Panika vēl nav krīze 

Kārtējā panika, akciju cenu krīze vai tomēr ilgi gaidītā korekcija .

Jānis Šķupelis, 26.08.2015

Foto: AFP/LETA

Dažas pēdējās dienas pasaules lielākajos akciju tirgos bijušas ļoti trauksmainas. Akciju cenas strauji slīd lejup ne tikai attīstības valstu tirgos, bet arī industriāli attīstītajos pasaules reģionos. Daži notiekošajā samana jaunu krīzi, bet citi savukārt vērš uzmanību uz vēlamu korekciju un norāda, ka pēc tik ilga kāpuma Rietumvalstu akciju tirgos šādus notikumus var uzskatīt par normālu parādību. Vēl citi savukārt straujo akciju izpārdošanu saista ar ko līdzīgu tā saucamajai Flash Crash parādībai (par Flash Crash tiek saukti kādi spēji akciju vai citu vērtspapīru izpārdošanas viļņi, par kuriem atbildīgas ir robotizētās algoritmu tirdzniecības sistēmas).

Katrā ziņā pašlaik daži nervozākie finanšu tirgus dalībnieki nekautrējās piesaukt krīzes vārdu. Iespējams, tas ir pāragri, lai gan vērtspapīru tirgus censoņiem būtu jārēķinās, ka tuvākajā laikā nāksies sadzīvot ar krietni lielāku cenu svārstīgumu un pat periodiskiem panikas uzplaiksnījuma viļņiem.

«Lielākajai daļai vārds «krīze» joprojām galvenokārt asociējas ar pirms septiņiem gadiem piedzīvoto kreditēšanas burbuļa plīšanu un pasaules finanšu sistēmas tuvējo sabrukumu. Šodien nevaram īsti runāt ne par vienu, ne otru. Drīzāk (beidzot) redzam nopietnāku satraukumu par visos šajos gados sadrukāto naudu un par to, kā tas viss varētu beigties, kad ASV centrālā banka normalizēs monetāro politiku. Neskatoties uz to, ka šī varbūt vēl nav krīze, pēdējo dienu korekcija ir atstājusi pietiekami nopietnas sekas. Investoru riska apetīte ir samazinājusies, prognozes attiecībā uz ASV monetārās politikas normalizāciju arī ir mainījušās un no tehniskās analīzes viedokļa akciju cenu un indeksu grafiki izskatās vienkārši drausmīgi. Arī pārliecība par līdz šim novēroto augšupejošo tendenci ir pamatīgi iedragāta un varētu paiet kāds laiks, kamēr situācija atkal stabilizēsies,» pašreizējo situāciju apraksta LHV Bankas Latvijas nodaļas vadītājs Māris Rambaks.

Eksperts norāda, ka šādos tirgus apstākļos investoriem vajadzētu censties saglabāt mieru un turēt lielāku skaidras naudas īpatsvaru savos portfeļos. «Protams, viegli to teikt jau pēc fakta, bet pēdējos septiņos gados tirgus ne vienu reizi vien ir parādījis, ka panikas gadījumā cenas var kristies ļoti strauji un ļoti tālu,» piebilst M. Rambaks.

Brīvajā kritienā pēdējo dienu laikā bijušas gan ASV, gan Eiropas akciju cenas. Piemēram, Vācijas akciju tirgus DAX indeksa vērtība kopš saviem šā gada maksimumiem ir sarukusi jau vairāk nekā par 20%, kas nozīmē, ka šis tirgus jau oficiāli ir tā saucamajā lāču jeb cenu lejupslīdes stadijā.

Plašāk lasiet rakstā Panika vēl nav krīze trešdienas, 26.augusta laikrakstā Dienas Bizness (9.lpp)!

Jaunākais izdevums