Pavļuts: apšaubāmais Aqua Riga projekts rada bažas par tirgus kropļošanu

2012. gada 31. augusts plkst. 15:41
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

«Attiecībā pret citiem dzeramā ūdens tirgus dalībniekiem uzņēmums Aqua Riga gūs virkni nevienlīdzīgu priekšrocību – tostarp finanšu resursu un infrastruktūras pieejamību,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, uzsverot, ka «nav normāla situācija, kurā Rīgas domei ir zināmi šie fakti, bet tā pārgalvīgi virza uz priekšu apšaubāmo Aqua Riga projektu».

Db.lv jau vēstīja, ka vairāki nozares pārstāvji Aqua Riga nodēvējuši par utopiju, tomēr šis uzņēmums tiks pie simts tūkstošiem Ls pašvaldības uzņēmuma Rīgas ūdens naudas, kā arī ņems 300 tūkst. Ls aizdevumu bankā, iepriekš stāstīja pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks. D. Pavļuts jau iepriekš kritizēja šo projektu, savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pagājušajā nedēļā pieprasīja nekavējoties atcelt Rīgas domes lēmumu par piekrišanu SIA Rīgas ūdens meitasuzņēmuma Aqua Riga dibināšanai.  Neņemot vērā pretestību, šonedēļ uzņēmums SIA Aqua Riga tomēr tika reģistrēts. Iepriekš Rīgas mērs Nils Ušakovs norādija, ka «ūdens mums ir, un mēs to varam pārdot un pelnīt»

D. Pavļuts skaidro - tā kā Aqua Riga īpašnieks ir pašvaldībai piederošais Rīgas ūdens, jaundibinātā SIA gūs priekšrocības gan finanšu resursu, gan infrastruktūras pieejamībā. «Diemžēl jau tagad ir pamats prognozēt, ka citi tirgus dalībnieki vērsīsies Konkurences padomē ar sūdzībām par tirgus kropļošanu,» norāda ministrs, paužot nožēlu, ka, zinot šos faktus, pašvaldība tomēr virza šo projektu.

Ekonomikas ministrija paziņojumā medijiem atgādina, ka šā gada 15. maijā Ministru kabinets apstiprināja Publisko personu komercdarbības koncepciju, kas arī pašvaldībām nosaka pamata principus, kādos gadījumos ir pieļaujama publiskās personas iesaistīšanās uzņēmējdarbībā. «Tā nosaka, ka valsts un pašvaldība var iesaistīties komercdarbībā tikai gadījumos, ja tirgus pats nespēj konkrētu preci vai pakalpojumu pilnvērtīgi nodrošināt, tā ir stratēģiski svarīga valstiska nozare un tādējādi netiek nodarīts kaitējums jau veiksmīgi funkcionējošam tirgus segmentam,» norāda ministrijas pārstāvji.

Ekonomikas ministrija šā gada jūnijā nosūtīja vēstuli Rīgas domei ar aicinājumu izvērtēt nepieciešamību dibināt jaunu uzņēmumu dzeramā ūdens iepakošanai un tirdzniecībai, ņemot vērā, ka šajā tirgus segmentā pastāv pietiekama konkurence, patērētājiem ir pieejams daudzpusīgs piedāvājums un jaunu pašvaldības uzņēmumu dibināšana ar mērķi gūt papildu finanšu līdzekļus sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanai nevar būt veids, kā šādi jautājumi ir jārisina. Ekonomikas ministrija aicināja pašvaldību rast citus risinājumus, kā izmantot ūdens saimniecības resursus tiesiskā, konkurenci nedeformējošā un lietderīgā veidā, radot papildu ieņēmumus, piemēram, atklāta konkursa veidā slēdzot līgumus ar komersantiem par neizmantotā ūdens pārdošanu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām