Pēdējie mohikāņi Buļļu salā

2011. gada 08. jūlijs plkst. 11:16
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Zvejnieku saimniecība Staģis1 Buļļu salā kļuvuši par teju pēdējiem mohikāņiem, kas vēl nodarbojas ar zvejniecību.

Z/s Staģis1 saimnieki Ausma un Juris Dančauskis uzsver, ka zvejniecība dod iztiku visai ģimenei – pietiekot gan maizītei, gan sviestam. Tomēr kopumā valstī zvejnieku kļūst arvien mazāk. Par to liecina fakts, ka, gatavojot publikāciju uz tradicionālajiem zvejnieku svētkiem, Dienas Biznesam tikai ar grūtībām izdevās sameklēt kādu jūras zelta smēlēju, kurš būtu gatavs runāt ar presi. Piemēram, Lapmežciemā tika norādīts, ka neviens vairs nezvejojot, bet Rojā un Engurē sarunas atteica.

Buļļu salā ierodamies ap astoņiem no rīta, kad zvejnieki jau dodas mājup ar lomiem. Saule gabalā un Buļļupes piestātnē zvejniekus sagaida ne tikai saimniece Ausma un Dančausku dēls Oskars, kas ir liels palīgs darbos, bet arī apkārtējo māju kaķi. Kā vēlāk skaidro Juris, minkāni jau pazīstot laivas motora troksni un ir kaujas gatavībā sagaidīt kārotos jūras gardumus. Laivā gozējas galvenokārt brangi brekši, tāpat nozvejoti zandarti, butes, raudas un asari, ko krastā izceļ otra ģimenes atvase – dēls Kārlis.

Staģis1 ļaudis galvenokārt zvejo Rīgas jūras līča piekrastē un ziemā - Buļļupē. Ausma Dančauska stāsta, ka lomi esot līdzīgi kā senāk – ne mazāki, ne lielāki. Katra sezona nesot savu artavu – ziema bagātāka, pavasaris nabadzīgāks – gadalaiki lomu ziņā atšķiroties. Jūnija mēnesis bijis lomu bagāts un, pēc saimnieces teiktā, nav tā, kā daudzreiz medijos vēstīts - ka zivju krājumi samazinās. Saimniecībā ir divas laivas un vienā lūkāšanas jeb zvejas dienā izdodas nozvejot pustonnu līdz tonnu zivju. Arī Jāņu laši jau esot noķerti – to svars ir ne mazāks kā 10 kg un tie neesot ne ar ko aizvietojami, nevarot salīdzināt pat ar norvēģu lašiem.

«Pēc savas pieredzes varu teikt, ka lomi ir – ja pavasarī tie dažkārt ir mazāki, tad rudenī lielāki – daba visu izlīdzina,» skaidro A. Dančauska. Ziemā gan process esot sarežģītāks – tiek likti murdi un šajā darbā piedalās arī pati saimniece. Visgrūtāk esot tad, kad ir dziļš sniegs, bet saimniece nesūrojas. Iepriekš saimniecībā bijuša trīs laivas, taču viena sagriezta, saņemot ES līdzekļus un par šo naudu iegādāts saimniecībā noderīgs traktors. Juris par šo iespēju ir priecīgs, taču vienlaikus norāda – kuģu sagriešanas dēļ daudzi zvejnieki vairs nenodarbojas ar šo rūpalu, jo ES piedāvātā nauda ir bijusi pārāk liela, lai no tās atteiktos. Labāk būtu bijis to dot nozares attīstībai, nevis flotes samazināšanai, spriež Juris, kurš pats aktīvi darbojas Latvijas Zvejnieku federācijā, aizstāvot zvejnieku intereses. 

Nozvejoto Buļļu salas zvejnieki realizē Rīgas Centrāltirgū un zivju veikalos. Pieprasījums esot liels, reizēm pat gadoties, ka pie mazākiem lomiem tirgotājiem jāpaliek bešā. Ausma stāsta, ka līdz šim vēl nav bijusi situācija, ka zivis nav kur likt. Neskatoties uz karsto jūniju, šī sezona esot veiksmīga gan nozvejas, gan realizācijas ziņā un Staģis1 saimnieki zvejnieku profesionālos svētkus sagaida priecīgā noskaņojumā.
Plašāk piektdien Dienas Biznesā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām