Nekustamais īpašums

Par birojiem interesējas Rīgas centrā vai Skanstē

Ingrīda Drazdovska, 28.10.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pretstatā ierastajai notikumu gaitai, kad vasarā nekustamā īpašuma darījumu aktivitāte palēninās, šogad 3.ceturksnis biroju tirgū raksturojams ar spēcīgu pieprasījumu. Tiesa, jaunu darījumu ziņā tas bijis pieticīgāks par pērnā gada attiecīgo laika posmu, šādus datus apkopojusi nekustamā īpašuma kompānija CBRE.

No jauna noslēgto biroju platību nomas/pirkumu darījumu kopējais apjoms bijis 10.8 tūkst. m2, vidējais darījums noslēgts par 540 m2. Pieprasījums bijis pēc telpām Skanstē un centrā, galvenokārt to nodrošināja starptautiskas kompānijas. Aktīvākie nomnieki pārstāv farmācijas un veselības biznesu, mediju un reklāmas jomu, juridisko pakalpojumu segmentu un IT sfēru.

Pēdējos gados Skanstes apkaime sāk iezīmēties kā jaunais biznesa rajons Rīgā; tās attīstību varētu veicināt arī paredzētā jauna tramvaja līnija. Pašlaik mūsdienīgu biroju telpu apjoms šajā apkaimē sasniedz 109 tūkst. m2 jeb 18% no kopējā piedāvājuma. Šis rajons pēc modernu telpu apjoma atpaliek tikai no pilsētas aktīvā centra (kur koncentrējas 26% biroju platību), lēš CBRE.

Kopējais Rīgas biroju telpu tirgus apjoms šobrīd ir 594 tūkst.m2, no kuriem 384 tūkst.m2 ir paredzēti iznomāšanai, bet 210 tūkst.m2 ir konkrētiem uzņēmumiem paredzētās platības. Pašlaik būvniecības stadijā ir vairāki jauni biroju centri – Tēraudlietuves biroji (1900 m2), daudzfunkcionāls komplekss Z Towers (birojiem atvēlēti 24 tūkst. m2), Place 11 (15 tūkst. m2) un pirmā biznesa centra Teodors kārta (15.2 tūkst. m2), šādu informāciju apkopojusi nekustamā īpašuma konsultāciju. Lietuvas nekustamā īpašuma attīstītājs Hanner tikko sācis būvdarbus Jaunās Teikas rajonā, Ropažu ielā, kur divās kārtās taps biznesa centrs Teodors (40 tūkst.m2).

Tā kā tirgū jauni projekti pēdējā laikā nav ienākuši, brīvo platību īpatsvars biroju tirgū ir zemā līmenī – 4.1%, savukārt, ja aplūko tikai tās telpas, kas paredzētas iznomāšanai, šis rādītājs ir nedaudz augstāks – 6.3%. Tā kā mūsdienīgu biroju telpu piedāvājums ir ierobežots, tirgus šobrīd iet drīzāk ēku īpašnieku/iznomātāju pavadā. Prasītā telpu nomas maksa šā gada 3.ceturksnī bijusi 14-17 eiro/m2 A klases birojiem, 11-13.5 eiro/m2 B klases telpām.