Papildināta - Vilnītis nepadodas cīņā ar KNAB darbiniekiem

2011. gada 31. marts plkst. 17:16
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Normunds Vilnītis atkārtoti atstādinājis no amata biroja priekšnieka vietnieku Alvi Vilku, kurš norāda, ka Vilnīša rīcība būtu skaidrojama ar medicīniskiem terminiem, jo juridisko to nav iespējams izskaidrot.

Vilnītis ceturtdien izdevis jaunu rīkojumu, ar kuru Vilks atstādināts no amata, aģentūrai BNS apstiprināja Vilks, kurš ceturtdien bija ieradies darbā. Vilks arī domā vērsties tiesā.

Savukārt premjeram Valdim Dombrovskim (Vienotība) pašlaik neesot nekādas informācijas par Vilnīša lēmumu, tādēļ Ministru prezidents pagaidām to nekomentē, aģentūrai BNS norādīja premjera preses sekretāre Līga Krapāne.

KNAB pārstāve Ieva Karlsberga aģentūrai BNS pavēstīja, ka Vilnītis esot izpildījis Dombrovska rezolūciju un atjaunojis Vilku amatā, taču pēc tam KNAB priekšnieks atkārtoti atstādinājis no amata Vilku uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku. Vilks arī pēc atjaunošanas darbā turpina nepildīt Vilnīša tiešos rīkojumus, kā arī neizsniedz ar PHARE projektu saistītos dokumentus. Vilks arī atsakās sniegt pēc būtības paskaidrojumus disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai, tādējādi ar to nesadarbojoties, kas traucē veikt objektīvu un vispusīgu lietas izmeklēšanu, klāstīja KNAB pārstāve.

Savukārt Vilks aģentūrai BNS uzsvēra, ka Vilnītis ignorē Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto amatpersonu kompetenci un hierarhiju un demonstrē tiesisko nihilismu.

«Vilnīša pamatojumā pierakstīts vienīgi klāt, ka arī pēc tam, kad premjers atcēlis Vilnīša lēmumu, es neesmu izsniedzis dokumentus disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai, lai gan viņi to nav prasījuši. Neesmu arī sniedzis atbildes pēc būtības uz viņu jautājumiem, lai gan viņiem mana atbilde tika nosūtīta, bet, protams, vienas dienas laikā, respektīvi, šodien [ceturtdien], es to tīri fiziski nemaz nevarēju izdarīt,» uzsvēra Vilks.

Lai arī iepriekšējā reizē pēc atstādināšanas no amata Vilks KNAB priekšnieka rīkojumu pārsūdzēja premjeram, šoreiz Vilks jau domā par vēršanos tiesā.
«Šoreiz gan laikam būs jāvēršas tiesā, un te arī ir jautājums par zaudējuma piedziņu, uz ko es pirmajā reizē uzsvaru neliku,» atzina Vilks.

Viņš minēja, ka par Vilnīša rīcību informēšot arī premjeru un prokuratūru, jo, pēc viņa domām, KNAB priekšnieka rīcībā jau saskatāmas konkrētas likumpārkāpumu pazīmes.
Vilks ar nelielu ironiju norādīja, ka diez vai kāds no juristiem spētu šādu Vilnīša rīcību izskaidrot.

«Es piekrītu, ka tas viss prasās pēc kaut kādiem medicīniskiem terminiem, lai raksturotu šo situāciju. Tās darbības ir tik klaji prettiesiskas un dīvainas, ka būtu bezjēdzīgi par to klusēt un tam piekrist,» teica atstādinātais KNAB priekšnieka vietnieks.
 

Jāatgādina gan, ka 30.martā premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) atcēla N.Vilnīša rīkojumu A.Vilka atstādināšanu no amata.
Pirmo reizi N.Vilnītis biroja vadītāja vietnieku uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādināja no dienesta pienākumu pildīšanas 7.martā.

Biroja vadītājs pret savu padoto bija ierosinājis disciplinārlietu, lai izvērtētu A.Vilka iespējamos pārkāpumus saistībā ar nolaidīgu darba pienākumu izpildi, ilgstošu bezdarbību, kā arī maldinošas informācijas sniegšanu, veicot pienākumus 2003. gada PHARE projekta «KNAB attīstība un nostiprināšana» īstenošanā.

Disciplinārlieta tika ierosināta arī saistībā ar to, ka A.Vilks neesot izpildījis Finanšu ministrijas rīkojumus, KNAB priekšnieka rīkojumus un rezolūcijas, Ministru prezidenta rezolūcijas, kā arī apzināti dezinformējis Ministru prezidentu par PHARE projekta faktisko stāvokli, nepildot vecākās nozares amatpersonas pienākumus un pārkāpjot KNAB darba kārtības noteikumus.

Savukārt premjera rezolūcijā tika minēts, ka N.Vilnīša rīkojums uzskatāms par prettiesisku, jo konstatēta tā neatbilstība Darba likuma 58.panta trešajai daļai: «Darba devējam ir tiesības atstādināt darbinieku no darba, ja šis darbinieks, veicot darbu vai arī atrodoties darba vietā, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī, kā arī citos gadījumos, kad darbinieka neatstādināšana no darba var kaitēt viņa paša vai trešo personu drošībai un veselībai, kā arī darba devēja vai trešo personu pamatotām interesēm.»

Veicot KNAB priekšnieka pieņemtā rīkojuma pārbaudi, netika arī konstatēts pamatojums apstāklim, ka pilnvērtīgai disciplinārlietas izmeklēšanas īstenošanai bija nepieciešama KNAB priekšnieka vietnieka korupcijas novēršanas jautājumos A.Vilka atstādināšana no amata pienākumu izpildes.

Ministru prezidents rezolūcijā atzīst, ka nav konstatēts cēloniskais sakars starp problēmas novēršanu un A.Vilka atstādināšanu no amata pienākumu izpildes.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 7.panta piekto daļu pārraudzība nozīmē augstākas iestādes vai amatpersonas tiesības pārbaudīt zemākas iestādes vai amatpersonas lēmuma tiesiskumu un atcelt prettiesisku lēmumu, kā arī prettiesiskas bezdarbības rezultātā dot rīkojumu pieņemt lēmumu. 

 

Dalies ar šo rakstu