Pagātnes parāds var sadārdzināt kredītu

2017. gada 23. novembris plkst. 9:02
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Aizdevuma saņemšana bankā pēc negatīvas pieredzes pagātnē atkarīga no parāda rakstura, taču nereti potenciālajam aizņēmējam var nākties gaidīt gadiem, kamēr kredītiestāde sniegs pozitīvu atbildi kredīta pieteikumam, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Aizvadīti aptuveni desmit gadi kopš finanšu krīzes – tolaik ne vienam vien kredītņēmējam radās problēmas ar aizdevuma atmaksu, un parādu jūgs vilkās ilgi līdzi, kā rezultātā daudzi aizņēmēji nokļuva parādu piedziņu kompāniju redzeslokā. Tagad daļa iedzīvotāju skatās uz jauniem aizdevumiem, taču nereti gadās, ka kredīts tiek atteikts negatīvas kredītvēstures dēļ. Banku attieksme pret šādiem kredītņēmējiem ir dažāda, taču kredītiestāžu pārstāvji skaidro, ka katrs gadījums tiek izskatīts individuāli un ir būtiski, kāda bijusi aizņēmēja attieksme pret parāda atmaksu, cik ilgā laikā tas nomaksāts, un citi aspekti. Tiesa gan, šāda pagātne var ja ne pārvilkt svītru kredīta saņemšanai, tad sadārdzināt to, vai arī banka var prasīt lielāku pirmo iemaksu.

Svarīgākais nosacījums jebkura aizdevuma saņemšanai ir stabila naudas plūsma, piemēram, darba alga vai pensija. Ne mazāk svarīgs faktors, protams, ir arī līdzšinējā kredītvēsture un esošo kredītsaistību apmērs, kā arī to attiecība pret ikmēneša ienākumiem. «Tas apliecina ne tikai klienta spēju plānot savas finanses, bet arī izvēlēties atbilstošāko aizdevuma veidu katrai konkrētajai situācijai,» skaidro Norvik Bankas produktu attīstības un pārdošanas departamenta vadītāja Karīna Ribuša-Viļuma, un viņai piekrīt arī citu banku speciālisti. «Aizdevuma saņemšanas nosacījumi privātpersonai būs atšķirīgi atkarībā no tā mērķa un apmēra,» stāsta Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis. Kā piemērs – mājokļa kredīta saņemšanai ir nepieciešami vismaz 600 eiro mēnesī neto ienākumi (vai 800 eiro mēnesī, ja aizņemas divas personas), savukārt patēriņa kredīta gadījumā, kur aizdevuma summas būs mazākas un termiņš īsāks, pietiks vien ar 250 eiro mēnesī, lai saņemtu minimālo summu. Papildus, pēc viņa teiktā, protams, tiek analizētas gan blakus saistības, ja tādas ir, gan klienta iepriekšējā sadarbība ar finanšu iestādēm, tā disciplīna. «Negatīva kredītvēsture, kurā atrodami aizdevuma atmaksas kavējumi, ir ļoti nopietns kritērijs aizdevuma izsniegšanā, jo tas precīzi norāda uz disciplīnu vai spēju godprātīgi pildīt uzņemtās saistības,» uzsver bankas pārstāvis.

Visu rakstu Parādniekiem var nākties gaidīt gadiem lasiet 23. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu