Papildināta - CSDD: Fotoradaru uzturēšanas izmaksas pieaug 

Fotoradaru uzturēšanas izmaksas pieaug, biznesa informācijas portālam db.lv pastāstīja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Jānis Golubevs.

Rūta Lapiņa, 08.12.2017

Foto: Ieva Čīka/ LETA

Ziņa papildināta ar 8.-10. rindkopām

Lai arī visi fotoradari, kas izvietoti uz Latvijas ceļiem, ir apdrošināti, un to bojāšana nerada tiešas izmaksas CSDD vai Valsts policijai, apdrošinātāji turpmāk noteikti ņems vērā ļaundaru nodarīto postažu. Tāpat izmaksas rada arī plānotā apsardzes nodrošināšana, lai pasargātu iekārtas no bojāšanas.

CSDD izsludinātajā iepirkumā par fotoradaru apsardzes nodrošināšanu pieteikušies divi pretendenti un lēmums - kuram no tiem šo pienākumu uzticēt, vēl nav pieņemts. «Prognozējoši šobrīd izskatās, ka mēs lēmumu varētu pieņemt janvārī. Tur ir ļoti apjomīga un tehniska informācija, pie tā strādā speciālisti,» sacīja Golubevs.

Pēc viņa stāstītā iepirkums, kas bija izsludināts un kurā saņemti divi piedāvājumi, paredz aprīkot 89 fotoradarus ar videosistēmu 360 grādu leņķī, nodrošinot arī audio paziņojumu gadījumā, ja zonā, kura tiek kontrolēta ar video sistēmas palīdzību, ir ienācis cilvēks. Šādā gadījumā apsardzes kompānijai jāspēj ierasties notikuma vietā 8 vai 15 minūšu laikā, atkarībā no tā, vai tas atrodas apdzīvotā vietā vai ārpus tās. «Paredzētas divas monitoringa sistēmas - viena pie mums, otra - apsardzes kompānijai, lai tas viss reāli tiktu kontrolēts. Tādā veidā mēs patiešām ceram nodrošināt, lai nākotnē nekādi starpgadījumi ar fotoradariem nevarētu notikt,» sacīja CSDD valdes loceklis.

Fotoradari ir izvietoti visā Latvijā, lai nodrošinātu prasību ierasties notikuma vietā īsā laika posmā, apsardzes kompānijas var slēgt sadarbības līgumus. «Viņiem ir tiesības sadarboties, piemēram, ja pašiem nav filiāle Daugavpilī, var noslēgt līgumu ar kādu citu. Mūs tas uztrauc vismazāk. Nolikumā ir nosacījums, ka notikuma vietā jāierodas noteiktā laikā, un tālāk jau ir pakalpojuma nodrošinātāja atbildība. Varbūt šī kompānija slēgs līgumus ar pašvaldības policijas struktūrvienībām vai zemessardzi, lai nodrošinātu izbraukšanu uz attiecīgajām vietām. Mēs esam saņēmuši piedāvājumus un šobrīd notiek izvērtēšana,» sacīja Golubevs.

Viņš arī atklāja, ka drīzumā tiks izsludināts vēl viens konkurss saistībā ar fotoradariem. «Tuvākajās dienās tiks izsludināts jauns konkurss par fotoradaru apdrošināšanu. Apdrošinātāji arī saprot, kas tā esošajā situācijā ir par problēmu - pieci fotoradari ir nodedzināti pilnībā, divi mēģināti nodedzināt un viens nolauzts. Tās ir izmaksas, kuras apdrošinātāji vērtējot riskus noteikti liks klāt. Tāpēc jāsaka, ka izmaksas šobrīd ir lielākas nekā sākotnēji prognozēts. Uzturēšanas izmaksas pieaug, ņemto vērā kāda ir pašreizējā situācija - apdrošinātājam ir jādomā kādus riskus nākotnē iekļaut polisēs, cik lielu apdrošināšanas prēmiju prasīt,».

CSDD valdes loceklis atzīmēja, ka finanses ir viens no sāpīgākajiem jautājumiem, jo par fotoradaru darbības nodrošināšanu un uzturēšanu tiek maksāts no valsts budžeta. Tāpat jāpanāk vienošanās ar Valsts policiju.

Pērn CSDD izsludinātajā konkursā «Transportlīdzekļu ātruma mērīšanas stacionāro iekārtu apdrošināšana» tika saņemti četri piedāvājumi. Konkursā uzvarēja apdrošinātājs «If P&C Insurance AS Latvijas filiāle», kam bija jānodrošina 42 stacionāro fotoradaru apdrošināšana vienu gadu - līdz 2018. gada 11. februārim.

Publiski pieejamajā līgumā norādīts, ka kopējā iekārtu apdrošināšanas prēmija ir 40,026 tūkstoši eiro. Paredzēts, ka CSDD maksā apdrošinātājam apdrošināšanas prēmiju par katru iekārtu 953 eiro apmērā. Kādi ir vandaļu radītie zaudējumi apdrošināšanas kompānija gan neatklāj, jo bez CSDD piekrišanas šāda veida informāciju nevarot izpaust.

«If P&C Insurance AS Latvijas filiāle» Korporatīvā īpašuma apdrošināšanas produktu vadītājs Jānis Strods jautāts par dalību nākamajā konkursā db.lv norādīja: «Lai pieņemtu lēmumu par dalību nākamajā konkursā, tiks izvērtēti visi tā brīža apstākļi.»

Stacionāro fotoradaru darbības mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību. Radaru atrašanās vietas tiek izvēlētas un saskaņotas, sadarbojoties CSDD un satiksmes drošībā un satiksmes organizācijā iesaistītajām atbildīgajām institūcijām – Valsts policijai, VAS «Latvijas Valsts ceļi» un Rīgas domes Satiksmes departamentam.

Stacionārie fotoradaru izvietojums pakāpeniski pārklās galvenos valsts ceļus un Rīgas pilsētas ielas. Jāatgādina, ka pirms stacionāro fotoradaru atrašanās vietām izvietotas braukšanas ātrumu ierobežojošas ceļa zīmes ar brīdinošu papildzīmi par fotoradaru darbību.

LASI ARĪ:

CSDD uz pieciem gadiem algos stacionāro fotoradaru apsargus

Kārtējais stacionārais fotoradars cietis no ļaundariem

Nākamgad stacionāro fotoradaru iegādei būs nepieciešami 2,9 miljoni eiro

Latvijā uz ceļiem izvietoti vēl četri stacionārie fotoradari

Jaunākais izdevums