Papildināts - 11. septembrī darbu jāpārtrauc Ķekavas Dominante Park, kur atrodas arī Rimi noliktava 

Ķekavas Dominante Park noliktavu darbinieki nolēmuši pievērst uzmanību «bīstamai situācijai, kas izveidojusies Ķekavā un apdraud vairāku simtu cilvēku drošību», liecina trešdien medijiem izplatīts paziņojums. Rimi Latvia nekustamo īpašumu un attīstības direktors Didzis Kirstuks db.lv informēja, ka kā viens no noliktavu Dominante Park īrniekiem informāciju par VUGD lēmumu Rimi saņēmis tikai šodien no plašsaziņas līdzekļiem.

Lelde Petrāne, 10.9.2014

2007. gada foto. Dominante Park

Foto: LETA

(Papildināts ar Rimi komentāru.)

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) apliecina, ka pārbaude Dominante Park veikta un ēkas darbība jāaptur 11. septembrī.

Darbinieku vēstule esot nosūtīta arī valsts amatpersonām. Raizējoties par savām darba vietām, darbinieki gan vēloties palikt anonīmi.

«Rakstu Jums vairāku savu darba biedru vārdā, kas saprotamu iemeslu dēļ grib palikt anonīmi. Tomēr klusēt nespējam, jo pašreizējā situācija mūsu darbvietā jau ir pārāk nopietna, tiek apdraudētas pats dārgākais, kas katram mums ir – mūsu veselība un var būt arī pat dzīvība! Mums taču pietika ar vienu Latvijas melno dienu! Mums nevajag vēl vienu un varbūt pat vēl lielāku traģēdiju!

Kā jau katrs kārtīgs cilvēks, mēs stāvam un krītam par savu darbavietu, jo lielu daļu savas dienas pavadām šajās telpās. Mēs nevaram klusēt, ja nezinām, kas var uzkrist uz mūsu galvām un kādas bīstamās preces var degt un sprāgt. Negribam dzīvi sadegt betona zārkā. Ceram, ka Latvijas 11.septembra traģēdija tiks novērsta!» ar šādu tekstu iesākta vēstule.

Tajā teikts, ka pašlaik Ķekavas Dominante Park (SIA Roņu ieleja 2) noliktavu komplekss atrodas maksātnespējas administratoru pārziņā, kas «savukārt nav spējīgi nodrošināt optimālu infrastruktūru, lai objektā varētu droši strādāt». «VUGD jau vairākkārt ir braukuši uz objektu un konstatējuši, ka šādos apstākļos nedrīkst strādāt, ja netiek ievērota ugunsdrošība. Neraugoties uz atkārtotiem brīdinājumiem, maksātnespējas administratore Liene Ābola (strādā Antonijas 7-2, tātad laikam tieši tur, kur pārējie Latvijā slavenākie maksātnespējas administratori) neko nav mainījusi telpu drošības ziņā. Objekts ir novests līdz tādam stāvoklim, ka VUGD ir izdevis rīkojumu šā gada 11.septembrī objekta darbību apturēt. Tas nozīmē, ka tādas kompānijas kā RIMI un Itella jau CETURTDIEN (11.septembrī) netiks savu noliktavu telpās un darbinieki varēs stāvēt pie slēgtām durvīm. Bet tas šajā gadījumā būtu labākais risinājums. Jo drošība ir pirmajā vietā,» Ķekavas Dominante Park noliktavu darbinieku vārdā raksta Liene.

«Neraugoties uz to, ka pāris gadus mūsu drošība tika apdraudēta (telpās pat bija izcēlies ugunsgrēks), šobrīd mēs neesam pat informēti vai tiks veiktas kādas tehniskas izmaiņas. Taču pašlaik izskatās, ka administratore VUGD rīkojumu neievēros (kā visus iepriekšējos brīdinājumus) un objekts turpinās darboties pat esot kritiskā tehniskā stāvoklī,» viņa uzsver.

Tiek vērsta uzmanība uz to, ka katru dienu noliktavās atrodas līdz pat 700 cilvēkiem. «Ja notiktu sliktākais, tad Maximas traģēdija būtu vēl tikai ziediņi. Tas būtu īsts 11.septembris. Mēs nevēlamies 11.septembrī iet uz tām pašām telpām, atceroties Maximas traģēdiju. Mēs ļoti ceram, ka apsaimniekotājs ņems vērā VUGD brīdinājumus un objekts tiks slēgts, lai ieviestu nepieciešamo drošības infrastruktūru,» teikts darbinieku vēstulē.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonas šā gada 6.jūnijā veica neplānotu pārbaudi Ķekavas pagasta Lielvāržos esošajās noliktavās, informēja dienesta pārstāve Viktorija Gribuste. 

«Pēc pārbaudes VUGD sagatavoja brīdinājumu par noliktavu darbības apturēšanu 2015.gada 5.janvārī, ja netiks novērsts konstatētais pārkāpums saistībā ar noliktavu nodrošināšanu ar ārējo ugunsdzēsības ūdensapgādi.

Līdzās tam maksātnespējas procesa administratoram, kas saskaņā ar Maksātnespējas likumu ir šo noliktavu pārvaldnieks, tika nosūtīta arī vēstule par objekta ugunsdrošību raksturojošās dokumentācijas pieprasīšanu, lai varētu izvērtēt pārbaudes laikā konstatēto faktu atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Veicot iesniegto dokumentu izvērtējumu, tika konstatēts, ka zemējuma un zibensaizsardzības ierīces noliktavas ēkā netiek uzturētas lietošanas kārtībā, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, kā rezultātā tiek apdraudēta noliktavu ēkās esošo cilvēku dzīvība un veselība un ugunsgrēka gadījumā var tikt radīti lieli materiālie zaudējumi un tikt nodarīts ievērojams kaitējums apkārtējai videi. Ņemot vērā to, ka noliktavas ir ar lielu ietilpību, turklāt tajās tiek uzglabāts liels daudzums dažādu ķīmisku vielu un citu materiālu, VUGD šā gada 3.septembrī pieņēma lēmumu par noliktavu ēku darbības apturēšanu no 2014.gada 11.septembra,» pastāstīja Viktorija Gribuste.

«Darbinieku drošība ir mūsu prioritāte, tāpēc vēlamies uzsvērt, ka nekādā gadījumā rītdien neturpināsim darbu, ja atbildīgās institūcijas uzskatīs, ka tas ir jāpārtrauc. Saņemot informāciju par VUGD lēmumu, kas balstīts uz  zibensaizsardzības sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējuma, nekavējoties vērsāmies ar jautājumu pie ēkas īpašnieku pārstāvjiem – maksātnespējas procesa administratores Lienes Ābolas. Saņēmām skaidrojumu, ka VUGDam bija iesniegti zibensaizsardzības sistēmu tehniskā stāvokļa izlases veida novērojumu rezultāti, par kuriem ēkas īpašnieku pārstāvjiem bija pamatotas aizdomas, ka tie bija neprecīzi. Pēc pilna zibensaizsardzības sistēmu tehniskā stāvokļa novērtējuma saņemšanas, ēkas īpašnieks šodien VUGDam iesniegs neatkarīgu ekspertu veiktos zibensnovedēju tehniskā stāvokļa mērījumus. Saskaņā ar tiem zibensaizsardzības sistēmu tehniskais stāvoklis atbilst normatīvu prasībām,» skaidroja Rimi Latvia pārstāvis D. Kirstuks.

Maksātnespējīgajai SIA Roņu ieleja 2 piederošajās noliktavās Ķekavā, kas pazīstamas kā Dominante park, Rimi Baltic grupai piederošs uzņēmums Plesko Real Estate nomā telpas, kurās Rimi Latvia veikaliem loģistikas pakalpojumus sniedz kopumā 60 uzņēmuma Havi logistics darbinieki.

D. Kirstuks skaidroja, ka Rimi piederošais uzņēmums šajā ēkā noliktavas telpas nomā kopš 2012. gada.