Jaunākais izdevums

Starptautiskais zaļās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai tā pārvaldīto atjaunojamās enerģijas objektu tuvumā īstenos neparastu pētījumu par atjaunojamās enerģijas staciju ietekmi uz vidi.

Pētījums ilgs trīs gadus, izzinot izmaiņas florā un faunā teritorijā ap topošo solāro paneļu parku Tauraģes novadā Lietuvā.

Pētījumā gūtie dati ļaus uzņēmumam Ignitis Group turpmāk īstenot labāku praksi saules paneļu un vēja parku būvniecībā, pēc iespējas mazāk kaitējot apkārtējai videi. Tā tiks pielietota arī pārējos uzņēmuma projektos Lietuvā un citās valstīs, tostarp arī Latvijā.

Ignitis Renewables Vides un atļauju izsniegšanas nodaļas vadītāja Lina Žibiene (Lina Žibienė) uzsver, ka bioloģiskās daudzveidības saglabāšana ir viens no uzņēmuma ilgtspējas stratēģijas galvenajiem mērķiem. Zaļā enerģija ir būtiski saistīta ar dabiskās vides saglabāšanu.

“Kad būvējam saules paneļu vai vēja parkus, mēs neizbēgami atstājam nospiedumu vidē. Tieši šī iemesla dēļ nolēmām, ka nepieciešams veikt pirmo vides pētījumu Lietuvā, kurā tiktu skatīta atjaunojamās enerģijas staciju ietekme uz floru un faunu. Lai gan zaļās enerģijas industrija strauji attīstās, šāda veida pētījumi nav pasaulē plaši izplatīta prakse. Pētījums ir laikietilpīgs – lai tas sniegtu vērā ņemamus datus, tam jāilgst vismaz trīs gadus,” par gaidāmo projektu stāsta L. Žibiene.

Pētījums pavērs iespēju attīstīt labāku un videi saudzīgāku pieeju saules paneļu parku uzstādīšanā un uzturēšanā. Tajā iegūtie rezultāti būs interesanti un noderīgi ne vien pašai kompānijai, bet arī vides pētniekiem. Datu ieguves vieta atrodas Lauksargiai pagastā Tauraģes novadā, kur Ignitis Renewbles patlaban attīstīta hibrīdu zaļās enerģijas ieguves projektu – tajā vienuviet darbosies vēja un saules paneļu parks. Teritorijā jau ir uzstādīts vēja parks, un tam līdzās tiks būvēts 22 MW saules paneļu parks.

“Pētījuma laikā tiks monitorēta biodaudzveidība florā un faunā pirms parka izbūves, tā izbūves gaitā un vēl gadu pēc saules paneļu parka izveides. Tas palīdzēs izprast izmaiņas bioloģiskajā daudzveidībā kopš būvniecības uzsākšanas brīža un vērot, kā dabiskā vide atgūstas laika gaitā. Mūsu plānos ir sastrādāties ar dažādām vides aizsardzības iniciatīvām un noskaidrot, kā labāk saglabāt dabisko vidi,” par pētījuma gaitu vēsta uzņēmuma pārstāve.

L. Žibiene norāda, ka visvairāk vide tiek ietekmēta būvniecības procesā. Augsni iespaido smagā tehnika, kas regulāri pārvietojas būvlaukumā un tādējādi veicina tās eroziju. “Celtniecības tehnika apgrūtina veģetāciju, saplacinot zālaugus un bojājot sēklas, kas jau iesējušās augsnē. No augsnes degradācijas cieš arī kukaiņi. Dabā viss ir savstarpēji savienots – samazinoties insektu populācijai, grūtības atrast pārtiku rodas grauzējiem, putniem un ar laiku arī lielākiem dzīvniekiem,” stāsta uzņēmuma vides eksperte.

Uzņēmuma pārstāve L. Žibiene stāsta, ka gaidāmā hibrīdā parka izveidē būvlaukumu norobežojušais žogs būs ne augstāks par 2,5 metriem un atradīsies vismaz 0,5 metrus no zemes, tādējādi neierobežojot nelielu dzīvnieku brīvu pārvietošanos. Iežogojumu paredzēts krāsot neitrālos toņos. Ņemot vērā, ka iežogotās teritorijas perimetrs būs lielāks par četriem kilometriem, pieņemts lēmums izveidot 10 vārtus. Pa tiem visi zvēri varēs viegli izkļūt ārā. Interesants ir arī risinājums izveidot laktas plēsīgajiem putniem un pūcēm. Parka teritorijā novērota liela klijānu apakšdzimtas putnu populācija. Šie putni parasti medī, novērojot potenciālo medījumu no attāluma. Apbūves teritorijā tiks izvietotas 13 putnu laktas, kas ir salīdzinoši vienkāršs, bet efektīvs risinājums.

Teritoriju, kurā paredzēts izvietot saules paneļus, uzņēmums plāno apzaļumot ar augiem, kas raksturīgi konkrētajai videi. Ignitis Renewables vēlas pārbaudīt šo Lietuvā joprojām reti izmantoto praksi un vēlāk dalīties savā pieredzē. “Mēs vēlamies pierādīt, ka zaļā enerģija var ne tikai novērst cilvēka darbības radītos zaudējumus, bet arī uzlabot vidi. Pirms tam teritoriju klāja rugāji, kas palikuši pēc lauksaimnieciskās darbības pārtraukšanas, un mazvērtīgas nezāles. Pēc parka izveides plānojam iesēt šai vietai raksturīgu, ekspertu īpaši atlasītu stiebrzāļu sēklu maisījumu, tostarp ļaujot jau esošajiem augiem dabiski ataugt. Svarīgi pieminēt, ka par visiem risinājumiem konsultējamies ar speciālistiem (botāniķiem, ornitologiem u.c.) un sekojam viņu ieteikumiem. Saules paneļu un vēja parka pļava tiks kopta un pļauta putniem labvēlīgā laikā, kad tie neveido ligzdas un nedēj olas,” par iecerēm stāsta uzņēmuma pārstāve.

L. Žibiene atgādina, ka pēc visu iepriekš minēto risinājumu pielietošanas pēc gada objektā tiks turpināts bioloģiskās daudzveidības pētījums, iegūstot galarezultātus par jaunizveidotā parka darbības ietekmi uz floru un faunu. Lai nodrošinātu apkopoto datu kvalitāti, pētījums tiks veikts saskaņā ar stingriem pētījumu metodoloģijas noteikumiem.

Ar iegūtajiem datiem un secinājumiem Ignitis Renewables dalīsies ar citiem zaļās enerģijas uzņēmumiem, kā arī dabas un vides pētniekiem. Dati palīdzēs attīstīt saudzīgas zaļās enerģijas parku būvniecības metodes, kuras uzņēmums grasās integrēt nākotnes projektu būvniecībā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas enerģētikas grupā "Ignitis Group" ietilpstošo "Ignitis Renewables" Latvijā no trešdienas, 19.aprīļa, vadīs Baiba Lāce, informē uzņēmumu grupas pārstāvji.

Kompānijā norāda, ka Lāces pirmais darba uzdevums būs īstenot atjaunojamās enerģētikas biznesa stratēģijas ieviešanu vietējā tirgū.

"Ignitis Renewables" ģenerāldirektors Tjerī Elens norāda, ka Latvija ir daļa no uzņēmuma mājas tirgus, kur "Ignitis Renewables" aktīvi paplašina darbību un saskata lielas izaugsmes perspektīvas. Trešā daļa no uzņēmuma kopējās cauruļvadu infrastruktūras atrodas Latvijā un, plānojot paplašināšanos, "Ignitis Renewables" vēlas veidot stipru vietējo profesionāļu komandu.

Tāpat kompānijā atgādina, ka tuvāko gadu laikā "Ignitis Renewables" Latvijā plāno investēt apmēram 700 miljonus eiro, tostarp lielāko daļu investīciju plānots ieguldīt vēja un saules enerģijas ražošanā. Sagaidāms, ka topošie saules un vēja parki sāks darboties 2025.gadā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas otrajam atkrastes vēja parkam, kura jauda būs 700 megavatu (MW) un kura attīstītājs varēs saņemt valsts atbalstu, būs līdz 90 vēja turbīnu, kuru augstums nepārsniedz 350 metru, paziņoja Lietuvas Vides aizsardzības aģentūra.

Aģentūra tā nolēmusi pēc vēja parka ietekmes uz vidi izvērtējuma analīzes un projekta trešās alternatīvas apstiprinājuma.

Plānotā vēja parka sākotnējā jauda katrai turbīnai būs vismaz 20 MW, bet kopējais turbīnu skaits nedrīkstēs pārsniegt 90. Vēja turbīnas spārna augstākais punkts nedrīkstēs pārsniegt 350 metrus un rotora diametra maksimālais lielums drīkstēs būt līdz 320 metriem.

Vēja parku paredzēts būvēt Baltijas jūrā 29,5 - 33,7 kilometru attālumā no krasta līnijas.

Lietuva plāno izsoli par tās otrā atkrastes vēja parka attīstīšanu izsludināt janvārī.

Atšķirībā no Lietuvas pirmā atkrases vēja parka, kas jāattīsta bez valsts atbalsta, otrās izsoles uzvarētajam nevajadzēs veikt atkrastes zonas izpēti un citus pasākumus, kas nepieciešami infrastruktūras būvniecībai, kā arī nebūs jāsagatavo savs ietekmes uz vidi novērtējums.

Komentāri

Pievienot komentāru