās Latgales saimniecībās un PVD noteicis vairākus ierobežojumus.

Kā ziņo PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, šī slimība konstatēta divās saimniecībās Piedrujas pagastā un vienā saimniecībā Svariņu pagastā.

Visas saslimušās 17 cūkas trešdien paredzēts iznīcināt. Kā iemesls mājas cūku inficēšanai PVD vadītājs nosauc meža cūkas, kurām jau iepriekš konstatēta saslimstība ar šo slimību.

PVD slimības skartajā teritorijā noteicis ierobežojumus – trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet 10 km rādiusā – uzraudzības zona, kurā tiks kontrolēta dzīvnieku pārvietošana. Aizsardzības un uzraudzības zonās paredzēti pastiprinoši kontroles pasākumi, dzīvniekus šajā zonā aizliegts pārvietot. Šajā zonā ikvienai personai jāievēro biodrošības pasākumi.

Kā atzina M. Balodis, šajā zonā neatrodas industriālie audzētāji un eksportētāji, līdz ar to eksportu uz ES tas neietekmēs.

Savukārt eksportam uz trešajām valstīm jārēķinās ar ierobežojumiem. Pārējā Latvijas teritorijā nekādi ierobežojumi nav noteikti.

M. Balodis pauda, ka PVD un institūtam Bior būs vajadzīgi papildus finansiālie līdzekļi, jo jāveic daudz ārpuskārtas pārbaude.

DB jau otrdien vēstīja, ka ražotājiem ir bažas par slimību izraisītajām sekām. Lielākie cūkaudzētāji pauda viedokli, ka šobrīd lielākā uzmanība jāpievērš mednieku nomedītajiem dzīvniekiem.

Jāatgādina, ka infekcijas slimības - klasiskā cūku mēra uzliesmojuma dēļ PVD jau noteicis karantīnas zonu 35 Latgales pagastos. PVD sola karantīnas zonā pārbaudīt un laboratoriski izmeklēt visas nomedītās un mirušās mežacūkas, ko nedrīkst izvest no karantīnas zonas. Turklāt veterinārā inspektora uzraudzībā tikšot iznīcināti visi pārtikā neizmantojamie mežacūku orgāni un liemeņu daļas. Karantīnas zonā PVD sola pārbaudīt arī visas mājas cūku novietnes.

Tikmēr no 23. novembra Baltkrievijas Veterinārās un pārtikas uzraudzības departaments noteicis pagaidu ierobežojumus dzīvu cūku, mājas un meža cūku gaļas un gaļas produktu, ādu, bioloģiskā materiāla, dzīvnieku barības un barības piedevu, kā arī medību trofeju importam no Dagdas novada Latvijā, kur mežacūkām tika konstatēts klasiskais cūku mēris. PVD gan pagaidām nav saņēmis oficiālu informāciju no Baltkrievijas. Neviena Dagdas novadā reģistrēta dzīvnieku novietne cūkas uz Baltkrieviju neeksportē un arī šajā novadā reģistrētie cūkgaļas un gaļas produktu ražotāji produkciju uz Baltkrieviju neeksportē, liecina PVD informācija.

Komentāri

Pievienot komentāru